XVII-wieczny dzwon Maryan po naprawie, którą przeszedł na Śląsku, wrócił na wieżę farną w Krośnie [ZDJĘCIA]

Tomasz Jefimow
Operacja wciągnięcia dzwonu na wieżę farną rozpoczęła się dziś o godz. 7 rano. Zajęła 2,5 godziny. Przeprowadziła ją specjalistyczna firma ze Śląska, która wcześniej zajmowała się remontem Maryana. Ten był konieczny, ze względu na pęknięcia płaszcza dzwonu.ZOBACZ TEŻ: Dzwon Niepodległości w Rzeszowie
Operacja wciągnięcia dzwonu na wieżę farną rozpoczęła się dziś o godz. 7 rano. Zajęła 2,5 godziny. Przeprowadziła ją specjalistyczna firma ze Śląska, która wcześniej zajmowała się remontem Maryana. Ten był konieczny, ze względu na pęknięcia płaszcza dzwonu.ZOBACZ TEŻ: Dzwon Niepodległości w Rzeszowie Tomasz Jefimow
Dwa i pół miesiące trwała naprawa XVII-wiecznego Maryana w specjalistycznej firmie ze Śląska. Zabytkowy dzwon w czwartek (13 czerwca) wrócił na wieżę farną.

Ważący około pół tony dzwon Maryan to jeden z trzech (obok Jana i Urbana) zabytkowych dzwonów na wieży farnej. Wszystkie pochodzą z XVII wieku.

Naprawa Maryana była konieczna, bo okazało się, że na jego płaszczu są pęknięcia. Dzwon w marcu opuścił wieżę farną i został przewieziony do specjalistycznej firmy na Śląsku, która zajmuje się m.in. renowacją zabytkowych dzwonów.

W czwartek rano dzwon został przywieziony do Krosna. O godz. 7 rano rozpoczęła się operacja umieszczenia ważącego ok. pół tony Maryana w dzwonnicy. Dźwig podniósł go do góry, a następnie przez okno pod kopułą wieży dzwon został wciągnięty do środka.

Ekipa zainstalowała dzwon na metalowej konstrukcji, na której wiszą wszystkie trzy dzwony. Płaszcz został zamontowany w taki sposób, by serce dzwonu uderzało w niego w innych miejscach niż do tej pory. Ma to służyć przedłużeniu żywotności dzwonu.

Naprawa dzwonu polegała na zespawaniu pęknięć. Ważne było wykonanie tego tak, by dzwon nie stracił swojej dotychczasowej barwy i tonu. Został też wyczyszczony. Zyskał także nowe serce.

Operacja wciągania Maryana na wieżę farną trwał ponad 2,5 godziny. Po zamontowaniu sprawdzono jak bije. Jak mówią pracownicy Muzeum Rzemiosła, które opiekuje się dzwonami - Maryan zmienił delikatnie barwę: jest czystsza i głębsza.

iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie