XIII Turniej Słowian w Tenisie Stołowym na Wózkach – Tarnobrzeg 2019. Udane występy Polaków

Miłosz Bieniaszewski
W międzynarodowym XIII Turnieju Słowian w Tenisie Stołowym na Wózkach – Tarnobrzeg 2019 rywalizowali zawodnicy z Irlandii, Czech, Słowacji, Serbii, Ukrainy, Litwy, Rosji, Białorusi i Polski.

Pierwszego dnia odbył się turniej drużynowy i do strefy medalowej dotarł polski duet Rafał Lis - Krzysztof Żyłka. Polacy w półfinale okazali się lepsi od czeskiej pary Jiri Suchanek - Petr Svatos, wygrywając 2:0 (3:1, 3:0).

W finale mierzyli się ze Słowakami Aleną Kanovą i Borisem Travnickiem. Lepsi okazali się nasi południowi sąsiedzi i to oni odebrali złote medale.

Kolejne dwa dni to rywalizacja indywidualna w siedmiu klasach startowych.

W klasie Open Kobiet bezkonkurencyjna okazała się Alena Kanova, która wszystkie swoje rywalki ograła 3:0. Za nią uplasowały się Sonja Bogunovic (Serbia) i Barbara Rompa (Polska).

W klasie 1 zawodników najbardziej poszkodowanych sprawnościowo zwyciężył po raz kolejny Rosjanin Dmitriy Lavrov przed Słowakiem Marianem Kamien i Mateuszem Walskim z IKS Jezioro Tarnobrzeg.

W finale klasy 2 spotkali się, podobnie jak to bywało w poprzednich latach, Czech Jiri Suchanek i Polak Rafał Czuper.
Tym razem zwyciężył nasz zawodnik, pokonując rywala 3:1 (6, -4, 8, 7). Trzecie miejsce wywalczył Tomasz Jakimczuk.

Finał klasy 3 to pojedynek reprezentanta Polski Macieja Nalepki IKS Jezioro Tarnobrzeg z Colinem Judge z Irlandii, debiutującym w turnieju. Irlandczyk po emocjonującym meczu pokonał Macieja 3:1 (-9, 8, 3, 8). Trzecie miejsce zajął Mariusz Czerwiński, który wygrał 3:0 (9, 3, 9) z Czechem Petrem Svatosem.

Również w klasie 4 Polak zajął 2. miejsce, a był nim Rafał Lis, który w finale uległ Borisowi Travnickowi 0:3 (-8, -10, -5). W tej klasie 3. miejsce wywalczył Michał Czułek.

Klasę 5 wygrał Ukrainiec Daniil Ustinov, który okazał się minimalnie lepszy od Sławomira Przybysza, ogrywając go 3:2 (11, -7, 11, -8, 11).

Na sam koniec rozegrano kategorię Open, gdzie po swój drugi triumf sięgnął Colin Judge, który w finale pokonał Borisa Travnicka 3:2 (6, -7, 8, -7, 6). O 3. miejsce rywalizował Mariusz Czerwiński, ale uległ Jiriemu Suchankowi 2:3 (9, -1, 8, -5, -2).