Za i przeciw dla botoksu

  Za i przeciw dla botoksu

  Katarzyna Szczyrek

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  - Nie paraliżujemy całej twarzy, eliminujemy tylko zbędne grymasy, od których pacjenci odzwyczajają się w trakcie działania botoksu - tłumaczy Agnieszka

  - Nie paraliżujemy całej twarzy, eliminujemy tylko zbędne grymasy, od których pacjenci odzwyczajają się w trakcie działania botoksu - tłumaczy Agnieszka Koczynasz z Salonu Kosmetyki Laserowej w Rzeszowie. ©FOT. Krzysztof Kapica

  Widząc niektóre zagraniczne aktorki myślimy - zamiast twarzy, mają maski - i wszystko zwalamy na botoks. Dlatego zapytaliśmy specjalistkę, czym tak naprawdę są zabiegi z użyciem tego preparatu i jakie niosą za sobą skutki.
  - Nie paraliżujemy całej twarzy, eliminujemy tylko zbędne grymasy, od których pacjenci odzwyczajają się w trakcie działania botoksu - tłumaczy Agnieszka

  - Nie paraliżujemy całej twarzy, eliminujemy tylko zbędne grymasy, od których pacjenci odzwyczajają się w trakcie działania botoksu - tłumaczy Agnieszka Koczynasz z Salonu Kosmetyki Laserowej w Rzeszowie. ©FOT. Krzysztof Kapica

  - Botoks, stosuje się w celu wygładzenia zmarszczek mimicznych. Zabieg polega na wstrzyknięciu preparatu do precyzyjnie określonej części mięśnia mimicznego za pomocą bardzo cienkiej igiełki - tłumaczy Agnieszka Koczynasz z Salonu Kosmetyki Laserowej w Rzeszowie.

  Jak to działa

  - Działanie botoksu rozpoczyna się po kilku dniach od wstrzyknięcia i utrzymuje się najczęściej przez 3-4 miesiące po pierwszym zabiegu. Skuteczność leku wydłuża się zwykle po kolejnych zabiegach do 5-6 miesięcy.

  Działanie to sprawia, że skóra leżąca nad mięśniem nie marszczy się, czego efektem jest nie uwidacznianie się zmarszczek.

  - Dodatkowo dzięki zabiegom skóra pozostaje zrelaksowana, jest lepiej ukrwiona i ożywiona. W takich warunkach mogą następować w skórze procesy regeneracji i zahamowania procesu pogłębienia się zmarszczek.

  Dla kogo ten zabieg?

  Wiek nie stanowi żadnego przeciwwskazania do wykonania zabiegu.

  - Mogą się do nas zgłaszać pacjenci począwszy od 16 do 80 roku życia.

  Ale czy w wieku nastu lat warto poprawiać urodę? Może lepiej poczekać do czasu, gdy rzeczywiście zauważymy u siebie zmarszczki.

  - Należy pamiętać, że zabiegu nie stosuje się, by zapobiegać procesowi starzenia się skóry (czyli pojawianiu się zmarszczek), tylko w celu wygładzenia ich.

  Gdzie wstrzykujemy botoks?

  Ostrzykuje się zmarszczki wokół oczu (tzw. kurze łapki), poziome zmarszczki na czole oraz poprzeczne zmarszczki między brwiami.

  - Można również wstrzykiwać toksynę nad górną wargą, wygładzić nim szyję. Ma również zastosowanie w nadpotliwości pach.

  Zabieg jest praktycznie bezbolesny i nie wymaga uprzedniego znieczulenia.

  - Po dezynfekcji skóry lekarz zaznacza kredką na twarzy pacjenta miejsca podania preparatu. Samo ostrzykiwanie botoksem trwa kilka minut.

  Czy są działania niepożądane?

  - Rzeczywiście są, lecz występują bardzo rzadko i wiążą się z wkłuciem igiełki (punktowe zasinienie, śladowy obrzęk) lub z działaniem samego leku - wyjaśnia pani Agnieszka. - Jednak działania niepożądane nie stanowią absolutnie żadnego zagrożenia dla zdrowia i ustępują całkowicie. Nie stwierdzono dotychczas, żeby botoks wywoływał nasilone reakcje alergiczne.
  Ale rzeczywiście zdarza się nam widzieć opuchnięte twarze bez wyrazu.

  - Nie paraliżujemy całej twarzy, eliminujemy tylko zbędne grymasy, od których pacjenci odzwyczajają się w trakcie działania botoksu. Efekt sztucznej "maski", zależy od otrzymanej dawki i doświadczenia lekarza. Jeżeli dostaniemy zbyt dużą dawkę, nasza twarz rzeczywiście może wyglądać nienaturalnie.

  Dlatego przed wyborem specjalisty, należy dokładnie rozeznać się w tej kwestii.

  Paniom w ciąży dziękujemy

  - Przeciwwskazaniem do użycia preparatu botoks są ciąża, karmienie piersią, niektóre choroby neurologiczne, nadwrażliwość na albuminę oraz przyjmowanie rzadko stosowanych antybiotyków z grupy aminoglikozydów.

  Dlatego przed rozpoczęciem kuracji, warto o wszystkim poinformować swojego lekarza.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (2) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo