Wystawa malarskich portretów więźniów obozu śmierci Auschwitz w Markowej [WIDEO i ZDJĘCIA]

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej prezentuje wystawę malarstwa krakowskiego artysty Artura Kapturskiego „Ecce homo – osoba i twarz”. Ekspozycja czynna jest od 27 stycznia aż do 10 grudnia.

Artur Kapturski sportretował twarze kilkuset więźniów KL - Auschwitz. Punktem wyjścia jego pracy były czarno-białe fotografie Wilhelma Brasse (1917 – 2012), który sam był więźniem Auschwitz, a zarazem obozowym fotografem. Brasse na polecenie komendantury obozu sporządzał fotografie więźniów dla celów dokumentacyjnych – w sumie ponad 40 tysięcy, z czego zachowało się 37 tysięcy.

Artysta po raz pierwszy zetknął się z fotografiami Wilhelma Brasseego w 2009 r. podczas zwiedzania KL Auschwitz Birkenau. Już wtedy zrodziła się w nim myśl kopiowania tych zdjęć, ale nie niewolniczego, tylko twórczego. Malarz pokazuje więźniów w perspektywie ponadczasowej godności, wolności i człowieczeństwa, ożywia ich, nadaje im tożsamość. Artur Kapturski podkreśla, że malując więźniów w pasiakach, „nie dialoguje ze śmiercią, nie podsyca jej, tylko odnosi się do życia”.

Artur Kapturski pracuje nad projektem od 2009 roku. Wykonał już prawie 800 portretów, 600 z nich prezentuje w Markowej. Jest to pierwsza tak duża ekspozycja tego projektu i pierwsza w tak ważnym miejscu jak markowskie Muzeum Polaków Ratujących Żydów. Wcześniej portrety więźniów były pokazywane w mniejszej skali, m.in. we Franciszkańskim Ośrodku Kultury w Leżajsku.

CZYTAJ TEŻ: Pierwszy transport do Auschwitz a w nim sporo osób z terenu dzisiejszego Podkarpacia [ZDJĘCIA]

Artysta nie przerywa swojego projektu. Chce namalować nawet kilka tysięcy portretów. Najpierw malował głowy różnych więźniów, później powziął zamiar malarskiego sportretowania tylko zamordowanych przez Niemców. Skany zdjęć dostaje z Muzeum Auschwitz-Birkenau i maluje je z ekranu laptopa.

Obrazy powstają w technice olejnej, na płótnie o wymiarach 20 cm x 15cm. Format ten jest bliski formatowi oryginalnego zdjęcia i umożliwia prezentację wszystkich portretów w jednej przestrzeni. Obrazy wiszą w ramach przypominających fotograficzne stykówki.

Malarz używa kolorów stonowanych, w przewadze koloru niebieskiego, błękitów, różnych odcienie szarości, czerni, zieleni, różów, brązów, żółcieni.

Projekt „Ecce homo – osoba i twarz” jest obecnie główną realizacją malarską Artura Kapturskiego, który na co dzień pracuje jako adiunkt na wydziale malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Artur Kapturski na tle swojej wystawy w Markowej

Wystawa malarskich portretów więźniów obozu śmierci Auschwit...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie