Wystartowała II edycja Polskiego Ładu dla samorządów. Gminy popegeerowskie mogą uczestniczyć w dwóch naborach

PS
W I edycji Polskiego Ładu podkarpackie samorządy  otrzymały  sumę 1,7 mld zł na różne inwestycje.
W I edycji Polskiego Ładu podkarpackie samorządy otrzymały sumę 1,7 mld zł na różne inwestycje. Paweł Dubiel
Udostępnij:
Od 28 grudnia samorządy w całym kraju mogą składać wnioski do kolejnej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych. Nabór potrwa do 15 lutego 2022, pula środków do podziału ma być podobna jak w pierwszej edycji. Nabór uruchomił Bank Gospodarstwa Krajowego.

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych to nowa forma wsparcia inwestycji samorządów. Ma pomóc odbudować gospodarkę dotkniętą skutkami pandemii Covid-19 i pobudzić inwestycje we wszystkich regionach Polski. Samorządy w całym kraju dostaną nawet do 95 proc. bezzwrotnego dofinansowania kosztów ponoszonych na inwestycje, m.in. w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, modernizację źródeł ciepła czy gospodarowanie odpadami.

W drugiej edycji Programu Inwestycji Strategicznych uruchomiono dwa równoległe nabory wniosków. W naborze zwykłym – tak jak w pierwszej edycji - wnioski mogą składać wszystkie jednostki samorządu terytorialnego (JST). Dodatkowo, gminy popegeerowskie mogą składać wnioski także w równoległym naborze przeznaczonym tylko dla nich.

Druga edycja Programu Inwestycji Strategicznych ma pomóc w realizacji konkretnych inwestycji, które wspierają zrównoważony rozwój, podnoszą jakość życia i wyrównują szanse społeczne we wszystkich regionach kraju.

Wnioski można składać w 36 obszarach inwestycyjnych. Poziom dofinansowania może wynieść nawet do 95 proc. wartości inwestycji.

W drugiej edycji Polskiego Ładu największą szansę na dofinansowanie mają inwestycje w infrastrukturę drogową, wodno-kanalizacyjną, w źródła ciepła zeroemisyjnego i gospodarowanie odpadami.

Każda jednostka samorządu terytorialnego może złożyć trzy wnioski o dofinansowanie wg następujących wytycznych:

  • jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 5 mln zł;
  • jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 30 mln zł;
  • jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 65 mln zł.

Złożenie wniosku o maksymalnej wartości dofinansowania w wysokości do 5 mln zł jest warunkiem koniecznym, aby samorząd mógł wnioskować także o wsparcie w pozostałych dwóch, wyższych limitach.

Gminy, powiaty, związki międzygminne i powiatowo-gminne, które Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zakwalifikował jako samorządy popegeerowskie, mogą równolegle składać wnioski w specjalnie dla nich przygotowanym naborze.

Wnioski mogą dotyczyć inwestycji z 36 obszarów gospodarki. Każda taka jednostka samorządu terytorilanego może złożyć dwa wnioski.

Dla gmin obowiązują limity:

  • jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 2 mln zł;
  • jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 5 mln zł.

Dla powiatów, związków międzygminnych i powiatowo-gminnych obowiązują limity:

  • jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 2 mln zł;
  • jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 8 mln zł.

W naborze dla gmin popegeerowskich samorządy mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości 98 proc., oznacza to, że będą musiały wnieść tylko 2 proc wkładu własnego w inwestycję.

W zależności od czasu realizacji inwestycji, środki z programu są wypłacane w całości po jej zakończeniu lub w transzach po wykonaniu kolejnych etapów inwestycji. Mechanizm finansowania jest taki sam w naborze dla wszystkich JST i dla gmin popegeerowskich.

Wyniki pierwszego naboru rząd ogłosił w październiku. Samorządy złożyły 8 tys. wniosków o wsparcie inwestycji na łącznie 93 mld zł. Zaakceptowanych zostało 4040 wniosków. Dofinansowanie w wysokości 23,9 mld zł trafiło do 97 proc. samorządów w Polsce.
Podkarpackie samorządy otrzymały sumę 1,7 mld zł. Pieniądze będą przeznaczone głównie na inwestycje drogowe i wodno - kanalizacyjne, a także na infrastrukturę sportową, turystyczną, edukacyjną i odnawialne źródła energii. Ponad 1,2 mld zł to środki o przeznaczeniu wieloletnim, a ponad 400 mln zł będzie wydatkowane w najbliższych 12 miesiącach.

Operatorem Programu Inwestycji Strategicznych jest Bank Gospodarstwa Krajowego. Jednostki samorządu terytorialnego składają wnioski w specjalnej aplikacji. Po zakończeniu naboru BGK przekazuje raport dla Komisji przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Komisja ta analizuje wnioski i przygotowuje rekomendację, na podstawie której Prezes Rady Ministrów decyduje o przyznaniu dofinansowania

Pieniądze z Polskiego Ładu dla podkarpackich samorządowców. Kto ile dostał? Szczegóły na kolejnych slajdach

Tyle z Polskiego Ładu otrzymają samorządy na Podkarpaciu [LISTA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
John Nowak
Ten polski wal to rozumem, że te podwyżki gazu o 800 % Brawo pisiory. Tego samorządom było trzeba.
Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie