XI Jasielski Samochodowy Rajd Niepodległości, czyli ostre...

  XI Jasielski Samochodowy Rajd Niepodległości, czyli ostre kręcenie kółkiem

  Marek Dybaś

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Jedna z prób sportowych usytuowana była na drodze dojazdowej do stadionu sportowego w Nowym Żmigrodzie.

  Jedna z prób sportowych usytuowana była na drodze dojazdowej do stadionu sportowego w Nowym Żmigrodzie. ©Fot. Marek Dybaś

  Pięćdziesiąt załóg uczestniczyło w XI Jasielskim Samochodowym Rajdzie Niepodległości. Zawodów nie ukończyły cztery załogi, a siedem, w klasie 903 c3, zawieszono ze względu za złożony protest. Ogólnie załogi musiały pokonać około 140 km trasy i zaliczyć osiem prób sportowych.
  Jedna z prób sportowych usytuowana była na drodze dojazdowej do stadionu sportowego w Nowym Żmigrodzie.

  Jedna z prób sportowych usytuowana była na drodze dojazdowej do stadionu sportowego w Nowym Żmigrodzie. ©Fot. Marek Dybaś


  Jasielski rajd był jednocześnie X Eliminacją Mistrzostw Okręgu Rzeszowskiego w Konkursowej Jeździe Samochodem oraz kolejną eliminacją Mistrzostw Strefy Wschodniej w KJS. Organizatorem był Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego.

  Ścigać się do Jasła przyjechały załogi z Katowic, Krakowa, Chełma Lubelskiego, Mielca, Kolbuszowej, Rzeszowa, Krosna oraz Biecza. Nie zabrakło oczywiście reprezentantów gospodarzy. Oprócz klas związanych z pojemnością silnika była też kategoria samochodów historycznych, wyprodukowanych przed 1983 rokiem. Tu zwyciężyła Skoda 1000 MB, przed Fiatem 125 p i Zastawą.

  Kierowcy mieli do pokonania łącznie około 140 km trasy, składającej się z ośmiu prób sportowych. Mierniki pomiarowe usytuowane były na bazie firmy Trans - Wiert w Jaśle, skąd startowano i kończony zmagania oraz na rynku w Osieku Jasielskim, także na drodze dojazdowej do stadionu sportowego w Nowym Żmigrodzie.

  Po raz pierwszy została "przekroczona" granica Unii Europejskiej, zawodnicy wjechali na teren Słowacji. W Stebniku (powiat Bardejów), na pasie startowym nieczynnego lotniska rozegrana została czwarta i piąta próba sportowa.
  Rajd ukończyło 46. załóg. W dwóch klasach (903 i generalnej) nie zostały wręczone puchary. Złożony został protest do sędziów sportowych rajdu. Nie został on jednak rozstrzygnięty, gdyż zawodnicy odwołali się do Okręgowej Komisji Zespołu Sędziów Sportowych.

  - W klasie 903 cm. sześć. zawodnik zaprotestował, a byłby on i w klasie generalnej. Po uznaniu protestu organizatorzy będą musieli zwrócić złożoną w tym celu kaucję, a zawodnicy na własny koszt muszą przyjechać po odbiór pucharów - tłumaczy Józef Biernacki, asystent dyrektora rajdu, prezes Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego.

  Ale nie puchar jest tutaj najważniejszy.

  - Głównie chodzi o klasyfikację generalną Mistrzostw Okręgu Rzeszowskiego i rundę Strefy Wschodniej Lubelskiej. Zawodnik kiedy ukończy ten rajd, przy uznanym proteście będzie mistrzem okręgu województwa podkarpackiego i SWL - wyjaśnia Biernacki.

  - Przez organizowanie sportów samochodowych zwiększa się bezpieczeństwo. Niechże kierowcy jeżdżą pod okiem sędziów i pełnego zabezpieczenia, a nie, jak niektórzy urządzają sobie harce w postaci nocnego ścigania. Można zapisać się do klubów i robić to w sposób cywilizowany i o to nam głównie chodzi - podkreślił Józef Biernacki.

  Zdobywcy trzech pierwszych miejsc w poszczególnych klasach otrzymali medale, puchary oraz nagrody rzeczowe. Nagroda specjalna (weekend w Centrum Wypoczynkowym "Wyspa Energetyk" w Polańczyku), z rąk Iwony Hawliczek, przedstawiciela PGE Energia Odnawialna S.A. Oddział w Solinie trafiła do załogi JKMiRD Jasło - Waldemara Chochołka i Marcina Trzeciaka.

  WYNIKI KOŃCOWE XI JASIELSKIEGO RAJDU NIEPODLEGŁOŚCI

  Klasa "Gość": 1 m. - Paweł Frączek i Sławomir Trzeciak, A. Małopolski - Krosno, 2 m. - Hubert Palider i Wiesław Orliński, JKMiRD - Jasło, 3 m. - Przemysław i Barbara Gosztyła, A. Śląski;

  kl. powyżej 2000 cm. sześć.: 1 m. - Konrad Sadlik i Dariusz Niemczyk, A. Chełmski i A. Małopolski - Krosno, 2 m. - Marek Ryznar i Krzysztof Leja, ADS LOK - Stalowa Wola, 3 m. - Waldemar Chochołek i Marcin Trzeciak, JKMiRD - Jasło;

  kl. poniżej 2000: 1 m. - Bartłomiej Szarek i Sławomir Kędra, Mielec , 2 m. - Marek Kopeć i Bartosz Maroń, Krosno, 3 m. - Marcin Grzywna i Dominika Postój, A. Chełmski;
  Kl. 1600: 1 m. - Sławomir Leja i Bogdan Chwaszcz, ADS LOK - Stalowa Wola, 2 m. - Mateusz Jasiński i Marcin Piękoś, A. Małopolski - Krosno, 3 m. - Przemysław Herc i Dominik Muciek, A. Chełmski;

  kl. poniżej 1300: 1 m. - Michał Stankiewicz i Sławomir Kołodziej, A. Rzeszowski, 2 m. - Jacek Wronkowicz i Bogdan Muszański, JKMiRD - Jasło, 3 m. - Paweł Krawczyk i Monika Kołodziej, A. Rzeszowski;

  kl. historyczna: 1 m. - Karol Filas i Tomasz Janik, A. Krakowski, 2 m. - Artur Wierdak i Marek Stec, nie zrzeszeni, 3 m. - Grzegorz Radzik i Małgorzata Trybus, JKMiRD - Jasło.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (2) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo