Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za kurs szybowcowy w Bezmiechowej zapłacisz 3,5 tysiąca złotych

[email protected]
Start szybowca z toru grawitacyjnego na zboczu góry w Bezmiechowej. Fot. Archiwum ośrodka w Bezmiechowej
Start szybowca z toru grawitacyjnego na zboczu góry w Bezmiechowej. Fot. Archiwum ośrodka w Bezmiechowej
W lipcu i sierpniu legendarna święta góra szybowników w Bezmiechowej k. Leska jest oblegana przez studentów i pasjonatów szybownictwa oraz paralotniarzy z całej Polski.

Codziennie odbywa się średnio 100 lotów szkoleniowych na szybowcach. Obok, na zboczu góry wznoszą się w powietrze paralotniarze.

Na szycie góry znajduje się Akademicki Ośrodek Szybowcowy im. gen. Tadeusz Góry Politechniki Rzeszowskiej. – Nasz ośrodek tętni życiem od maja do października. Oprócz szkoleń często organizowane są również różne imprezy lotnicze – mówi dr Tomasz Rogalski, dyrektor ośrodka w Bezmiechowej.


Wszyscy płacą po 3,5 tysiąca złotych

Po naukę latania przyjeżdżają do Bezmiechowej studenci Politechniki Rzeszowskiej oraz innych uczelni w kraju. Lotnicze szlify zdobywają tutaj również entuzjaści lotnictwa spoza uczelni. Ośrodek jest bowiem otwarty dla wszystkich chętnych. Często zaglądają tu również doświadczeni piloci szybowcowi, aby po prostu polatać, gdyż okolice Beziechowej słyną w kraju i świecie z bardzo dobrych wznoszeń.

Zarówno student Politechniki Rzeszowskiej jak i przeciętny Kowalski może odbyć kurs podstawowy, czyli od pierwszego wzbicia się w powietrze z instruktorem do zdobycia odznaki III klasy szybowcowej. Kiedyś studenci korzystali ze zniżek. Czasy się jednak zmieniają i obecnie cena takiego kursu dla wszystkich jest jednakowa. Wynosi 3,5 tys. zł. Obejmuje szkolenie teoretyczne i praktyczne, w tym 80 lotów.

Prof. dr. hab. inż. Marek Orkisz, prorektor ds. rozwoju Politechniki Rzeszowskiej zapewnia, że ośrodek w Bezmiechowej jest otwarty dla wszystkich miłośników i pasjonatów szybownictwa oraz paralotniarstwa. _- Zapraszamy studentów oraz tych, którzy chcieliby ukończyć kurs pilota szybowcowego. Na świętej górze szybowników spotkają fachowych i kompetentnych instruktorów _– dodaje prof. Orkisz.

 

Jak wzbijesz się w przestworza

 

W podniebne przestworza ze zbocza góry można wznieść się z toru grawitacyjnego, który wybudowali entuzjaści szybownictwa z [

Rzeszowa

](http://www.strefabiznesu.nowiny24.pl/artykul/rzeszow-najwazniejsze-inwestycje-w-tym-roku-38349.html). To jedyny taki tor w Europie. Przy sprzyjającym, przeciwnym wietrze, szybowiec ustawia się na szczycie góry, na torze z kostki brukowej. Wystarczy lekko popchnąć szybowiec, a ten po nabraniu odpowiedniej szybkości wzbija się w powietrze.

Wystartować można też na stalowej linie z wyciągarki. Jednak tym sposobem szybowce startują tylko wtedy, gdy wieje przeciwny wiatr albo nie ma ruchu powietrza.

Na szybowcu w powietrze wznieść się można również klasycznie, za samolotem. A także tradycyjnie, z lin gumowych. Ten sposób przypomina procę. Tyle, że w górę wyrzucany jest nie kamień a szybowiec.

Powstał nowoczesny ośrodek

Kilka lat temu w Bezmiechowej zbudowano nowoczesny ośrodek. Wykorzystano m. in. fundusze z programu UE. Posiada 64 miejsca noclegowe w pokojach 1, 2 i 3-osobowych o wysokim standardzie.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24