Za miejsce w pokoju student płaci od 200 do 300 zł, wynajem całego mieszkania w Rzeszowie to już koszt minimum 1,5 tys. zł. Analizę cen wynajmu w stolicy Podkarpacia opracował Zbigniew Prawelski z Biura Obrotu Nieruchomościami "Prawelski". Sprawdź, ile zarabiało się na wynajmie w 2010 roku.

- Ceny wynajmu mieszkań wahały się w ciągu roku w zależności od pory roku - zauważa Zbigniew Prawelski. - Najwyższe ceny można było osiągnąć we wrześniu i październiku. Najniższe stawki były w styczniu, czerwcu i lipcu. Dominujący wpływ na wysokość ceny wynajmu miały w kolejności następujące czynniki:

• lokalizacja

• wyposażenie

• wysokość kosztów eksploatacji

• metraż

• dostępność środków lokomocji

Najlepiej blisko uczelni

Najbardziej poszukiwane były mieszkania w pobliżu uczelni i zakładów pracy. Najliczniejsza grupa najemców to studenci i młode małżeństwa. Dlatego mieszkania w Śródmieściu wynajmowały się od ręki. Kondygnacja nie odgrywała większej roli.

Bardzo ważne było wyposażenie i stan techniczny. Brak wyposażenia lub zły stan techniczny obniżał znacznie cenę, a nawet był przyczyną rezygnacji z najmu. Najbardziej poszukiwane były mieszkania nowe o niskich kosztach eksploatacji. Najemcy zwracali dużą uwagę na dostępność parkingów, środków lokomocji i sklepów.

Lepiej wynająć niż sprzedać

Nowe mieszkania w większości były przez właścicieli wynajmowane w roku 2010, a nie sprzedawane. Często stawki ich wynajmu są wyższe od średnich o 20-30%. Najlepsze lokalizacje do wynajmu to ul. Dąbrowskiego i okolice, ul. Rejtana i okolice oraz centrum.

- Wynajem mieszkań kwitnie w Rzeszowie. Szkoda tylko, że w większości odbywa się poza kontrolą państwa - zauważa Prawelski.

Można znaleźć też ofertę z niższą ceną wynajmu. Niektórzy właściciele są gotowi wynająć jednopokojowe mieszkanie za 700 zł, jeśli mają pewność, że oddają je w dobre ręce lub osobie poleconej przez kogoś zaufanego. Przy takiej cenie legalnego wynajmu, podatek wynosi ok. 80 zł.

Analiza wynajmu w roku 2010 w Rzeszowie

 

Wynajem mieszkań (średnie ceny za 1 miesiąc)

 

-miejsce w pokoju 200 – 300zł

-samodzielny pokój w mieszkaniu 300 – 400zł

-mieszkanie jednopokojowe 800 – 1000zł

-mieszkanie dwupokojowe 1000 – 1200zł

-mieszkanie trzypokojowe 1200 – 1500zł

-mieszkanie czteropokojowe 1500 – 1800zł