Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z samolotów zrzucą szczepionki dla lisów

af
Tomasz Bolt/Polskapresse
W przyszłym tygodniu ruszy akcja zrzucana z samolotów szczepionek dla lisów przeciwko wściekliźnie. Nie należy ich dotykać. Zwierzęta nie przyjmą tych z zapachem człowieka.

Na Podkarpaciu będzie kolejna akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Rozpocznie się pod koniec przyszłego tygodnia.
Szczepienie wykonuje się przy użyciu doustnej szczepionki umieszczonej we wnętrzu przynęty, w kształcie krążka, koloru brunatno-zielonego o zapachu rybnym. Szczepionka zrzucana będzie z samolotów na lasy, pola i łąki. Tam gdzie mieszkają ludzie będzie wykładana ręcznie.

Przynęty nie wolno jednak dotykać. Zwierzęta nie przyjmą tych z zapachem człowieka.

Przez dwa tygodnie od wyłożenia szczepionki należy zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt – przypomina Podkarpacki Lekarz Weterynarii.

Kontakt człowieka ze szczepionką ukrytą w przynęcie wymaga konsultacji medycznej.

Aktywiści Fundacji Viva w środę na rzeszowskim Rynku pikietowali przeciwko długodystansowemu transportowi zwierząt. Chcieli zwrócić uwagę na los zwierząt gospodarskich, które muszą znosić ogromne cierpienie z powodu transportu w złych warunkach. Według aktywistów, zwierzęta przemierzają wiele kilometrów w przepełnionych pojazdach, bez wystarczającej ilości żywności, wody i odpoczynku. Są narażone na ból, stres i trudne warunki pogodowe.  Finałem ich podróży jest śmierć w rzeźniach, w których też często dochodzi do nadużyć. – Dotyczy to zwłaszcza jagniąt, które są transportowane z Polski do Włoch. Chcemy, aby w sytuacji gdy niemożliwy jest transport krótszy niż 8 godzin, zamienić go na transport zamrożonego mięsa  – mówiła Barbara Łukasz z Fundacji Viva! Na miejscu aktywiści zbierali podpisy pod petycją do ministra rolnictwa, aby w rozporządzeniu ograniczył do 8 godzin czas transportu młodych zwierząt, które odżywiają się jeszcze mlekiem matki. – W dzisiejszych czasach żywe zwierzę to produkt, przewożony tysiące kilometrów, traktowane jak towar, a nie jak żywa czująca istota. Jako społeczeństwo mamy moralny obowiązek powiedzieć STOP temu okrutnemu procederowi. Zysk niewielkiej grupy osób nie może usprawiedliwiać okrutnego traktowania zwierząt – dodaje Barbara Łukasz.

W Rzeszowie protestowali przeciwko okrutnemu transportowi zw...


Zobacz także: W Rzeszowie protestowali przeciwko okrutnemu transportowi zwierząt

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24