Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wysokość płaconych rachunków za prąd zależy od też od sprzętu AGD

Józef Lonczak
Fot.Krystyna Baranowska
Możemy być pewni kilku rzeczy, w tym płacenia podatków i coraz wyższych cen energii. Wprawdzie podwyżki prądu są nieuniknione, jednak to od nas zależy, jak wysokie będziemy płacili rachunki.

W tym poradniku przypomnimy, jak można oszczędzać prąd bez ponoszenia wydatków. Czasem proste metody nie wystarczą i należy kupić nowy, bardziej ekonomiczny sprzęt.

Możesz zmienić dostawcę prądu

Jest jeszcze wprawdzie możliwość swobodnego dostawcy energii (mamy uwolniony rynek), ale indywidualny odbiorca może w ciągu miesiąca oszczędzić kilka, najwyżej kilkanaście zł.

Zwolennikiem zmian dostawców jest m.in. prezes Urzędu Regulacji Energetyki w Warszawie, który zapewnia, że nie jest to rzecz nadmiernie skomplikowana.

- Każdy ma prawo do swobodnego wyboru dostawcy energii elektrycznej. Najlepszą bronią odbiorcy jest zmiana sprzedawcy. Bo tak naprawdę konkurencja służy odbiorcy końcowemu i podnoszeniu efektywności gospodarowania energią - wyjaśniał Mariusz Swora, prezes URE podczas niedawnego pobytu w Rzeszowie.

Oszczędzaj bez pogarszania komfortu

Wróćmy jednak do racjonalnego oszczędzania energii, które można zastosować każdego dnia, bez pogorszenia standardu życia. Ponieważ oszczędzanie na energii nie ma polegać na rezygnacji z oglądania TV, prasowania spodni czy wyłączeniu lodówki.

Można bowiem zrezygnować z wielu rzeczy, ale nie z energii elektrycznej, bo bez niej żyć się po prostu nie da.

Wiemy też, że era taniej energii minęła i dlatego pozostało nam jej racjonalne oszczędzanie.

Może trzeba wyłączać

Wyłączajmy zatem sprzęt elektryczny i elektroniczny, z którego akurat nie korzystamy włączając w to sprzęt AGD, RTV oraz IT jak też zasilacze do tego sprzętu oraz czuwające "stand-by", kiedy wyjeżdżamy na dłużej. To oczywiśćie tylko garść rad nt. oszczędzania drożejącej energii.

Wyłącz z zasilania nieużywane urządzenia, jak telewizor, dekoder, miniwieżę, a jeśli nie robisz tego codziennie, to rób to koniecznie, wybierając się na weekend, czy wakacje.

Oszczędzamy, a zużycie prądu wzrasta

W ciągu ostatniej dekady zużycie energii elektrycznej w przeciętnym gospodarstwie domowym w Polsce wzrosło o 40 procent. Szacuje się, że obecnie czteroosobowa polska rodzina rocznie płaci za 3,5 tys. kWh ok. 1,5 tys. zł. Jak zmniejszyć te wydatki?

- Jednym z możliwych rozwiązań jest wymiana starych domowych urządzeń na nowe, bardziej energooszczędne - odpowiada Magda Majewska z Samsung Electronics Polska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24