Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za komórkę wylecisz z egzaminu - wszystko o maturze 2013

Beata Terczyńska
Matura 2013 będzie podobna do tej sprzed roku.
Matura 2013 będzie podobna do tej sprzed roku. Krzysztof Łokaj
Przypomnijmy, o czym każdy maturzysta wiedzieć powinien. Wskazówek podczas Salonu Maturzystów w Rzeszowie udzielił Lech Gawryłow, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie.

5 egzaminów obowiązkowych

Harmonogram matur

matury ustne - 7-28 maja

matury pisemne
7 maja (wtorek) - godz. 9 - język polski (poziom podstawowy), godz. 14 - wiedza o tańcu (poziom podstawowy, poziom rozszerzony)
8 maja - godz. 9 - matematyka (pp), godz. 14 - historia muzyki (pp, pr)
9 maja - godz. 9 - język angielski (pp), godz. 14 - angielski (pr) i angielski dla klas dwujęzycznych
10 maja - godz. 9 - matematyka (pr), godz. 14 - język polski (pr)
13 maja - godz. 9 - wiedza o społeczeństwie (pp, pr), godz. 14 - filozofia (pp, pr)
14 maja - godz. 9 - chemia (pp, pr), godz. 14 - geografia (pp, pr)
16 maja - godz. 9 - języki mniejszości narodowych (pp) i język kaszubski (pp), godz. 14 - języki mniejszości narodowych (pr) i język kaszubski (pr)
17 maja - godz. 9 - biologia (pp, pr), godz. 14 - historia (pp, pr)
20 maja - godz. 9 - fizyka i astronomia (pp, pr), godz. 14 - język łaciński i kultura antyczna (pp, pr)
21 maja - godz. 9 język niemiecki (pp), godz. 14 - niemiecki (pr) i niemiecki dla klas dwujęzycznych
22 maja - godz. 9 - informatyka (pp, pr), godz. 14 - historia sztuki (pp, pr)
23 maja - godz. 9 - język rosyjski (pp), godz. 14 - rosyjski (pr) i rosyjski dla klas dwujęzycznych
24 maja - godz. 9 - język francuski (pp), godz. 14 - francuski (pr) i francuski dla klas dwujęzycznych
27 maja - godz. 9 - język hiszpański (pp), godz. 14 - hiszpański (pr) i hiszpański dla klas dwujęzycznych
28 maja - godz. 9 - język włoski (pp), godz. 14 - włoski (pr)

- Z egzaminem maturalnym jest tak, jak ze zdobywaniem szczytów. Chociaż rano wydaje się odległy, już po kilku godzinach zdobywamy go, a później z oddali patrzymy na to, co osiągnęliśmy i jesteśmy dumni - zauważył dyrektor. - Jak przy wędrówce, potrzebna jest jednak dobra orientacja, czyli znajomość reguł egzaminów.

Jeśli chodzi o zasady, w tym roku w porównaniu do poprzedniego, nic się nie zmienia. Maturzysta ma do zdania pięć obowiązkowych egzaminów, czyli język polski - ustnie i pisemnie, język obcy (do wyboru: angielski, niemiecki, francuski, rosyjski, włoski i hiszpański) - ustnie i pisemnie oraz z matematykę - pisemnie. Egzaminy pisemne zdawane są na poziomie podstawowym, natomiast w przypadku egzaminów ustnych - nie określa się poziomu egzaminu.

Maturzysta może też wybrać od 1 do 6 przedmiotów dodatkowych do zdawania. Albo na poziomie podstawowym, albo na rozszerzonym. Z reguły zdający wybierają poziom rozszerzony, kierując się wymaganiami uczelni, na które chcą się dostać. A te wyżej punktują wynik z matur rozszerzonych.

Nie zapomnij o bibliografii

Warto zajrzeć na stronę OKE w Krakowie: www.oke.krakow.pl. W lewym górnym rogu jest portal telewizyjny z materiałami dotyczącymi matur, m.in. ze scenkami, jak wygląda zmieniony w ubiegłym roku ustny egzamin językowy. Dostęp do niego jest bezpłatny.

Lech Gawryłow podkreśla, że ważne jest terminowe złożenie bibliografii, potrzebnej do opracowania wybranego tematu z języka polskiego na egzamin ustny. Nie później, niż cztery tygodnie przed rozpoczęciem matur, czyli w tym roku do 9 kwietnia. Opisaną imieniem i nazwiskiem należy przekazać dyrektorowi szkoły.

- Złożenie bibliografii jest warunkiem przystąpienia do części ustnej egzaminu. Niezłożenie jej traktowane jest jako nieobecność na egzaminie obowiązkowym - przypomina dyrektor. - Skutek jest taki, że nie można przystąpić do egzaminu poprawkowego w sierpniu, bo warunkiem przystąpienia do poprawki jest obecność na wszystkich egzaminach obowiązkowych.

Wraz z bibliografią trzeba podać informacje o materiałach pomocniczych i środkach technicznych przydatnych podczas prezentacji. Plan prezentacji nie jest wymagany, ale można z niego korzystać.

Za ściągi - unieważnienie pracy

Nauczyciele podkreślają, by na maturze liczyć tylko na siebie, a nie na pomoc kolegów, czy ściąg. Najwięcej unieważnień egzaminów jest z powodu niesamodzielnych prac. Co roku OKE w Krakowie notuje kilkadziesiąt takich przypadków.

- Radzę młodzieży zapamiętać powiedzenie: "Umiesz liczyć? Licz na siebie" - podkreśla dyr. OKE.

Powodem do unieważnienia egzaminu jest także wniesienie na salę niedozwolonych przyborów, telefonów itp. Nawet, jeśli uczeń przysięga, że nie miał zamiaru korzystać z komórki, nie uratuje go to. Wystarczy, że wniósł ją na salę, co już jest zabronione.

Egzamin może zostać unieważniony, jeśli ktoś zakłóca jego przebieg, przeszkadza innym.

Sprawdź w arkuszu czas egzaminu

Rozpoczynając egzamin pisemny, warto zwrócić uwagę na to, czy czas na odpowiedzi zanotowany przez komisję na tablicy jest identyczny z tym, który widnieje na stronie tytułowej arkusza.

- Zdarzyło się tak w województwie lubelskim, że nauczyciele źle zapisali na tablicy czas trwania egzaminu i z ich winy egzamin został powtórzony - uczula dyrektor.

Matura w terminie dodatkowym dotyczy tych uczniów, którzy z przyczyn zdrowotnych lub losowych nie mogli przystąpić do sesji majowej.
- Ten przepis obejmuje również sytuacje dotyczące wyjazdów związanych z zawodami sportowymi czy konkursami artystycznymi - dodaje L. Gawryłow. - W przypadku choroby lub zdarzeń losowych wniosek o możliwość zdawania w terminie dodatkowym trzeba złożyć najpóźniej w dniu, w którym odbywa się majowy egzamin.

Centralna Komisja Egzaminacyjna wyznaczyła terminy egzaminów dodatkowych ustnych i pisemnych. Odbędą się między 3 a 19 czerwca.

Poprawka nie dla każdego

Nie każdy może zdawać maturę poprawkową. Pierwszy warunek jest taki, że trzeba przystąpić do wszystkich egzaminów obowiązkowych. Drugi - żaden z tych egzaminów obowiązkowych nie został unieważniony. I trzeci - nie zdobyło się 30 proc. punktów tylko z jednego przedmiotu. Jeżeli ktoś nie zdał więc dwóch przedmiotów, nie przysługuje mu prawo do poprawki. Egzaminów z przedmiotów dodatkowych się nie poprawia. Ich wynik można próbować podwyższyć dopiero za rok.

Ustne poprawki będą od 26 do 30 sierpnia, pisemne - 27 sierpnia. Maturzyści poznają ich wyniki 13 września.

Maturzyści poznają wyniki egzaminów 28 sierpnia. W szkołach dostaną świadectwa dojrzałości z jednym odpisem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24