NOWINY24
  TO CZYTAJĄ INNI

  Popularne na portalu

  Rozwiń
  NOWINY24
  Zwiń

  Popularne na portalu

  • Przestępcy seksualni z Podkarpacia. Zdjęcia gwałcicieli i pedofilów z rejestru MS
  • Wypadek na moście w Przemyślu. Samochód prawie spadł do rzeki Wiar
  • W Rzeszowie trwa przedświąteczna spowiedź [DATY, GODZINY]

  Z łezką w oku

  Z łezką w oku

  emer, wab

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Na zjeździe absolwentów Technikum Finansowego w Przemyślu prezes Towarzystwa Przyjaciół Nowego Miasta i Regionu - Zdzisław Barański z łezką w oku wspominał maturę, jaką w 1952 r. przyszło mu zdawać w... szpitalu. Ówczesna gazeta lokalna nagłośniła to niecodzienne zdarzenie, puentując relację budującym komentarzem: "Po wyzdrowieniu stanie on razem ze swymi kolegami do pracy, o której marzył jak oni. Jeden fachowiec więcej dołączy do szeregu młodych budowniczych socjalizmu".
  Z perspektywy lat pan Zdzich nie przecenia swego wkładu w budowę socjalizmu. Za szczytowe osiągnięcie uważa zaś zajęcie III miejsca w Plebiscycie "Laur nowin", w którym pokonał aż 9 rywali.

  Pierestrojka w Niżankowicach

  W przygranicznym miasteczku - Niżankowice (Ukraina) nowo wybrana władza lokalna przystąpiła do generalnych porządków. Na pierwszy ogień idzie centralny skwer. Przez dziesiątki lat stało tutaj monumentalne popiersie Zoi Kosmodemiańskiej.
  Nowa władza wykonawcza uradziła, że na miejscu strąconej z cokołu komsomołki - Gieroja Sowieckiego Sojuza, stanie figura Preświatoj Diwy Maryji, a na pobliskim zieleńcu, gdzie kiedyś na cokole trzymali wartę kolejno Stalin i Lenin, urządzi się wesołe miasteczko dla dzieci.
  Za naszą wschodnią granicą chociaż goło, ale wesoło.

  Paluszki i banany

  Na sesjach Rady Powiatu Przemyskiego na stołach jest zazwyczaj woda mineralna, herbata, kawa, czasem - paluszki. Na wyjazdówce w Huwnikach była "Ameryka": winogrona, pomarańcze, banany, kiwi, ciastka, napoje. -To nie są atrapy, proszę się częstować - zachęcał przewodniczący Rady. - I żeby ktoś nie myślał, że odbywa się to kosztem mieszkańców Domu Pomocy Społecznej, w którym gościmy.
  Większości radnych tak spodobała się wyjazdowa sesja, że namawiaja już do kolejnej.

  Kwiatkowski i Ryczan

  Podprzemyska Żurawica, jedna z największych wsi w Polsce, jest dumna nie tylko ze swego rodaka Marcina Króla, nazywanego "królem astronomii", którego uczniem był sam Mikołaj Kopernik. W Żurawicy urodzili się też: biskup kielecki, dr. hab. Kazimierz Ryczan oraz płk. prof. dr hab. Stanisław Kwiatkowski. Obaj uczęszczali do tej samy klasy, a obecny biskup, jak zwierzył się pan Stanisław: - Więcej rozrabiał na lekcjach niż ja i był wiercipiętą.
  Po latach, chociaż obu dzielą poglądy polityczne, pamiętają o swojej "małej ojczyźnie" i pomagają jej mieszkańcom. Dlatego Rada Gminy nadała im tytuły Honorowego Obywatela Gminy Żurawica. Do spotkania dawnych kolegów szkolnych jednak nie doszło, gdyż bp Ryczan nie mógł przybyć na otwarcie hali sportowej w Żurawicy.

  Obrazek dla Biskupa

  Zakład Karny w Przemyślu szczyci się, że kapelanem więźniów jest... sam Biskup. Od 2 lat tę funkcję sprawuje mnich-franciszkanin - o. Kalikst Biskup. Na jego zaproszenie, kryminalną miniparafię przy Rokitniańskiej nawiedził prawdziwy biskup sufragan. Po uroczystości bierzmowania więźniów, kapelan zwrócił się do bpa Szala rozdającego święte obrazki: - Poproszę księdza biskupa o obrazek dla Biskupa.
  Biskupów w Przemyślu dostatek.

  Dinozaur bez grzebienia

  Na galowym koncercie "Przemyskich Dinozaurów" wśród honorowych gości zauważyliśmy m.in. słynnego fryzjera - Jana Kuzińskiego. Pan Janek pochwalił się, że zaproszenie - wejściówkę dostał od swego długoletniego klienta - Franciszka Hermana, pianisty i aranżera emeryckiej kapeli jazzowej. Ten muzyk od lat nie używa na co dzień grzebienia (jak niegdyś premier Cyrankiewicz czy Kojak), lecz mimo to regularnie odwiedza zakład fryzjerski.
  Każdy włos na wagę złota.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo