Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wysoka podwyżka cen prądu dla gospodarstw domowych nawet o 300 procent? Czy to możliwe? Jak długo działa tarcza antyinflacyjna

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Najwięksi dostawcy energii złożyli w URE nowe cenniki energii elektrycznej do zatwierdzenia.
Najwięksi dostawcy energii złożyli w URE nowe cenniki energii elektrycznej do zatwierdzenia. Michał Czeluśniak / Polska Press
Już jesienią za prąd zapłacimy trzy razy więcej niż teraz? Najwięksi dostawcy energii złożyli w URE nowe cenniki energii elektrycznej do zatwierdzenia, a jeden z mniejszych dostawców – PGNiG Detal – od lipca oferuje klientom energię elektryczną po cenach o 400 proc. wyższych niż rok temu.

Już jesienią za prąd zapłacimy trzy razy więcej niż teraz? Najwięksi dostawcy energii złożyli w URE nowe cenniki energii elektrycznej do zatwierdzenia, a jeden z mniejszych dostawców – PGNiG Detal od lipca oferuje klientom energię elektryczną po cenach o 400 proc. wyższych niż rok temu.

Wyższe ceny prądu: giganci energetyczni złożyli w URE wnioski z zatwierdzenie nowych taryfikatorów

Szykuje się wielka jesienna podwyżka cen energii elektrycznej – zwłaszcza od listopada, bo na szczęście Sejm właśnie zatwierdził przedłużenie tarczy antyinflacyjnej do końca października, a obniża ona m.in. VAT za prąd.

W czerwcu 2022 r. rozpoczęła się comiesięczna emisja nowego rodzaju obligacji - antyinflacyjnych. Są to instrumenty o zmiennym oprocentowaniu opartym o stopę referencyjną NBP, z comiesięczną wypłatą odsetek, o zapadalności 1 rok – nazwa skrócona ROR i 2 lata – DOR. Oprocentowanie ROR i DOR w czerwcu wynosiło odpowiednio 5,25% i 5,50%, w lipcu zaś 6% i 6,25%.

Błyskawicznie sprzedają się nowe obligacje antyinflacyjne ro...

Rzeczniczka prasowa URE Agnieszka Głośniewska potwierdziła Dziennikowi Gazecie Prawnej, prezes URE rozpatruje właśnie wnioski trzech wielkich przedsiębiorstw sprzedających energię elektryczną w sprawie nowych taryf na energię elektryczną.
Oznacza to ni mniej ni więcej, że najwięksi dostawcy energii elektrycznej chcieliby podwyższenia cen prądu jeszcze w tym roku.

Gigantyczna podwyżka cen energii elektrycznej: na giełdzie energii ceny rosną w coraz szybciej

Trudno im się dziwić. Bo w czerwcu hurtowe ceny energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii wzrosły już do 0,88 zł/kWh czyli dużo ponad dwukrotność stawek jakie płacą gospodarstwa domowe w taryfach regulowanych.

Większość gospodarstw domowych w Polsce wciąż korzysta z energii elektrycznej na podstawie taryf za prąd, które w pewnym sensie ograniczają zakładom energetycznym skalę podwyżek cen za prąd – jako tzw. odbiorcy indywidualni z grupy G. W ich przypadku wszelkie podwyżki (taryfy) muszą być zatwierdzone przez prezesa urzędu Regulacji Energetyki

Trwa głosowanie...

Jak sobie radzisz z inflacją?

Przymiarką do tego jak mogą wyglądać nowe ceny za energię elektryczną jest znana już jesienna oferta PGNiG Obrót Detaliczny. Jak informuje portal wysokienapiecie.pl, dostawca ten podniósł już gospodarstwom domowym ofertową cenę energii elektrycznej do niemal 1,39 zł/kWh netto – to dokładnie 400 proc. stawki sprzed roku.

Spółka PGNiG ma ledwie kilkudziesięciotysięczne grono odbiorców, ale miliony gospodarstw domowych korzystających z usług gigantów energetyki może czekać to samo. Co ważne, coraz więcej gospodarstw domowych kupuje energię elektryczną poza taryfą G – regulowaną przez URE.

Według danych URE z początku lipca wszystkich klientów w gospodarstwach domowych, którzy korzystają z ofert wolnorynkowych, czyli niepodlegających zatwierdzeniu przez Prezesa URE, jest już ponad 8,7 mln. Oznacza to, że już ponad 39 proc. odbiorców korzysta z cennika komercyjnego, a nie taryfy.

Zakupy na zapas wymagają zaangażowania większej niż zwykle gotówki, ale jeśli mamy nadwyżki i biorąc pod uwagę, że nawet coraz ciekawsza oferta lokat czy oszczędnościowych obligacji skarbowych nie niweluje utraty wartości pieniądza, nie ma co żałować na wydatki na zapas.Przejdź dalej --->

Cukier i ocet wróciły do sklepów, co z masłem, chlebem i mle...

Droga oferta: masz prawo wybrać innego dostawcę prądu. Wybieraj świadomie

Prawo do zmiany sprzedawcy jest jednym z podstawowych praw konsumenta, a zarazem ważnym elementem wzmacniania konkurencji na rynku. Jednak wraz z rosnącą liczbą sprzedawców i ofert, pojawiają się podmioty, które stosują nieuczciwe praktyki rynkowe.

Od roku nie ma zawierania umowy z akwizytorem: jeśli ktoś przyjdzie do twojego domu, to oszust

Nie daj się oszukać – od 3 lipca 2021 r. obowiązuje zakaz sprzedaży „door-to-door” wobec odbiorców w gospodarstwach domowych.

Oznacza to, że przedsiębiorstwa energetyczne nie mogą już zawierać umów poza lokalem przedsiębiorstwa z odbiorcami w gospodarstwach domowych (np. podczas wizyty przedstawiciela w domu odbiorcy). Wprowadzanie zakazu zawierania umów sprzedaży gazu i energii elektrycznej poza lokalem przedsiębiorstwa nie ogranicza jednak możliwości zawarcia takiej umowy na odległość (np. telefonicznie) czy w punkcie sprzedawcy umiejscowionym np. w galerii handlowej.

Jeśli chcesz zmienić dostawcę telefonicznie lub przez Internet, możesz to zrobić. Oto jakie masz prawa i jakich unikaj pułapek, kliknij w ten tekst, a dowiesz się wszystkiego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24