Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wytnijcie topole!

Zbigniew Nowak, KaT
Topole skutecznie chronią przed cieniem, ale zdaniem większości mieszkańców osiedla bardziej szkodzą niż przynoszą ulgę.
Topole skutecznie chronią przed cieniem, ale zdaniem większości mieszkańców osiedla bardziej szkodzą niż przynoszą ulgę. Fot. Katarzyna Sobieniewska - Pyłka
- Od kilkunastu dni do naszych mieszkań drzwiami i oknami wdzierają się pyłki topoli, które szkodzą chorym na alergie - alarmują mieszkańcy bloków przy ulicy Sienkiewicza.

- Wystarczy otworzyć na chwilę okno, by podłoga pokryła się białym puchem - mówi Waldemar Miklasz, jeden z mieszkańców. - Nie możemy siedzieć w zamknięciu, przy tak wysokich temperaturach, bo się udusimy. Topoli pył źle wpływa na osoby uczulone na pyłki, których jest coraz więcej. Trzeba coś z tym zrobić.

Zdaniem mieszkańców najlepszym sposobem na rozwiązanie problemu byłaby wycinka drzew. Dlatego w najbliższych dniach złożą w administracji osiedla petycję w tej sprawie.

Potrzebna większość

Bloki sąsiadujące z topolami należą do Tarnobrzeskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Zdaniem prezesa Wojciecha Brzezowskiego, jeśli za wycinką drzew opowie się większość mieszkańców, zostaną podjęte kroki, w celu ich usunięcia.

- Nie może być tak, że drzewa przeszkadzają pięciu osobom, a za ich pozostawaniem będzie na przykład 30, dla których stanowią osłonę przed słońcem - tłumaczy prezes Brzezowski. - Zdajemy sobie sprawę z uciążliwości sąsiedztwa topoli, dlatego czekamy na pismo w tej sprawie i przekażemy nasz wniosek do urzędu miasta, który decyduje o wycinkach.

Komisja zdecyduje

Wniosek prezesa Brzezowskiego zostanie omówiony na komisji, w skład której wchodzą specjaliści od ochrony środowiska z Ligi Ochrony Przyrody, pracownicy wydziału ochrony środowiska urzędu miejskiego i przedstawiciele rady osiedla. Decyzję o wycince podejmie ostatecznie prezydent miasta.

- W ubiegłym roku, takich decyzji zostało wydanych kilka - przypomina Paweł Antończyk, z biura prasowego Urzędu Miasta Tarnobrzega.

Jak pokazuje życie, podjęcie decyzji o wycince, bywa trudne.

- Pamiętamy sąsiedzki spór na osiedlu Serbinów przy ulicy Dąbrowskiego - dodaje Antończyk. - Mieszkańcy dolnych kondygnacji chcieli wycinki, górnych pięter nie. Takich spraw jest więcej. Nie mniej, jeśli wniosek mieszkańców okaże się słuszny, topole będą mogły być wycięte.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24