Wyższe ceny ogrzewania uderzają w mieszkańców jasielskich bloków

Grzegorz Michalski
Grzegorz Michalski
- Drakońskie podwyżki cen jakie za sprawą producentów ciepła od drugiego kwartału ubiegłego roku nas dotykają sprawiają, że poziom wytrzymałości społecznej osiąga kres możliwości – czytamy w petycji, którą podpisało 3347 osób z dwóch największych jasielskich spółdzielni mieszkaniowych.

Dla przykładu: trzyosobowa rodzina zajmująca mieszkanie o powierzchni około 35 mkw. w Jaśle od stycznia za ciepłą wodę i centralne ogrzewanie płaci ponad 200 zł więcej, niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Jeszcze większa różnica jest w przypadku wyższej liczby lokatorów, ponieważ cena za wodę przeliczana jest przez liczbę osób zamieszkujących w lokalu. - Należy przypomnieć, że z uwagi na ustawę „rekompensatową” gospodarstwa domowe, które korzystają z tzw. ciepłego systemowego zostały pozbawione indywidualnej pomocy państwa w ogrzaniu swoich gospodarstw czy przygotowaniu ciepłej wody poprzez np. dopłaty do zakupu węgla, drewna opałowego, gazu itp. Czekamy i liczymy na realną pomoc dla gospodarstw domowych korzystających z ciepła systemowego – tłumaczy nam Janusz Przetacznik, prezes Jasielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Dodaje, że chociaż mieszkańcy skorzystali w ubiegłym roku z obniżonej stawki VAT dla ciepła systemowego (z 23 proc. na 8 i 5 proc.), to okres ulgi skończył się w 2022 r. i od stycznia obowiązuje pełna, 23-procentowa stawka VAT.

„Skutek propagandowy”

Osoby, które podpisały petycję twierdzą, że „wartość domniemanej ochrony ze strony państwa została ustalona na takim pułapie, że faktyczna ochrona jest fikcją, a skutek jedynie propagandowy.” Rada Nadzorcza i Zarząd Jasielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej oraz spółka TBS – ABK Jasło podjęły decyzję o przyłączeniu się do ogólnopolskiej petycji koordynowanej przez Instytut Gospodarki Nieruchomościami z żądaniem objęcia rekompensatami bezpośrednimi również wszystkich właścicieli oraz użytkowników lokali mieszkalnych wchodzących w skład zasobów mieszkaniowych spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych oraz innych związków mieszkaniowych. W środę petycja wraz z podpisami została wysłana do Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Skromna pomoc

Prezes Przetacznik zaznacza też, że w ub. roku jedynie jeden dostawca ciepła: spółka Veolia Wschód mógł korzystać z rządowej rekompensaty i w przeliczeniu na jedno gospodarstwo domowe ulgi wyniosły 20,58 zł w całym półroczu. Pomoc ta dotyczyła jedynie mieszkańców osiedla Gamrat, którzy są zasilani przez ciepło do spółki Veolia. - Dla pozostałych mieszkańców naszych zasobów w Jaśle, którzy byli zasilani z miejskiego sytemu ciepłowniczego (ciepło systemowe) poza niższym podatkiem VAT inna bezpośrednia pomoc nie została udzielona – podsumowuje prezes JSM.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

kup teraz

CENEO.PL

TK Lighting 2971

TK Lighting 2971

69,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Polska w czołówce Europy! Jest raport CBRE

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie