Z rakiem można wygrać

  Z rakiem można wygrać

  ANETA GIEROŃ

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  dr Andrzej Mruki

  dr Andrzej Mruki ©KRYSTYNA BARANOWSKA

  Rozmowa z dr. Andrzejem Mrukiem, pełnomocnikiem Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego ds. onkologii
  dr Andrzej Mruki

  dr Andrzej Mruki ©KRYSTYNA BARANOWSKA

  - Przez cały 2003 r. kobiet mogły korzystać z darmowych badań mammograficznych. Blisko połowa tego nie zrobiła. Dlaczego?

  - Jest kilka powodów. Kobiety zwykle lekceważą pierwsze objawy choroby. Boją się rozpoznania nowotworu piersi, nie mają czasu, korzystają z medycyny niekonwencjonalnej. Te, które przychodzą, albo są młodymi dbającymi o siebie kobietami, albo osobami, które dały się przekonać telewizyjnym reklamom.

  - Może winni są lekarze rodzinni, którzy nie zachęcają, nie dopingują swoich pacjentek.

  - Na pewno ich rola mogłaby być większa, podobnie jak mediów.
  Ale to jest praca na lata. Jak na razie większość pacjentek panicznie boi się samego słowa rak. Na badania trafiają zwykle tak późno, że szanse na wyleczenie są minimalne. W USA liczba wyleczonych nowotworów piersi sięga 70 procent, w Europie Zachodniej - 50 procent. W Polsce zaledwie 30 procent.

  - Pacjentki nie przychodzą, bo nie czują żadnych zmian w organizmie, nic je nie boli. Są pewne, że profilaktyka jest zbędna...

  - To jest ich największy błąd. Każda zmiana w piersi powinna być natychmiast zgłaszana lekarzowi. Guzki o średnicy 2, 3 centymetry dają ogromne szanse na wyleczenie. Niestety większość przychodzących do nas pań ma już zmiany wielkości 5 centymetrów.

  - Z bezpłatnych badań mogą korzystać kobiety od 50 do 59 roku życia, to optymalna grupa...

  - Na pewno w tym wieku jest największa zapadalność na raka piersi. Idealnie byłoby organizować badania dla kobiet od 40 roku życia. Jednak nawyk dbania o zdrowie piersi powinien towarzyszyć kobietom od wczesnej młodości. Na oddziale zdarzają się nawet 20- letnie pacjentki z rakiem piersi.

  - Dlaczego do końca roku każda uprawniona kobieta powinna skorzystać z mammografii...

  - Bo, tu chodzi o jej życie. Co roku liczba osób zapadających na nowotwory złośliwe zwiększa się. W ciągu ostatnich 40 lat ta liczba w Polsce się potroiła. Tylko wczesne rozpoznanie daje szansę na wyleczenie.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo