Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystartowały konsultacje społeczne w sprawie Funduszy Europejskich dla Podkarpacia. Region otrzyma ogromne pieniądze na inwestycje

Konrad Karaś
Konrad Karaś
Podczas konsultacji społecznych padały pytania m.in. o program dla Bieszczad, opiekę osób niepełnosprawnych i wsparcie dla przedsiębiorców
Podczas konsultacji społecznych padały pytania m.in. o program dla Bieszczad, opiekę osób niepełnosprawnych i wsparcie dla przedsiębiorców Krzysztof Kapica
Wczoraj w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arena w Jasionce odbyły się pierwsze konsultacje społeczne projektu programu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia na lata 2021-2027. Nasze województwo otrzymało na ten cel aż 2,18 mld euro, czyli około 10 mld zł.

Spis treści

Konsultacje społeczne nowego programu regionalnego skierowane były do wszystkich mieszkańców regionu, w szczególności do samorządowców. W wydarzeniu można było wziąć udział poprzez Internet. Uczestnicy mogli nie tylko słuchać wystąpień zaproszonych gości, ale także zadawać pytania obecnym w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym ekspertom.

Konferencja Fundusze Europejskie - Nowa Perspektywa 2021-2027 w G2A w Jasionce

Konferencja Fundusze Europejskie - Nowa Perspektywa 2021-202...

- Konsultacje to dobry element zasady partnerstwa, gdy przedstawiamy gotowy dokument, wysłuchujemy głosu mieszkańców regionu i odpowiadamy na te potrzeby, które są zgłaszane. Oczywiście potrzeb jest dużo i nie sfinansujemy wszystkiego, to jest niemożliwe, musimy się trzymać tych ram prawnych stawianych przez Komisję Europejską i wymagań na poziomie krajowym

– mówiła wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Uczestnicy spotkania wysłuchali prezentacji omawiających nowy program regionalny, które oprócz wiceminister Jarosińskiej-Jedynak przedstawili marszałek Władysław Ortyl oraz dyrektor Zarządzania RPO w UMWP – Wojciech Magnowski.

Zdalnie z uczestnikami konsultacji spotkali się przedstawiciele KE: Christopher Todd – dyrektor Wydziału ds. Polski Czech i Słowacji w Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Społecznych i Włączenia Społecznego oraz wicedyrektor tego wydziału - Cinzia Masina.

Christopher Todd mówił o wielkiej roli Rzeszowa, o działających w nim instytucjach, uczelniach podkreślając, że to ważne, aby obszar metropolitalny Rzeszowa nadal się rozwijał.

- Co równie istotne trzeba zadbać o mniejsze miejscowości regionu, aby ich mieszkańcy nie byli wykluczeni, by mieli lepszy dostęp do usług, szkolnictwa, opieki medycznej czy komunikacji

– podkreślał Todd.

Konsultacje społeczne są wymagane przez ustawę i muszą trwać minimum 35 dni. Kolejne takie spotkania odbędą się w pod koniec stycznia w Przemyślu, Krośnie i w Tarnobrzegu. Z kolei 2 lutego odbędzie się wysłuchanie publiczne za pośrednictwem stron internetowych i mediów społecznościowych urzędu marszałkowskiego.

- Jeżeli nasz program regionalny będzie szeroko konsultowany, to będzie on lepiej znany, rozumiany, a potem będzie mieszkańcom łatwiej z niego korzystać, sięgać po te unijne pieniądze

– mówił marszałek Władysław Ortyl.

Wielkie inwestycje

Unijny program regionalny finansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego.

W ramach EFRR najwięcej pieniędzy, bo aż 513,4 mln euro, trafi na priorytet „energia i środowisko”, który pozwoli na realizację m.in. zadań z obszaru zrównoważonej gospodarki wodno-ściekowej, OZE, ochrony przyrody i różnorodności biologicznej.

Jeżeli chodzi o EFS to wszystkie działania w tym obszarze zostały skumulowane w priorytecie „kapitał ludzki gotowy do zmian” - prawie 494 mln euro. Pieniądze z tego obszaru dedykowane są na aktywizację zawodową młodzieży w trudnej sytuacji oraz osób pozostających bez pracy.

Marszałek Władysław Ortyl wśród strategicznych inwestycji jakie miałyby zostać zrealizowane dzięki unijnemu wsparciu wymienił też m.in. Podkarpackie Centrum Zdrowia Dziecka, Szpital Uniwersytecki oraz Podkarpacką Kolej Aglomeracyjną.

COS na Podkarpaciu?

Prezentacje dotyczące unijnego wsparcia dla województwa były również przedstawiane podczas sesji sejmiku, która poprzedziła konsultacje i także odbyła się w hali G2A Arena w Jasionce. Po omówieniu programu głos zabrali radni, którzy wypowiadali się nt. wykorzystania pieniędzy z Unii.

Swoje uwagi zgłosił między innymi Piotr Tomański z Koalicji Obywatelskiej, zwracając uwagę na niewykorzystany ciągle potencjał turystyczny Przemyśla.

- Twierdza Przemyśl jest ważnym elementem naszej kultury i historii. Skoro Francja może świetnie zagospodarować twierdzę Verdun, to dlaczego my nie moglibyśmy tego zrobić w Przemyślu? Druga sprawa to Centralny Ośrodek Sportu w Bieszczadach. Na pewno byłaby to duża i potrzebna inwestycja

– mówił Piotr Tomański.

Jan Tarapata z PSL podkreślał z kolei, że bardzo ważne przy wydawaniu unijnych pieniędzy jest patrzenie przez pryzmat rozwoju lokalnych firm.

- Jeżeli dobrze zainwestujemy te pieniądze, dadzą one znakomity efekt w przyszłości. – podsumował radny Tarapata.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24