NOWINY24

  Polecamy Twojej uwadze

  Rozwiń
  NOWINY24
  Zwiń

  Polecamy Twojej uwadze

  • Studniówka Zespołu Szkół Ekonomicznych w Rzeszowie
  • Kod pocztowy Przemyśla, jaki napis jest w herbie Przemyśla? Sprawdź jak dobrze znasz Przemyśl
  • Tak rozmawiają policjanci. Znasz ich slang? [QUIZ]

  Wywóz śmieci w Rzeszowie podrożeje? MPGK chce więcej...

  Wywóz śmieci w Rzeszowie podrożeje? MPGK chce więcej pieniędzy

  Bartosz Gubernat

  Nowiny

  Nowiny

  Wywóz śmieci w Rzeszowie podrożeje? MPGK chce więcej pieniędzy

  ©Krzysztof Kapica

  Tylko jedna oferta na wywóz śmieci z miasta w kolejnych dwóch latach wpłynęła do ratusza. Złożyło ją Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Rzeszowie. Cena, jaką zaproponowała miejska spółka jest jednak bardzo wysoka. Prezydent Tadeusz Ferenc nakazał unieważnić przetarg i ogłosić nowy.
  Wywóz śmieci w Rzeszowie podrożeje? MPGK chce więcej pieniędzy

  ©Krzysztof Kapica

  W tej chwili za wywóz nieczystości z miasta także odpowiada MPGK. Jego umowa z miastem została zawarta na okres od początku 2017 do końca 2018 roku i jest warta 61 mln zł. W nowym przetargu miasto szuka firmy, która odbierze i zagospodaruje odpady w 2019 roku. Do przetargu zgłosiło się wyłącznie MPGK, które tym razem za wykonanie usługi chce otrzymać 49 mln zł. Ta propozycja nie podoba się prezydentowi Rzeszowa, który dzisiaj wezwał do ratusza przedstawicieli miejskiej spółki.

  - Prezydent chciał się dowiedzieć, na jakiej podstawie skalkulowano tak wysoką cenę. Konkretnej odpowiedzi jednak nie dostał. Dlatego nakazał unieważnić przetarg i rozpocząć poszukiwania operatora systemu jeszcze raz - mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

  Wyższa cena to wzrost rachunków dla mieszkańców Rzeszowa


  W ratuszu zwracają uwagę, że MPGK to spółka miejska, co oznacza, że jej właścicielami są w pewnym sensie wszyscy mieszkańcy Rzeszowa.

  - Dlatego nie może być takiej sytuacji, że firma dyktuje zaporową cenę, a my podpisujemy z nią umowę i w ten sposób zgadzamy się na to, aby wzrosły opłaty za wywóz nieczystości z miasta. Bo koszty takiej podwyżki poniosą wszyscy mieszkańcy - tłumaczy decyzję Tadeusza Ferenca Maciej Chłodnicki.


  W urzędzie miasta wyjaśniają, że zgodnie z przepisami, które określają zasady gospodarowania odpadami w gminach, miasto nie może na wywozie nieczystości ani zarabiać, ani do niego dopłacać z własnego budżetu. Oznacza to, że w przypadku, gdy kolejna oferta także będzie znacznie wyższa od kwoty, jaką na obsługę systemu zarezerwował Rzeszów, rachunki trzeba będzie podnieść.

  - Nowy przetarg zamierzamy ogłosić jeszcze w tym tygodniu. Chcielibyśmy rozstrzygnąć go najpóźniej do końca listopada - mówi Maciej Chłodnicki.

  O przyczynę wyższej ceny zaproponowanej miastu w przetargu chcieliśmy zapytać Juliusza Sieczkowskiego, prezesa MPGK Rzeszów. Niestety nie udało nam się do niego dodzwonić.  zobacz też: Tadeusz Ferenc prezydent Rzeszowa po wyborach samorządowych 2018

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (30)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (30) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Świeć Się! Trwa głosowanie finałowe.

  Świeć Się! Trwa głosowanie finałowe.

  Zobacz, gdzie dobrze zjeść w Rzeszowie

  Zobacz, gdzie dobrze zjeść w Rzeszowie

  Weź udział w loterii Nowin i wygraj mieszkanie!

  Weź udział w loterii Nowin i wygraj mieszkanie!