Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wzrost zachorowań na świerzb w Przemyślu

Norbert Ziętal
Państwowa Inspekcja Sanitarna przypomina o podstawowych zasadach higieny, najlepszej metody na uniknięcie świerzbu.
Państwowa Inspekcja Sanitarna przypomina o podstawowych zasadach higieny, najlepszej metody na uniknięcie świerzbu. Archiwum
Do szpitala na oddz. dermatologii trafiło 31 osób zakażonych świerzbem. Jednak tę chorobę zdiagnozowano również u kolejnych 55 pacjentów, którzy w tym czasie byli leczeni w innych oddziałach szpitala. 20 spośród nich to dzieci.

W tej grupie były dwa przypadki świerzbu norweskiego, objawiającego się poważnymi zmianami skórnymi i złuszczaniem się naskórka. Ta forma dotyka zwłaszcza osoby z obniżoną odpornością.

- Obecnie nie ma już obowiązku rejestrowania zachorowania na świerzb. Jednak na oddział dermatologiczny Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu trafiło tak dużo osób zakażonych tą chorobą, że lekarz stamtąd uznał, że trzeba nas powiadomić. Podjęliśmy akcje uświadamiające, jak uniknąć tej choroby - mówi Adam Sikor, dyr. Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Przemyślu.

Nie ma epidemii, ani powodów do paniki

- Zwykle są to średnio jeden czy dwa przypadki na miesiąc. Tym razem liczba jest dużo większa, ale nie ma powodów do niepokojów. Nie ma mowy o jakiejś epidemii - podkreśla dyr. Sidor.

Wśród pacjentów zakażonych świerzbem nie ma jednej grupy społecznej. Są bezdomni, pensjonariusze domów pomocy społecznej, ale również inni ludzie, spoza grupy ryzyka.

To mieszkańcy Przemyśla i sąsiednich powiatów.

Najważniejsza jest odpowiednia higiena

Czym objawia się świerzb? Chorobę wywołują pasożyty, niewidoczne gołym okiem. Gnieżdżą się w naskórku, tworzą w nim system kanalików, w nich składają jaja, z których wylęgają się larwy. Zazwyczaj atakują palce, pachwiny, okolice pępka, klatki piersiowej i pasa, dolne części stóp. Nieleczony świerzb może prowadzić do groźnych konsekwencji.

- Od kilku lat nie ma obowiązku rejestracji występowania tej choroby. Z tego powodu nie możemy dokładnie podać, jak zmieniała się zachorowalność w jakimś okresie czasie, np. w skali rocznej. Jednak jeżeli taka ilość zaniepokoiła lekarza dermatologa, to możemy przypuszczać, że zachorowalność wzrosła - mówi szef przemyskiego sanepidu.

- U nas nie zauważyliśmy problemu nagłego wzrostu zachorowań na świerzb - mówi Ewa Szybieniecka, dyr. PSSE w Krośnie.

Podobnie jest w Rzeszowie, choć tutaj urzędnicy podkreślają, że obecnie nie ma obowiązku rejestracji przypadków tej choroby. Sanepeid przede wszystkim radzi przestrzegać podstawowych zasad higieny. Zwłaszcza częste i dokładne mycie rąk, codzienna kąpiel. Warto regularnie myć często używane rzeczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24