Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za zebraną makulaturę mieszkańcy Przeworska finansują budowę studni w Afryce

Norbert Ziętal
Otwarcie nowej studni to w Afryce wielka uroczystość, święto dla mieszkańców wiosek. Zawsze wykonują dokumentację fotograficzną i okazują wdzięczność dla nieznanych im darczyńców.
Otwarcie nowej studni to w Afryce wielka uroczystość, święto dla mieszkańców wiosek. Zawsze wykonują dokumentację fotograficzną i okazują wdzięczność dla nieznanych im darczyńców. Archiwum
Nie zbierają pieniędzy, ale surowce wtórne, głównie makulaturę, także plastikowe butelki. Ufundowali już dwie studnie, skończyli zbierać na trzecią, myślą o czwartej. Akcję zainicjowali i koordynują mieszkańcy Przeworska.

- Akcja narodziła się w Przeworsku, ale szybko rozeszła się na inne miejscowości Podkarpackiego. Od Rzeszowa aż po Medykę. Bez wielkiej pomocy i ofiarności mnóstwa ludzi z różnych miejscowości naszego regionu, nie bylibyśmy w stanie zebrać takiej pomocy - Ryszard Łuczyk, jeden z inicjatorów akcji. Kilka razy prosi, aby wspomnieć o trudzie i poświęceniu wszystkich darczyńców i osób udzielających się w tej akcji, nie tylko inicjatorach z Przeworska.

Pierwszą studnię ufundowali w Sudanie Południowym

Zaczęli na początku 2012 r. Członkowie Grupy Charytatywnej Akcji Katolickiej, działającej przy przeworskim Sanktuarium Grobu Bożego, postanowili przyłączyć się do ogólnopolskiej akcji "Makulatura na misję". Jej ogólnopolskimi organizatorami byli Stowarzyszenie Dziennikarzy Katolickich i tygodnik "Niedziela". Zbierali wówczas na budowę studni w Sudanie Południowym. Akcja się udało.

Zebrane surowce wtórne sprzedawali, a uzyskane w ten sposób pieniądze przekazali na studnię głębinową, która powstała w Kajo - Keji. Otrzymała imię św. Andrzeja Boboli. Działa nadal, zapewnia czystą wodę dla 12 tys. mieszkańców.

- Postanowiliśmy w taki sam sposób nadal pracować - twierdzi pan Ryszard.

Natrafili na informacje o akcji Polskiej Fundacji dla Afryki. Jej działacze postanowili wybudować 33 studnie w afrykańskiej wyspy Madagaskar.

- Zawsze, o każdej porze, makulaturę można zostawić w kontenerze ustawionym przy Szkole Podstawowej nr 2 w Przeworsku, przy ul. Stepkiewicza. Jest specjalnie oznaczony, jest informacja, że to zbiórka na pomoc Afryce. Ponadto organizowanych jest wiele akcji w terenie, poprzez parafialne oddziały Akcji Katolickiej. Terminy takich zbiórek są z wyprzedzeniem ogłaszane podczas niedzielnych mszy świętych. Ludzie wystawiają makulaturę i butelki PET przed swoje posesje. Czasami znoszą w jedno miejsce, z którego są one transportowane do nas- opowiada pan Ryszard.

Brudna woda, największy problem Afryki

Powodzenie akcji najbardziej zależy od ofiarności darczyńców, ale również pracy organizatorów zbiórki. - Gorące podziękowania dla pana Bogdana Sebzdy, dyr. SP 2 w Przeworsku, który pozwala na ustawienie kontenera. Także dla pani Stanisławy Kmiecik, prezes parafialnego oddziału Akcji Katolickiej w Jarosławiu. Wiele zawdzięczamy jej pracy - podkreśla pan Ryszard. Sprawnie udało się zebrać finanse na budowę pierwszej studni w Mampikony, najbiedniejszym regionie Madagaskaru. Otrzymała imię św. Jana z Dukli.

W tej części wyspy pracują polscy misjonarze ze Zgromadzenia Świętego Ducha. Największym problemem jest brudna woda. Powoduje liczne choroby, także śmiertelne.

List z podziękowaniami z Madagaskaru

- Dzięki Państwa inicjatywie i działaniu mieszkańcy Mampikony otrzymają czystą wodę bez jaj i larw pasożytów. Dostęp do czystej wody jest elementarną potrzebą ludzką. Zaspokojenie jej to jedna z najbardziej istotnych form pomocy mieszkańcom Afryki - to część listu, jaki przeworszczanie otrzymali z Madagaskaru w podziękowaniu za studnię im. św. Jana z Dukli.

Na ukończeniu jest budowa trzeciej studni w Afryce, wybudowanej dzięki pomocy mieszkańców Podkarpacia. Będzie nosić imię św. Jana Pawła II. Przeworszczanie rozpoczęli zbiórkę na czwartą. Powstanie ona w Czadzie.

Także możesz pomóc

Zbierana jest głównie makulatura, także butelki po napojach PET. Można przyłączyć się do akcji w swojej parafii, dostarczyć surowce do Przeworska, albo zorganizować zbiórkę. Tel. do Ryszarda Łuczyka 504-168-549.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24