Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabójstwo funkcjonariuszki Służby Więziennej w Rzeszowie doprowadzi do dużych zmian w polskim więziennictwie?

Redakcja
Andrzej Banas / Polska Press
Minął miesiąc od jednego z najbardziej tragicznych wydarzeń w historii polskiego więziennictwa, czyli zabójstwa w rzeszowskim zakładzie karnym major Bogumiły Bieniek-Pasierb. Czy coś się zmieniło w kwestii bezpieczeństwa, przepisów itp.? Funkcjonariusze SW twierdzą, że nic. W Centralnym Zarządzie Służby Więziennej dowiedzieliśmy się, że te zmiany systemowe, jak i organizacyjne będą. Polskie więziennictwo czeka prawdziwa rewolucja?

Za zabójstwem więziennej psycholog stoi 37-letni Artur R., który w rzeszowskim areszcie śledczym oczekiwał na wyrok w sprawie dokonanych wcześniej seryjnych gwałtów oraz grożenie śmiercią poszkodowanym kobietom. Podczas rutynowej rozmowy z major zaatakował ją, a następnie zamknął pokój od środka. W tym czasie uderzał funkcjonariuszkę pięściami oraz jak podała prokuratura narzędziem ostrokończystym. Miał je wbić wielokrotnie w szyje poszkodowanej. Kobieta zmarła.

Tuż po zabójstwie w mediach trwała intensywna dyskusja o kwestiach bezpieczeństwa w zakładach karnych i aresztach śledczych. Na Facebooku, na jednym z profili zrzeszającym największą liczbę funkcjonariuszy SW w Polsce zawrzało. Mundurowi twierdzą, że obecne przepisy nie chronią ich w należyty sposób. Co więcej uważają, że po tragicznym zdarzeniu w Rzeszowie nic się nie zmieniło w ich służbie.

Kilka dni temu szef Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa wystosował pismo do Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro. Nie zostawia w nim suchej nitki na obecnie obowiązujących przepisach i działaniu kierownictwa SW. Szef związkowców pisze m.in. tak:

„Nie godzimy się na tak prowadzoną politykę kadrową kierowaną przez Kierownictwo Służby Więziennej i żądamy podjęcia skutecznych działań w celu zapobieżenia dalszej eskalacji agresywnych zachowań skazanych wobec funkcjonariuszy, które przejawiają się w postaci werbalnych i czynnych napaści, które mogły doprowadzić do zamordowania naszej funkcjonariuszki z Zakładu Karnego w Rzeszowie (tragedii, która nie powinna była się nigdy wydarzyć)…”.

Postanowiliśmy zapytać w Centralnym Zarządzie Służby Więziennej, co dalej z czynnościami wyjaśniającymi sprawę i co dalej ze zmianami w polskim więziennictwie?

- Czynności wyjaśniające prowadzone przez Służbę Więzienną jeszcze trwają. Niezależnie od tego po tragicznym wydarzeniu, które miało miejsce w Zakładzie Karnym w Rzeszowie kierownictwo resortu i Służby Więziennej zapowiedziało wprowadzenie priorytetowych działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa funkcjonariuszom i pracownikom podczas wykonywania przez nich zadań służbowych – poinformował Nowiny zespół prasowy.

- W związku z tym planuje się wprowadzenie zmian systemowych jak i organizacyjnych, które będą funkcjonowały na poziomie zakładów karnych i aresztów śledczych. Zmiany systemowe dotyczyły będą m.in. zapewnienia zwiększonej opieki prawnej dla funkcjonariuszy i pracowników, zmiany procedury realizacji uprawnień osadzonych czy też wdrożenia nowego modelu szkolenia kadry więziennej wszystkich szczebli. Zmiany organizacyjne będą realizowane m.in. w zakresie: zapewnienia prawidłowych warunków technicznych, by czynności służbowe realizowane były w bezpiecznych miejscach czy też możliwości szerszego stosowania przez funkcjonariuszy środków przymusu bezpośredniego – informuje zespół prasowy CZSW.

Uczczono pamięć zamordowanej w Rzeszowie funkcjonariuszki Sł...

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24