Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa malarskich portretów więźniów obozu śmierci Auschwitz w Markowej [WIDEO i ZDJĘCIA]

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Wideo
od 16 lat
Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej prezentuje wystawę malarstwa krakowskiego artysty Artura Kapturskiego „Ecce homo – osoba i twarz”. Ekspozycja czynna jest od 27 stycznia aż do 10 grudnia.

Artur Kapturski sportretował twarze kilkuset więźniów KL - Auschwitz. Punktem wyjścia jego pracy były czarno-białe fotografie Wilhelma Brasse (1917 – 2012), który sam był więźniem Auschwitz, a zarazem obozowym fotografem. Brasse na polecenie komendantury obozu sporządzał fotografie więźniów dla celów dokumentacyjnych – w sumie ponad 40 tysięcy, z czego zachowało się 37 tysięcy.

Artysta po raz pierwszy zetknął się z fotografiami Wilhelma Brasseego w 2009 r. podczas zwiedzania KL Auschwitz Birkenau. Już wtedy zrodziła się w nim myśl kopiowania tych zdjęć, ale nie niewolniczego, tylko twórczego. Malarz pokazuje więźniów w perspektywie ponadczasowej godności, wolności i człowieczeństwa, ożywia ich, nadaje im tożsamość. Artur Kapturski podkreśla, że malując więźniów w pasiakach, „nie dialoguje ze śmiercią, nie podsyca jej, tylko odnosi się do życia”.

Artur Kapturski pracuje nad projektem od 2009 roku. Wykonał już prawie 800 portretów, 600 z nich prezentuje w Markowej. Jest to pierwsza tak duża ekspozycja tego projektu i pierwsza w tak ważnym miejscu jak markowskie Muzeum Polaków Ratujących Żydów. Wcześniej portrety więźniów były pokazywane w mniejszej skali, m.in. we Franciszkańskim Ośrodku Kultury w Leżajsku.

CZYTAJ TEŻ: Pierwszy transport do Auschwitz a w nim sporo osób z terenu dzisiejszego Podkarpacia [ZDJĘCIA]

Artysta nie przerywa swojego projektu. Chce namalować nawet kilka tysięcy portretów. Najpierw malował głowy różnych więźniów, później powziął zamiar malarskiego sportretowania tylko zamordowanych przez Niemców. Skany zdjęć dostaje z Muzeum Auschwitz-Birkenau i maluje je z ekranu laptopa.

Obrazy powstają w technice olejnej, na płótnie o wymiarach 20 cm x 15cm. Format ten jest bliski formatowi oryginalnego zdjęcia i umożliwia prezentację wszystkich portretów w jednej przestrzeni. Obrazy wiszą w ramach przypominających fotograficzne stykówki.

Malarz używa kolorów stonowanych, w przewadze koloru niebieskiego, błękitów, różnych odcienie szarości, czerni, zieleni, różów, brązów, żółcieni.

Projekt „Ecce homo – osoba i twarz” jest obecnie główną realizacją malarską Artura Kapturskiego, który na co dzień pracuje jako adiunkt na wydziale malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Artur Kapturski na tle swojej wystawy w Markowej

Wystawa malarskich portretów więźniów obozu śmierci Auschwit...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24