Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa o pałacu w Zarzeczu w Urzędzie Marszałkowskim [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Klaudia Oronowicz-Chudzik
Klaudia Oronowicz-Chudzik
Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich
Od piątku, 2 września, przez kolejne 2 tygodnie, w holu Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie można oglądać wystawę planszową poświęconą Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu.

Ekspozycja, przygotowana przez zespół Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich – macierzystej placówki dla zarzeckiego Muzeum, w przystępny sposób przybliża historię pałacu oraz ukazuje jego największe atrakcje.

Historia pałacu

Siedziba Muzeum Dzieduszyckich znajduje się w dawnej rezydencji arystokratycznych rodów Morskich i Dzieduszyckich, na malowniczym wzgórzu, porośniętym kilkusetletnimi drzewami. Pałac w stylu klasycystycznym z efektowną rotundą w narożu został wzniesiony w latach 1807-1818 według projektów Christiana Piotra Aignera – jednego z najwybitniejszych architektów tamtej epoki. Rezydencja słynęła ze swoich eleganckich wnętrz, osobiście zaprojektowanych przez jej pierwszą właścicielkę – hrabinę Magdalenę z Dzieduszyckich Morską. Po dwóch wiekach, meble, obrazy i wiele innych oryginalnych elementów wyposażenia w dalszym ciągu można oglądać w mieszczącym się w pałacu Muzeum Dzieduszyckich. W ostatnich latach większość eksponatów przeszła kompleksową renowację, dzięki której luksusowe wnętrza wyglądają, jakby dopiero co opuścili je ich mieszkańcy.

Zwiedzanie Muzeum Dzieduszyckich

Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu znajduje się jedynie 40 km na wschód od Rzeszowa, 9 km od Przeworska i 12 km od Jarosławia. Pałac można zwiedzać za darmo – od środy do niedzieli (od maja do września) lub od wtorku do soboty (od października do kwietnia). Dodatkową atrakcją jest otaczający rezydencję park i ogród oraz położony niedaleko XIX-wieczny, neoromański kościół z kryptą rodową Dzieduszyckich. W budynku głównym Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich można zakupić ciekawe publikacje przybliżające wiedzę o pałacu: przewodnik po nowej ekspozycji muzealnej oraz książkę o niezwykłej damie –Magdalenie Morskiej, pierwszej właścicielce rezydencji.

Zobacz też: Odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej żołnierzom 24. Pułku Ułanów w Rzeszowie

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24