Wywóz śmieci w Rzeszowie podrożeje? MPGK chce więcej pieniędzy

#Bartosz GubernatZaktualizowano 
Krzysztof Kapica
Tylko jedna oferta na wywóz śmieci z miasta w kolejnych dwóch latach wpłynęła do ratusza. Złożyło ją Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Rzeszowie. Cena, jaką zaproponowała miejska spółka jest jednak bardzo wysoka. Prezydent Tadeusz Ferenc nakazał unieważnić przetarg i ogłosić nowy.

W tej chwili za wywóz nieczystości z miasta także odpowiada MPGK. Jego umowa z miastem została zawarta na okres od początku 2017 do końca 2018 roku i jest warta 61 mln zł. W nowym przetargu miasto szuka firmy, która odbierze i zagospodaruje odpady w 2019 roku. Do przetargu zgłosiło się wyłącznie MPGK, które tym razem za wykonanie usługi chce otrzymać 49 mln zł. Ta propozycja nie podoba się prezydentowi Rzeszowa, który dzisiaj wezwał do ratusza przedstawicieli miejskiej spółki.

- Prezydent chciał się dowiedzieć, na jakiej podstawie skalkulowano tak wysoką cenę. Konkretnej odpowiedzi jednak nie dostał. Dlatego nakazał unieważnić przetarg i rozpocząć poszukiwania operatora systemu jeszcze raz - mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Wyższa cena to wzrost rachunków dla mieszkańców Rzeszowa

W ratuszu zwracają uwagę, że MPGK to spółka miejska, co oznacza, że jej właścicielami są w pewnym sensie wszyscy mieszkańcy Rzeszowa.

- Dlatego nie może być takiej sytuacji, że firma dyktuje zaporową cenę, a my podpisujemy z nią umowę i w ten sposób zgadzamy się na to, aby wzrosły opłaty za wywóz nieczystości z miasta. Bo koszty takiej podwyżki poniosą wszyscy mieszkańcy - tłumaczy decyzję Tadeusza Ferenca Maciej Chłodnicki.

W urzędzie miasta wyjaśniają, że zgodnie z przepisami, które określają zasady gospodarowania odpadami w gminach, miasto nie może na wywozie nieczystości ani zarabiać, ani do niego dopłacać z własnego budżetu. Oznacza to, że w przypadku, gdy kolejna oferta także będzie znacznie wyższa od kwoty, jaką na obsługę systemu zarezerwował Rzeszów, rachunki trzeba będzie podnieść.
- Nowy przetarg zamierzamy ogłosić jeszcze w tym tygodniu. Chcielibyśmy rozstrzygnąć go najpóźniej do końca listopada - mówi Maciej Chłodnicki.

O przyczynę wyższej ceny zaproponowanej miastu w przetargu chcieliśmy zapytać Juliusza Sieczkowskiego, prezesa MPGK Rzeszów. Niestety nie udało nam się do niego dodzwonić.


zobacz też: Tadeusz Ferenc prezydent Rzeszowa po wyborach samorządowych 2018

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 30

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
N
Nikodem

Dlaczego nikt nie napisze tego że przychody Miasta za śmieci wg dokumentów z wykonania budżetu za 2017 wyniosły 34 mln a do MPGK trafiło jedynie 31 mln. I tak jest od lat. Zamiast szukać winnych na siłę lepiej poszukajcie tych pieniędzy. Będzie dla pracowników na nowe samochody i nie będzie dużej podwyżki opłat. Choć ta jest i tak nieunikniona. Piszcie prawdę a nie głupoty podsuwane Wam przez biurokrację. Napiszcie ile i na co idą pieniądze z opłat za śmieci. 

G
Gość

Nie ma przymusu pracy w MPGK. Czy to jasne?

g
gosc z rzeszowa
W dniu 07.11.2018 o 04:10, mieszkaniec z Kmity napisał:

Obowiazkiem Wladz Miasta jest okresowa kontrola przedsiebiorstw ktore sa pod zarzadem MIASTA.AUDYT powinien byc robiony systematycznie i okresowo, a jezeli zarzad Przedsiebiorstwa robi falszywe posuniecia powinien byc ordynarnie mowiac "wyrzucony na zbity pysk" i pociagniety nawet do odpowiedzialnosci Sadowej za dzialanie na szkode MIASTA i jego mieszkancow.Ci potencjalni oszusci i zlodzieje musza zrozumiec ze to ONI SA DLA MIESZKANCOW ktorzy za to placa, i nie moga byc hienami i sepami zyjacymi kosztem tych ktorzy ich ZATRUDNIAJA !

 

Kolego piszesz prawde 

proponuje aby ktos przygladnął sie inwestycjom na sortowni ostatnim zakupom  i przetargom kto je od kilku lat wygrywa i dlaczego i za jakie pieniadze. 

A może trzeba się bliżej temu i popatzreć dlaczego tak jest 

KTo kogo zatrudnia  , ciocia , wujek , bratanek córka ,ojciec , mama  takich rzeczy nie ma w normalnej firmie 

 

Kontrola tak bo jak za takie pierniadze na takich stołkach i nic nie robić albo udawac ze sie cos robi ? i czekaja az bedzie kasa i premia.

 

Pracuje tam i dobrze wiem co mówie - gdzie obiecane pieniadze gdzie dobry sprzet do pracy jakie warunki do pracy . to to jest to rzenada a nie praca.

 

Nie tak sie działa w firmie ze tylko podwyżka i tyle a co w zamian dla mieszkanców i dla nas pracowników . 

Zarząd jest od tylu lat ten sam i co zrobił - może pora na zmiany  .

Gdzie obiecane podwyżki i inwestycje . 

Panie Prezydencie może pora wpuscic audytora ale zewnatrz nie z układów miasta i niech wydadza niezalezna opinie na temat sytuacji wewnatrz począwszy od finansów ,ukłądów , przetargów , koligacji i i atmosfery .

 

Jestesmy też mieszkancami maista i boli nas fakt ze nikt tego nie widzi ale miasto rzeszów to miasto innowacji ale nie w temacie smieci .

 

Pozdrawiam kolegów i mieszkańców Rzeszowa 

m
mieszkaniec z Kmity
W dniu 06.11.2018 o 14:54, gość napisał:

I co z tego ze da prezydent stałe zlecenie i komu szefostwu MPGK i co zrobią tylko dla siebie a jaki mają plan na firmę ?Szefostwo niech weźmie się do pracy i kierowania firmą w normalnych realiach a nie dawnej epoki .Kierownictwo jest tyle lat i co zrobiło dla firmy ale plany i inwestcycje czekają do emerytury i biorą dobrą kasę . Amoże trzeba wymienić szefostwo i zatrudnić osoby którym zależy na ludziach i firmie a nie na włąsnej ciepłej bezpiecznej posadce .szkoda tylko pracowników bo ci chcą pracować . stałe zlecenie to nie załatwi problemu ponieważ  w tej firmie jest brak jakiekolwiek planowania i myślenia .Ludzie którzy c oś chcieli robić angazować się i szukać oszczednosci i rozwiąza ń biznesowych już nie ma a zostali ludzie którzy zostali zatrudnieni po znajomosci i ukaładach .Popatrzcie powiązania . Szkoda mi tylko pracowników

Obowiazkiem Wladz Miasta jest okresowa kontrola przedsiebiorstw ktore sa pod zarzadem MIASTA.

AUDYT powinien byc robiony systematycznie i okresowo, a jezeli zarzad Przedsiebiorstwa robi falszywe posuniecia powinien byc ordynarnie mowiac "wyrzucony na zbity pysk" i pociagniety nawet do odpowiedzialnosci Sadowej za dzialanie na szkode MIASTA i jego mieszkancow.

Ci potencjalni oszusci i zlodzieje musza zrozumiec ze to ONI SA DLA MIESZKANCOW ktorzy za to placa, i nie moga byc hienami i sepami zyjacymi kosztem tych ktorzy ich ZATRUDNIAJA !

g
gość
W dniu 31.10.2018 o 16:30, BOLEK napisał:

W firmie MPGK Rzeszów dzieje się naprawdę źle ludzie którzy tam robią Są traktowani gorzej niż te śmiecie które zbierają. Pracownicy żądają podwyżki w kwocie koło 300 zł  a firma twierdzi że nie ma pieniędzy, Tadeusz Ferenc obiecał pracownikom pomoc przed wyborami, a do dziś tej pomocy od prezydenta nie ma, Zamiast przetargów dał by zlecenie stałe i problemy w firmie MPGK by ustały.Pracownicy firmy są w trakcie sporu zbiorowego. Jak zaczną strajkować to Rzeszów utonie w śmieciach i już nie będzie tak czysto jak Ferenc chce.Miasto zbiera pieniążki od mieszkańców za wywóz śmieci, pod koniec roku robią sobie za nie NAGRODY, TRZYNASTKI i INNE DODATKI. A pracownicy w MPGK dostają ochłapy. DOŚĆ      TEGO       TADEK          OGARNIJ SIĘ 

 

I co z tego ze da prezydent stałe zlecenie i komu szefostwu MPGK i co zrobią tylko dla siebie a jaki mają plan na firmę ?

Szefostwo niech weźmie się do pracy i kierowania firmą w normalnych realiach a nie dawnej epoki .

Kierownictwo jest tyle lat i co zrobiło dla firmy ale plany i inwestcycje czekają do emerytury i biorą dobrą kasę .

 Amoże trzeba wymienić szefostwo i zatrudnić osoby którym zależy na ludziach i firmie a nie na włąsnej ciepłej bezpiecznej posadce .

szkoda tylko pracowników bo ci chcą pracować .

 

stałe zlecenie to nie załatwi problemu ponieważ  w tej firmie jest brak jakiekolwiek planowania i myślenia .

Ludzie którzy c oś chcieli robić angazować się i szukać oszczednosci i rozwiąza ń biznesowych już nie ma a zostali ludzie którzy zostali zatrudnieni po znajomosci i ukaładach .

Popatrzcie powiązania .

 

Szkoda mi tylko pracowników

p
pracownik

Czytam opinie mieszkańców i w zupełnie się zgadzam z opiniami tych ludzi .

 

MPGK to kolesiostwo i układy , złatwianie tematów poprzez znajomych , zatrudnianie ludzi protegowanych przez znajomych .

a w jaki sposób są robione zakupy i inwestycje  itp 

Popatrzmy jak wygladają tego typu firmy w innych miastach ?

kierownictwo zarabia krocie i co robi jeździ super furą słuzbową i co robi ?

 

Czy szefostwo tyle lat kieruje firmą i co zrobił czy w firmie prywatnej  tak się rządzi jak tu .

Kieruje się firma a można być na emeryturze.

Ludzie którzy coś chcą zrobić lub chcieli cokolwiek zrobić już ich nie ma bo byli niewygodni i nie pasowali szefostwu bo mówili prawdę - chyba ze  cos znaleźli i byli nie wygodni .

Duzo by mówić na ten temat .

 

Panie Prezydencie pora na zmianę szefostwa bo ryba sie psuje od głowy .

 

I my mieszkańcy  mamy za to płacić a może pora wpuścić do miasta firmę prywatną i porównać -  chyba że tylko firma państwowa ma tu być ale nie tedy droga .

 

Ludzie widzą i wiedzą dużo warto porozmawiać z zwykłymi pracownikami i wtedy sie dowiecie dużo a nie słuchać szefostwa bo tylko mówią to co chcą i to co mają a reszta  pd dywan.

 

Czy nikt tego nie widzi co się dzieje - kiedyś praca w tej firmie była wyróznieniem a teraz czym .????

 

Prezydencie może pora skontrolować tą firmę układy i powiązania kto wykonuje usługi w tej firmie i za jakie pieniądze i kto to jest a nie wykorzystywac nas zwykłych pracowników .

 

Co chodzi o transport i czym jeździmy to czy nikt nie widzi tego jak to wyglada w innych miastach .

Gdy nie ostatnie zakupy używanych śmieciarek to jeździlibyśmy starymi jelczami i starami - chwala tej osobie która znalazła ten kontakt i zmielniał myslenie w firmie !!!!

 

Ludzie popatrzcie jakie są koszty i ile płacimy za smieci i ile zarabiamy my pracownicy .

 

Panie Prezydencie spotkaj się z nami ale bez szefostwa a dowiesz sie dużo dlaczego takie koszty

pozdrawiam pracownik

 
J
Jehowy

Proponuje włodarzom miasta dobrze zkontrolowac MPGK i ich nie trafione "inwestycje"jeśli tak możemy nazwać kupowanie starego i

s
spawacz TIG/MIG
W dniu 31.10.2018 o 21:15, Waluś napisał:

Syf kiła i mogiła pracuję tam 5 lat oszukują na każdym kroku umowy dają na rok czasu i tak kolejna i kolejna.... firma rodzinna dobre stawki godzinowe maja tylko ci co mają układy pozostali 11.50-12 zł brutto na godzinę.Teraz daja ogłoszenia przez internet, że szukają pracowników ...tylko ciekawe kto będzie tracił zdrowie pracując 4 pory roku a firma nie płaci szkodliwego szukam już nowej pracy o 5 lat pracowałem tam za długo. Ciągnac w płuca popiół i syf z całego miasta za 1800 zl naprawdę to jest chore

Proponuje troche liznac wiedzy w nauce zawodu i zmienic miejsce pracy.

W
Waluś

Syf kiła i mogiła pracuję tam 5 lat oszukują na każdym kroku umowy dają na rok czasu i tak kolejna i kolejna.... firma rodzinna dobre stawki godzinowe maja tylko ci co mają układy pozostali 11.50-12 zł brutto na godzinę.Teraz daja ogłoszenia przez internet, że szukają pracowników ...tylko ciekawe kto będzie tracił zdrowie pracując 4 pory roku a firma nie płaci szkodliwego szukam już nowej pracy o 5 lat pracowałem tam za długo. Ciągnac w płuca popiół i syf z całego miasta za 1800 zl naprawdę to jest chore

b
bloger

Nie widze powodu,zebys tych wykroczeń nie zglosił w inspektoracie pracy.Wymienione przez ciebie wykroczenia ,karane sa kodeksem pracy. A sam fakt istnienia nieprawidlowści moze swiadczyc ,że stanowiska kierownicze zajmują przypadkowe osoby ,bez odpowiedniego wyksztalcenia i zatrudnione z czyjegos polecenia.

R
Robol z mpgku

Dokladnie ludzie są traktowani jak śmieci,terroryzowani zabieraniem premi za byle gowno brak sprzętu do pracy tzn.sprawnych śmieciarek np.,niskich płac zabraniem dodatków za warunki szkodliwe i ostatnio bonów zywieniowych za prace na zewnątrz w mrozie wietrze, i deszczu i syfie z calego miasta,zgroza.A przecież ktoś to musi zrobić no nie,?

L
Leon zawodowiec

Super pomysł niech wszyscy się zwolnią a Rzeszów zasypią śmieci i założymy wylęgarnie szczurów .

K
Koleś

Pracownicy MPGK są nikim i niczym, pieniedzy jak nie było tak nie ma. Ludzie sie zwalniaja a Ferenc wygrał wybory i nie robi nic, jak tak dalej będzie to nie będzie komu robić!!!

G
Gość
W dniu 31.10.2018 o 15:58, dziunek napisał:

Niestety sytuacja w MPGK jest na dzien dzisiejszy katastrofalna jest powołany negocjator rządowy,związkowcy walczą z zarządem o podwyżki , których nie było od pięciu lat.Strajk we firmie to jest tylko kwestia czasu. Ludzie przychodzą i po miesiącu pracy się zwalniaja duża rotacja nikt nie chce robić za takie grosze a praca do przyjemnych nie należy.Czas dobrych zarobków w mpgk już dawno minął.Może wreszcie czas aby ktoś z ratusza zają się wreszcie tą sprawą a nie tylko nagrodami że rzeszów czysty.Wszystko się kończy w MPGK i wiem doskonale co piszę.Snieg deszcz mróz ci ludzie zapieprzają aby ten rzeszów wygłądał. Doceńcie wreszcie jak to nazywacie tych ,śmieciarzy, mimo tego że oni nie śmiecą Pomyślcie ludzie!!!

Przy okazji strajku pielęgniarek,wielu na tym forum pisało,że skoro im płace nie odpowiadają,niech szukają innego zajęcia.

Podobnie można doradzać pracownikom MPGK.

B
BOLEK

W firmie MPGK Rzeszów dzieje się naprawdę źle ludzie którzy tam robią Są traktowani gorzej niż te śmiecie które zbierają. 

Pracownicy żądają podwyżki w kwocie koło 300 zł  a firma twierdzi że nie ma pieniędzy, Tadeusz Ferenc obiecał pracownikom pomoc przed wyborami, a do dziś tej pomocy od prezydenta nie ma, Zamiast przetargów dał by zlecenie stałe i problemy w firmie MPGK by ustały.

Pracownicy firmy są w trakcie sporu zbiorowego. Jak zaczną strajkować to Rzeszów utonie w śmieciach i już nie będzie tak czysto jak Ferenc chce.

Miasto zbiera pieniążki od mieszkańców za wywóz śmieci, pod koniec roku robią sobie za nie NAGRODY, TRZYNASTKI i INNE DODATKI. A pracownicy w MPGK dostają ochłapy.

 

DOŚĆ      TEGO       TADEK          OGARNIJ SIĘ 

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3