Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wysuszone łąki i strąki w powiecie tarnobrzeskim

Klaudia Tajs
Wysuszone łąki i strąki w powiecie tarnobrzeskimKomisje szacujące straty działają od 27 sierpnia i na brak pracy nie narzekają.
Wysuszone łąki i strąki w powiecie tarnobrzeskimKomisje szacujące straty działają od 27 sierpnia i na brak pracy nie narzekają. Archiwum
Trudnej sytuacji w rolnictwie, wywołanej suszą, poświęcono spotkanie w Starostwie Powiatowym w Tarnobrzegu. Jak mówią rolnicy wysuszone są łąki i strąki.

 

 

 

Przy  stole usiedli przedstawiciele gmin, pracownicy wydziału zarządzania kryzysowego, władze powiatu, radni z komisji rolnictwa oraz przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnic- twa, oddział w Tarnobrzegu.

 

- Skala zjawiska jest bardzo poważna - mówił Paweł Bartoszek, starosta tarnobrzeski. - Można użyć słowa „potężna”, bo w skali Podkarpacia suszą zostało dotkniętych 168 gmin. To ponad 89 procent całej powierzchni. Spotkanie zorganizowaliśmy, aby w wymierny sposób móc państwu pomóc, aby was wspierać.

 

Wyschnięta fasola i łąka

Z informacji podanych przez przedstawicieli gmin z terenu powiatu tarnobrzeskiego wynika, że w bardzo trudnej sytuacji są rolnicy z terenu gminy Gorzyce, którzy uprawiają fasolę tyczną. Z taką sytuacją rolnicy, produkujący ponad 100 ton fasoli rocznie, zmagają się pierwszy raz.

- Zboże wyszło, ale najgorzej jest z fasolą - mówił Marian Kopyto, sołtys Wrzaw. - Prawie 50 procent strączków nie zawiązało się. Ziarno jest bardzo małe. Nie opłaca się go łuskać. Nie wiem, czy ktoś to kupi, nawet na drugą klasę.

 

Robert Pędziwiatr, przedstawiciel gminy Grębów, przypomniał, że komisja szacująca straty działa od 27 sierpnia i na brak pracy nie narzeka.

 

- Do czwartku wpłynęły 43 wnioski, które obejmują około 130 hektarów objętych suszą - stwierdził wicewójt. - Najbardziej ucierpiały łąki. Drugi pokos jest całkowicie wyschnięty. Rolnicy muszą kupować paszę.   

 

Czy będzie pomoc?

O formach pomocy mówił Tomasz Skulski, kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Tarnobrzegu. - Rada Ministrów zarezerwowała pomoc na kredyty obrotowe, jest to pomoc su- szowa - wyliczał. - Przewidziana jest także pomoc dla producentów czarnej porzeczki. Wnioski mają formę rekompensaty za utracone dochody i będą przyjmowane do końca września.

 

Pomoc dotyczy tylko tych płodów rolnych, które komisja oceniła na polu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24