Wzrost przychodów budzi szacunek. Oto największe firmy na Podkarpaciu wg dynamiki przychodów ze sprzedaży w 2019 [ZŁOTA SETKA FIRM]

RED.
geralt / pixabay.com
Udostępnij:
Na liście dziesięciu podkarpackich przedsiębiorstw o największej dynamice przychodów w 2019 r. zanotowano 5 firm z Rzeszowa, 2 podmioty pochodzące z Krosna oraz spółki z Kolbuszowej, Mielca i Stalowej Woli.

Komentuje dr Jolanta Stec-Rusiecka, Politechnika Rzeszowska, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne OW/Rzeszów

Liderem została rzeszowska spółka MB Aerospace Rzeszów sp. z o.o., która jest częścią Grupy MB Aerospace Holding, działającej w Europie i USA. Firma specjalizuje się we wdrożeniach nowych produktów i produkcji podzespołów silników lotniczych. MB Aerospace Rzeszów produkuje skomplikowane elementy w szerokim obszarze turbin gazowych i oferuje kompleksowe rozwiązania inżynieryjne dla precyzyjnych elementów z aluminium, stali nierdzewnej oraz super-stopów na bazie niklu i tytanu.

Drugie miejsce zajęła Grupa Kapitałowa NOWY STYL Krosno Sp. z o.o., działająca na polskim rynku od 1992 r. W ciągu 25 lat działalności firmie udało się uzyskać pozycję 3. największego europejskiego producenta krzeseł i mebli biurowych. Aktualnie jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się grup meblarskich na świecie.

W pierwszej trójce znalazły się również Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o., mielecka firma o wieloletniej tradycji, aktualnie należąca do koncernu Lockheed Martin. Spółka jest jednym z największych w Polsce producentów statków powietrznych.

Wśród 10 największych przedsiębiorstw znalazły się również firmy z sektorów: budowlanego, energetycznego oraz informatycznego. To niewątpliwie efekt przeobrażeń społeczno-gospodarczych, jakie nastąpiły w województwie podkarpackim.

Udział produkcji sprzedanej przemysłu w województwie podkarpackim stanowił 3,9% przychodów krajowych. W ujęciu rocznym w przetwórstwie przemysłowym produkcja wzrosła o 14,9%. W tegorocznym zestawieniu może nie ma tak spektakularnego wzrostu przychodów, jak w roku ubiegłym, jednak wyniki w przedziale 20 - 60 % zasługują na uznanie, gdyż nie są łatwe dosiągnięcia i utrzymania.

Lp.Nazwa firmyWzrost (2018=100%)
1MB Aerospace Rzeszów Sp. z o.o.165,63%
2NOWY STYL Krosno Sp. z o.o. GRUPA KAPITAŁOWA150,12%
3Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o.148,82%
4VIDOK Sp. z o.o.130,89%
5ASSECO South Eastern Europe S.A. 130,18%
6GOODRICH AEROSPACE POLAND Sp. z o.o.
129,51%
7SOLBET Kolbuszowa S.A.
129,04%
8ENESTA Sp. z o.o.
124,56%
9BESTA Przedsiębiorstwo Budowlane Sp.z o.o.
123,37%
10ELEKTROMONTAŻ Rzeszów S.A.
122,37%

Pozostałe "Złote Dziesiątki"

***

Tradycyjnie już ogłoszenie wyników rankingu Złota Setka Firm Podkarpacia wieńczone było uroczystą galą. Rok 2020 przyniósł nam jednak nowe wyzwania i konieczność przeniesienia się do rzeczywistości wirtualnej. Z tego powodu ranking główny, "Złote Dziesiątki" oraz wyróżnienia Kapituły Redakcyjnej, opublikowaliśmy nie tylko w papierowym dodatku do "Nowin", ale też w nietypowej, filmowej odsłonie.

Wideo

Dodaj ogłoszenie