NOWINY24
  TO CZYTAJĄ INNI

  Popularne na portalu

  Rozwiń
  NOWINY24
  Zwiń

  Popularne na portalu

  • Przestępcy seksualni z Podkarpacia. Zdjęcia gwałcicieli i pedofilów z rejestru MS
  • Wypadek na moście w Przemyślu. Samochód prawie spadł do rzeki Wiar
  • W Rzeszowie trwa przedświąteczna spowiedź [DATY, GODZINY]

  Wysyp grzybów w podkarpackich lasach. Sypnęło podgrzybkami,...

  Wysyp grzybów w podkarpackich lasach. Sypnęło podgrzybkami, maślakami i kozakami. Warto się wybrać

  Beata Terczyńska

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Grzyby na rzeszowskich targowiskach.
  1/37
  przejdź do galerii

  Grzyby na rzeszowskich targowiskach. ©Beata Terczyńska

  Wysyp grzybów w podkarpackich lasach. Grzybobranie będzie udane tam, gdzie wilgotność podłoża jest odpowiednia. Znajdziemy tam jeszcze borowiki, ale i podgrzybki, maślaki, kozaki, kanie. Pojawiły się też rydze. Niewiele jest kurek.
  - Wysyp grzybów - i to wcale nie mały - jest w tych miejscach, gdzie panuje odpowiednia wilgotność ściółki. Tam, gdzie sucho i nie padało, nie ma nic - mówi Artur Zamorski, grzyboznawca z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie.

  Kanie po złotówce


  Dodaje, że w podkarpackich lasach można liczyć na duże zbiory podgrzybków, borowików, gołąbków i kozaków. Pojawiły się kanie i rydze. Mało jest kurek, czyli pieprzników jadalnych.

  - Grzybów nie było całe lato. Spodziewałem się, że natura będzie chciała nadgonić ten stracony czas i jesienny wysyp będzie dość mocny - mówi grzyboznawca.

  Faktycznie, październikowy wysyp widać na rzeszowskich targowiskach. Nie brakuje u sprzedawców koszyczków i pudełek pełnych grzybów.

  Zobacz galerię

  - Te zostały nazbierane w brzózkach koło drogi w sokołowskim lesie, gdzie wysyp właśnie się zaczął - mówi pani Barbara sprzedająca grzyby na „Balcerku”. - To zbiory z wczorajszego i dzisiejszego dnia - pokazuje na stół, gdzie uwagę zwraca pokaźnych rozmiarów, stary koźlak czerwony, jak słyszymy - idealny na sos.

  Za wytłaczankę z 5 sztukami dorodnych borowików trzeba zapłacić 8 zł. Tyle samo kosztuje plastikowy pojemnik z kozakami szarymi albo najpiękniej wyglądającymi kozakami czerwonymi, które niektórzy nazywają „ułanami”. Pudełeczko z kilkoma maślakami można było dostać za 3 zł, podgrzybki za 5 zł.

  - Warto pójść do lasu. Zawsze coś się w koszyku przyniesie - zachęca do wyprawy. - Gdyby popadało, grzybów z pewnością byłoby więcej.

  PRZECZYTAJ TEŻ: Jak rozpoznać jadalne grzyby? Radzi grzyboznawca Artur Zamorski

  Pani Maria, która także sprzedawała wczoraj grzyby na rzeszowskim targowisku mówi, że dopiero w tym tygodniu pojawiły się w lasach.

  - Ale borowiki, wszystkie robaczywe - zwraca uwagę. - Można kupić, a potem i tak wszystko pójdzie w kosz.

  U niej w pudełeczkach też czerwone kozaki, podgrzybki (większe po 4 zł, małe po 5 zł), maślaki (większe po 3 zł,małe po 4 zł), sitarze, borowiki ceglastopore oraz kilka kani (jedna sztuka po złotówce). To zbiory z lasów mieszanych w okolicy Wysokiej Głogowskiej.

  - We wtorek w trójkę chodziliśmy cały dzień - mówi pani Maria, która grzyby zbiera od dziecka i uwielbia to.  Pani Renata grzyby skupuje od grzybiarzy.

  - Niestety, dużo maślaków, podgrzybków, prawdziwków jest robaczywych - zauważa. - Te grzyby zostały znalezione w lasach w okolicach Bud Głogowskich i Głogowa. Pojemnik z rydzami kosztuje 2 zł, z maślakami - 3 zł, z około 20 malutkimi podgrzybkami - 5 zł, prawdziwkami - 12 zł - mówi.

  Nie niszcz muchomorów


  Artur Zamorski zwraca uwagę, że w lasach jest też urodzaj grzybów niejadalnych, ale chronionych np. niektórych muchomorów.

  - Chciałbym przestrzec, że za ich niszczenie, kopanie, niepotrzebne wyrywanie grozi kara i leśnicy są na to przygotowani.

  Kupując grzyby na targowiskach warto poprosić sprzedawcę o atest od klasyfikatora grzybów (takie osoby są np. na targowisku przy ul. 8 Marca w Rzeszowie).

  - Nie chodzi tu o papier, ale o pewność, że zostały one jeszcze raz przejrzane przez drugą, kompetentna osobę i bezpiecznie można je jeść - tłumaczy grzyboznawca. - Jeśli kupiliśmy lub sami zebraliśmy grzyby i mamy jakiekolwiek wątpliwości co do gatunku, można przyjść z nimi do najbliższej powiatowej stacji sanitarno - epidemiologicznej. - W każdej pracują klasyfikatorzy grzybów, którzy bezpłatnie ocenią, czy okazy są jadalne, niejadalne albo wręcz trujące - dodaje.  FLESZ: Jak nie zatruć się grzybami?


  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo