Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa fotograficzna „Bruśnieńskie Krzyże Przydrożne. Historia w kamieniu” [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Wystawę „Bruśnieńskie Krzyże Przydrożne. Historia w kamieniu”.
Wystawę „Bruśnieńskie Krzyże Przydrożne. Historia w kamieniu”. Grzegorz Ciećka
Do 20 października w pawilonie wystawowym przy cerkwi św. Paraskiewy w Radrużu można oglądać wystawę „Bruśnieńskie Krzyże Przydrożne. Historia w kamieniu”.

Na ekspozycji prezentowane są zdjęcia fotografa Tomasza Stelmaskiego, koordynatora projektu Daniela Potkańskiego i współpracownika merytorycznego wystawy Grzegorza Ciećki.

Wystawa składa się z dwóch ekspozycji fotografii. Pierwsza na parterze, poświęcona kamiennym krzyżom, druga na piętrze, poświęcona ludziom związanym z kamieniarką bruśnieńską.

- Autor fotografii, Tomasz Stelmaski artysta fotografik z Warszawy, postanowił, że wystawa przyjmie charakter portretowy. Jego zamysł związany z kamieniarką bruśnieńską został pokazany przy pomocy czarno-białych zdjęć, wykonanych techniką tradycyjną, średnioformatowym aparatem na kliszę

- informują organizatorzy.

Kamienne krzyże przydrożne, cmentarne, stele ewangelickie czy macewy na kirkutach to także niezwykłe pomniki wielokulturowości tego regionu. Dzięki temu, że są one wykonane przez kamieniarzy ludowych, stanowią eksponaty unikatowej sztuki ludowej w tej galerii, jaką jest przestrzeń Roztocza.

Odwiedzający wystawę mogą zdobyć unikatowy katalog wystawowy, który można nazwać kolekcjonerskim albumem z kamieniarką bruśnieńską. Tylko po obejrzeniu wystawy możliwe jest jego kupno.

Wystawa została przygotowana przez Towarzystwo Tradycji Akademickiej we współpracy z Muzeum Kresów w Lubaczowie, a głównym partnerem operacyjnym jest Fundacja Dziedzictwa Kulturowego. Ekspozycja jest elementem projektu „Fenomen sztuki kamieniarskiej ze Starego Brusna na Roztoczu”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „EtnoPolska 2021”.

Po 20 października wystawa będzie pokazywana w innych miejscach w Polsce, m.in. w Warszawie.

Polecamy:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24