Z zimną krwią zamordowali trzy osoby. 27-latek i 22-latek życie spędzą w więzieniu

Dorota Wilk współpraca: Sławomir OskarbskiZaktualizowano 
Krzysztof Rogus i Dawid Pędzik zostali doprowadzeni na ogłoszenie wyroku. Sąd zdecydował, że nazwiska i wizerunek skazanych zostanie podany do publicznej wiadomości.
Krzysztof Rogus i Dawid Pędzik zostali doprowadzeni na ogłoszenie wyroku. Sąd zdecydował, że nazwiska i wizerunek skazanych zostanie podany do publicznej wiadomości. Krzysztof Łokaj
Sąd nie miał wątpliwości, że 27-letni Dawid Pędzik i 22-letni Krzysztof Rogus resztę życia powinni spędzić w wiezieniu. Bestialsko zamordowali trzy osoby z Siedlisk Bogusz

Dawid Pędzi był w przeszłości 12 razy karany m.in. za przestępstw przeciwko mieniu. Krzysztof Rogus przebywał w schronisku dla nieletnich za usiłowanie zabójstwa. Obaj będą musieli wypłacić matce zamordowanego Krzysztofa K. po 10 tys. zł.

- Drapieżnik zabija, by zdobyć pożywienie. Oni zrobili to dla przyjemności - grzmiał w sądzie prokurator Stanisław Rokita, prosząc o utrzymanie dożywocia dla oskarżonych.

- To były trzy egzekucje - mówił sędzia Zbigniew Śnigórski z Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie, uzasadniając utrzymanie w mocy kary dożywocia dla 27-letniego Dawida Pędzika i 22-letniego Krzysztofa Rogusa. W 2009 roku w Siedliskach-Bogusz pod Dębicą zabili trzy osoby. Dla pieniędzy na alkohol. Najpierw pili go z 33-letnim Krzysztofem K., szwagrem Rogusa. Gdy ten zasnął na krześle, Pędzik uderzył go w głowę 3-kilogramowym młotkiem. Rogus włączył piłę motorową i podciął mu gardło. Z kieszeni zamordowanego wyciągnęli 100 złotych.

- Szwagier był tak pijany, że nawet dźwięk piły motorowej go nie obudził. Nie trzeba było go zabijać. Wystarczyło sięgnąć do jego kieszeni. Staruszki można było tylko przytrzymać i też zdobyliby pieniądze. Trudno o tym mówić, bez załamania głosu - mówił sędzia Śnigórski.

Pędzik tłumaczył, jeszcze przed sądem okręgowym, że zakochał się w Agnieszce, żonie Krzysztofa K. Chciał, by miała spokój.

Z zimną krwią

Krzysztof K. został zamordowany przez Rogusa i Pędzika 13 lutego 2009 roku w swoim domu. 16 lutego mordercy zmusili 75-letnią Anielę K., by dała im 2,5 tys. zł. Potem zabili, uderzając ją w głowę obuchem siekiery. Wcześniej została zgwałcona. 17-lutego zamordowali 79-letnią Zofię N., również siekierą. Zabrali z jej domu 1 tys. zł.

W ubiegłym roku Sąd Okręgowy w Rzeszowie skazał obu na dożywocie, zaznaczając, że Rogus będzie mógł się starać o przedterminowe zwolnienie po odsiedzeniu 45 lat, a Pędzik 40. Obrońcy odwołali się do sądu apelacyjnego, prosząc o zmniejszenie kary do 25 lat więzienia i możliwości wcześniejszego ubiegania się o przedterminowe zwolnienie.
- Zaniedbania wychowawcze i rodzinne spowodowały, że ma taki charakter. Trzeba dać mu szansę, jest młody - prosił sąd obrońca Dawida Pędzika.

- Okolicznością łagodzącą jest to, że przyznał się do winy - przekonywał z kolei obrońca Krzysztofa Rogusa.

Zacierali ślady

Rogus wystąpił do sądu, by ten skierował go na badania psychiatryczne. Próbował przekonać, że popełniając zbrodnie, nie zdawał sobie sprawy z tego co robi. Dlatego zanim sądy wyznaczył rozprawę odwoławczą, skierował obu oskarżonych na obserwację.

- Mieliśmy wątpliwości, czy normalni ludzie mogli popełnić takie zbrodnie - wyjaśniał sędzia Śnigórski. Co wykazały badania? Psychiatrzy nie stwierdzili żadnych chorób psychicznych u mężczyzn. Uznali, że byli poczytalni, gdy zabijali. Dlatego sąd nie znalazł żadnych podstaw do obniżenia im kary. - Jedyną, jest całkowita eliminacja - stwierdził. - Wiedzieli, co robili. Zacierali ślady. Obaj nie dają gwarancji, że po opuszczeniu więzienia po 25 latach nie popełnią kolejnej zbrodni - argumentował.

- To powinna być kara śmierci - nie ma wątpliwości Danuta K., matka zabitego Krzysztofa.

We wsi spokojniej

O tym, że Pędzik i Rogus zostali skazani na dożywocie prawomocnym wyrokiem mieszkańcy Siedlisk-Bogusz dowiedzieli się od reportera Nowin.

- Chwała Bogu, że taki ten wyrok. Część ludzi bała się, że mordercy dostaną 12 czy 15 lat i wrócą. Sami się przecież przyznawali na wizji lokalnej, że jakby im pieniędzy zabrakło, to byłyby kolejne ofiary - mówi pani Krystyna, spotkana wczoraj przed sklepem.

- Dożywocie na pewno uspokoi ludzi, bo niektórzy bali się, że odsiedzą swoje i wrócą. Chociaż żeby nie było tak, że będą mogli się ubiegać o wcześniejsze zwolnienie. Wtedy strach może wrócić. Zwłaszcza u tych, co do telewizji się wypowiadali. Tu w ogóle ludzie wiele nie chcieli mówić o tym zdarzeniu. To był szok, coś nieprawdopodobnego. Nikomu w głowie się nie mieściło, że można coś tak okrutnego zrobić - wyznaje mężczyzna z sąsiedniej Grudnej Dolnej.

Są jednak i tacy, dla których nawet dożywocie jest niewystarczającą karą.

- To mało! Powinno być łeb za łeb. Jak on piłą motorową uciął głowę, to jemu tak samo zrobić. I to publicznie, tak ku przestrodze. Przecież to diabły wcielone były! Nie do pomyślenia, żeby tak zarżnąć ludzi - kiwa głową Włodzimierz Gil.

polecane: FLESZ: Ekologia na co dzień: 6 mitów, w które wierzymy

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 16

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
J
Ja

Ręce opadają jak się czyta niektóre komentarze. Społeczeństwo szeroko rozumiane nie płaci nic za szkolenie przyszłych adwokatów jak was to tak boli i ani grosz z "waszych podatków" nie idzie na ten cel. Każdy z aplikantów wykłada pieniądze z własnej kieszeni, jeśli nie jest to kieszeń rodziców, co zdarza się najczęściej. Rola adwokata często jest niewdzięczna, pojawiają się dylematy moralne, ale profesja ta w końcu polega na obronie i należy się z tym pogodzić. Przykrym jest, że Ci którzy krzyczą najgłośniej, w trudnej sytuacji będą właśnie szukać pomocy adwokata i wówczas wszystko będzie dobrze...
Żal...

j
ja

Mendy prawnicze walczą, aby klientów i kasy im nie zabrakło. Bo jak taki już z kryminału nie wyjdzie, to nie da drugi i trzeci raz zarobić prawniczej wszy. Im nie zależy na prawie, ofiarach, spokojnych ulicach. Odwrotnie: im więcej bandytów, tym koryto pełniejsze. Bo co robiliby sędziowie, adwokaci i prokuratorzy, gdyby zniknął ostatni bandyta? Więc towarzystwo pogrywa sobie ze społeczeństwem nie myśląc o ofiarach. Dla nich ofiary to ścierwo na kiju, choć z niego żyją i mają się dobrze!

r
rzeszowiak
Moim zdaniem wyrok powinien brzmieć:
"Dożywotnie prace (roboty) na rzecz Rzeczpospolitej Polskiej. Zakaz wszelkich odwiedzin. Okrojona racja żywieniowa."
Zresztą wszystkich więźniów powinno się używać jako taniej siły roboczej. W ciągu 10 lat, za grosze, mielibyśmy wybudowaną sieć dróg i autostrad w Polsce. Poza tym, może część z potencjalnych złoczyńców zastanowiłaby się zanim zrobi coś przeciwko ludziom i prawu. A i przy okazji chciałbym dodać, że nie należy słuchać Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka - jest to organizacja która broni więźniów a nie ich ofiary.

Popieramy Twoja wypowiedz.
Ja i zona. Zona nawet wiecej ode mnie popiera postawy takich ludzi jak Pan. Nie chcial bym aby byla sedzina. Za porywcza.
M
Mario Bros

Moim zdaniem wyrok powinien brzmieć:
"Dożywotnie prace (roboty) na rzecz Rzeczpospolitej Polskiej. Zakaz wszelkich odwiedzin. Okrojona racja żywieniowa."
Zresztą wszystkich więźniów powinno się używać jako taniej siły roboczej. W ciągu 10 lat, za grosze, mielibyśmy wybudowaną sieć dróg i autostrad w Polsce. Poza tym, może część z potencjalnych złoczyńców zastanowiłaby się zanim zrobi coś przeciwko ludziom i prawu. A i przy okazji chciałbym dodać, że nie należy słuchać Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka - jest to organizacja która broni więźniów a nie ich ofiary.

C
Candy

I co z tego, że dożywocie jak i tak nasz prezydent, oby żyl wiecznie ich ulaskawi.... to jest Polska wlaśnie!

a
a kogo to

Kula w łeb i po sprawie po co ich zamykać

r
rat med

Pielęgniarki zarabiają za miesiąc ok 2 tys. Utrzymanie więźnia to ok 3,5 PLN pomnożyć przez 12 mies. i pomnożyć przez 45 lat. Pytam gdzie jest sprawiedliwość???????????? W państwach islamskich istnieje zwyczaj że więzień musi zapracować na wyżywienie. Myślę że polskie drogi budowały by się szybciej taniej ect. Jeśli nie pracuje....no coż...nie je...

r
rzeszowianin73

OKO ZA OKO ZĄB ZA ZĄB . ŚMIERĆ ZA ŚMIERĆ DLA ZWYRODNIALCÓW.

~Mały_misio

Nasze podatki idą na takich szmaciarzy, którzy kształcą się na adwokatów, by tacy zwyrodnialcy mieli adwokatów diabła wnioskujących o to że są młodzi i należy ich wypuścić z kicia szybciej! Argumentować w ten sposób? Na co idą nasze podatki? Prawnik = Kłamca ?

s
stasiu

Zabicie człowieka niczego nie zmienia
Nie można zabić prawdy uspokoić sumienia
I tak jak w telewizji trup ściele się gęsto
Tak samo na ulicach wiele ofiar pada często

Kara śmierci za zabójstwo i porwanie
Śmierć za śmierć to nie jest rozwiązanie
Zabijać by ukarać kto dał takie prawo
By wieszać zabójców czy zabijać krwawo
Nie tędy droga to nie załatwia sprawy
Co sprawia że ludzie zabijają dla zabawy.....

j
januszek104

Powie ktoś ,że tylko Bóg ma prawo dawać i odbierać życie ...Ale czy wobec coraz brutalniejszych morderstw czy gwałtów -właśnie kara śmierci nie byłaby jedyną słuszną karą wykonaną na pozbawionym wszelkich ludzkich uczuć mordercy ,czy gwałcicielu?...Kara śmierci nie jest moralnym złem ,ale ostatecznym środkiem karnym...Jej zniesienie było błędem, bo pozbawiło społeczeństwo ochrony przed najbardziej niebezpiecznymi przestępcami.Dlatego uważam, że w przypadku sprawców szczególnie okrutnych morderstw-kara śmierci powinna być stosowana....

P
Pit

moim zaniem tylko kara śmierci za tak ewidentne zbrodnie ma szanse je ograniczyć,
jeżeli jeden z drugim będą mieli jej świadomość to moze sie zastanowią,
w tak bestialskich i nieludzich sytuacjach nie ma się co zastanawiąc, tylko kara
śmierci, bo to nie ludzie tylko totalny margines i dewiacja.

a
anrtty

NO I POWRACA POTRZEBA WRÓCENIA DO KARY STRYCZKA!!!JEDNO WIĘZIENIE W POLSCE,O KTÓRYM WIEDZIELI BY NIELICZNI PROKURATORZY I SĘDZIOWIE, GDZIE WYKONYWANO BY KARĘ STRYCZKA,POTEM TRUPA DO PIACHU I KONIEC PEWNEGO ROZDZIAŁU!!ROZUMIEM MORDERCĘ ZA KIEROWNICĄ,ZABIŁ PO PIJAKU ALE BANDYTA MORDUJĄCY Z ZIMNĄ KRWIĄ, BEZ ŻADNYCH EMOCJI,ZASŁUGUJE NA SZUBIENICĘ!!

d
danuta

popieram kula w leb albo krzeslo elektryczne

g
gator

dziwię się obrońcom 25 lat i szybsze wyjćie przedterminowe chyba ich popier*****. Takie świry nie powinny mieć w ogole miejsca w społeczeństwie i jeszcze będą z mojego żyli... kula w łeb albo do kamieniołomu o wodzie i chlebie suchym bez żadnych przywilejów

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3