Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za pozorne zawieszenie działalności przedsiębiorca może być ukarany

Józef Lonczak [email protected] 017 867-22-57
Przedsiębiorcy wykonującemu usługi czasie "zawieszenia" grozi kara grzywny lub/i pozbawienia wolności.
Przedsiębiorcy wykonującemu usługi czasie "zawieszenia" grozi kara grzywny lub/i pozbawienia wolności.
Przedsiębiorcy szukając oszczędności pozornie zawieszają działalność gospodarczą i uciekają w szarą strefę.

Przedsiębiorcy działający zwłaszcza w sferze usługowej zgłaszają zawieszenie działalności gospodarczej, ale nadal ją prowadzą. Takie przypadki najczęściej występują w branżach usługowych, typu fryzjerstwo, kosmetyka – pisze Gazeta Prawna.

 

 

Zawieszają, ale nadal działają

Zdarza się, że przedsiębiorca zgłasza zawieszenie firmy. Dzięki temu oszczędza na podatkach i składkach ZUS. Ale nadal przyjmuje klientów, zwłaszcza stałych, od których normalnie pobiera opłaty za wykonane usługi. Tym samym osiąga dochody i to nieopodatkowane. Zwiększa się więc liczba podatników działających w szarej strefie. To oznacza spadek wpływów budżetowych – alarmuje GP.

Instytucja zawieszenia działalności została wprowadzona z myślą o osobach, które z powodów biznesowych lub osobistych muszą zaprzestać prowadzenia firmy, jednak nie chcą zupełnie jej likwidować.

Prawo dopuszcza Eksperci potwierdzają takie przypadki i dodają, w GP, że tego typu posunięcia umożliwiają obecne prawo. Wskazują, że do podejmowania takich działań skłaniają obowiązujące przepisy. Zgodnie, bowiem z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej podatnik, który zawiesi prowadzenie firmy, ma prawo w okresie zawieszenia dokonywać czynności, które pozwolą na zachowanie lub zabezpieczenie źródeł przychodów.

Jednak pozorne zawieszenie firmy jest nadużyciem, za które grożą kary - ostrzegają specjaliści. Ich zdaniem przedsiębiorca może w okresie wykonywać czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, przyjmować należności, regulować zobowiązania, zbywać środki trwałe i wyposażenie.

Jednak w trakcie zawieszenia działalności podatnicy wykonujący usługi może być poddany kontroli. Przedsiębiorca przyłapany np. na wykonywaniu usług może być ukarany grzywną lub/i pozbawieniem wolności.

 

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24