Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za dokumentację choroby trzeba płacić

Wojciech Malicki
- W naszym szpitalu pacjenci nie płacą ani grosza za kopię dokumentacji - mówi Józefa Kość z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Rzeszowie.
- W naszym szpitalu pacjenci nie płacą ani grosza za kopię dokumentacji - mówi Józefa Kość z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Rzeszowie. Wojciech Zatwarnicki
Niemal wszystkie szpitale w regionie każą płacić pacjentom za sporządzenie kopii dokumentacji medycznej.

Nawet 50 groszy za jedną stronę, mimo, że maksymalna stawka nie może przekroczyć 36.

Każdy pacjent ma prawo otrzymać pełną dokumentację medyczną, czyli wyciągi, odpisy i kopie historii choroby. Szpitale każą sobie jednak za to płacić. Chlubnym wyjątkiem jest Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Rzeszowie, który za ksero nie pobiera żadnych opłat.

- Maksymalny termin oczekiwania wynosi 2 tygodnie - dowiedzieliśmy się w WSS.

W Mielcu najdrożej

Stawki w pozostałych szpitalach w regionie są różne: Szpital Wojewódzki nr 2 w Rzeszowie - 1 gr/ strona, Szpital Wojewódzki w Przemyślu - 8 gr, SW w Krośnie 20 gr, SW w Tarnobrzegu 22 gr.

- To rozbój w biały dzień. Skoro punktom usługowym na mieście opłaca się kserować stronę za ok. 10 - 15 groszy, to niby, dlaczego szpitalom nie - dziwi się Mariusz z Tarnobrzeg.

Podobne ceny obowiązuje w pozostałych większych miastach województwa.

Jeszcze drożej, bo aż 50 groszy za stronę historii choroby każe sobie płacić Szpital Powiatowy w Mielcu.

- Dlaczego tak drogo? Nie badałem tej sprawy, ale po pańskim telefonie to sprawdzę - mówi Leszek Kołacz, dyrektor szpitala.

Łamią prawo

Dyrektor nie wie, że żądając 50 groszy za stronę... łamie prawo, bo maksymalny koszt kopii dokumentacji medycznej sporządzonej przez szpital określa ustawa o zakładach opieki zdrowotnej.

- Obecnie nie może być on wyższy niż 36 groszy za stronę - tłumaczy Magdalena Dzięgielewska z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Mogą być kary

To właśnie UOKiK zaczął sprawdzać, czy szpitale przestrzegają prawo w tej materii. Za jego łamanie, ustawa o ochronie konsumentów nie przewiduje kary finansowej. Szpitale muszą jednak zastosować się do prawomocnej decyzji urzędu i zaprzestać działań naruszających ustawę. W przeciwnym razie, za każdy dzień zwłoki może zapłacić aż 10 tys. euro.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24