NOWINY24
  TO CZYTAJĄ INNI

  Popularne na portalu

  Rozwiń
  NOWINY24
  Zwiń

  Popularne na portalu

  • Przestępcy seksualni z Podkarpacia. Zdjęcia gwałcicieli i pedofilów z rejestru MS
  • Wypadek na moście w Przemyślu. Samochód prawie spadł do rzeki Wiar
  • W Rzeszowie trwa przedświąteczna spowiedź [DATY, GODZINY]

  Zabrzmi hejnał

  Zabrzmi hejnał

  STANISŁAW SIWAK

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Zabrzmi hejnał

  ©ARCHIWUM

  Rozmowa z TADEUSZEM TRĘBACZEM, burmistrzem Leżajska: - W piątek, w samo południe, po raz pierwszy rozlegnie się hejnał miasta inaugurujący tegoroczne Dni Leżajska. Kto jest kompozytorem?
  Zabrzmi hejnał

  ©ARCHIWUM

  - Autorem naszego nowego hejnału jest pan Edward Horoszko, leżajski muzyk i dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kuryłówce. Hejnał będzie wykonany na trzy trąbki i sam jestem bardzo ciekaw tej premiery.

  - Dwie godziny wcześniej w tym samy dniu odbędzie się spektakl kukiełkowy dla dzieci przygotowany przez Gimnazjalne Stowarzyszenie "Razem". Może kilka słów o tym stowarzyszeniu?
  - Zrzesza młodych ludzi, którzy jako wolontariusze działają na rzecz dzieci z rodzin dysfunkcyjnych.
  Spotykają się z nimi, wystawiają im przygotowane spektakle, śpiewają piosenki, jeżdżą razem do teatru. To ważne, że w dzisiejszym świecie mamy wrażliwą młodzież, która ma chęć do społecznego działania.

  - Co polecałby pan z sobotnich imprez?

  W dniach 31 maja 1 czerwca Leżajskie Stowarzyszenie Rozwoju po raz drugi organizuje Wystawę produktów Lokalnych wytwarzanych przez przedsiębiorców w powiatu leżajskiego o okolic. Impreza odbędzie się w hali Widowiskowo - Sportowej przy Zespole Szkół Technicznych ul. Skłodowskiej, w ramach Dni Leżajska. Na wystawie prezentowane będą produkty i usługi z branży spożywczej, wikliniarskiej, rękodzieła artystycznego, produktów i usług budowlanych, kowalstwa, usług argoturystycznych. Ponadto przedstawiona zostanie oferta instytucji okołobiznesowych takich jak: banki, firmy ubezpieczeniowe, instytucje doradcze, szkoleniowe itp. Wystawa jest współfinansowana przez Mielecką Agencję Rozwoju Regionalnego za środków Wspólnot Europejskich w ramach programu Phare 2000 Spójność Społeczna i Gospodarcza.  - O godz 10. nastąpi otwarcie wystawy produktów lokalnych zorganizowanych przez Leżajskie Stowarzyszenie Rozwoju. Stowarzyszenie jest prestiżową organizacją pozarządową, które wspiera małe i średnie przedsiębiorstwa w naszym środowisku i ma w tej dziedzinie wiele osiągnięć. Udziela poręczeń kredytowych biznesmenom, funduje stypendia dla zdolnych uczniów.
  - Stali bywalcy Dni Leżajska czekają też na otwarcie jarmarku

  leżajskiego. Co będzie jego główną atrakcją?

  - Jarmark otwarty zostanie w sobotę o godz.11. Przygotowano kiermasze, stoiska z wyrobami rękodzieła ludowego i artystycznego, stoiska. Swe prace zaprezentują m. in. znani leżajscy twórcy Edward Gwiazdowski i Mirosław Loryś. Będą stoiska agroturystyczne, mała gastronomia, ogródek zabaw dla dzieci.

  - Także w sobotę koncertować Będą zespoły artystyczne z Nowojarworowska i Czortkowa na Ukrainie. Leżajsk utrzymuje kontakty z tymi miastami?

  - Owszem. Na razie jest to głównie współpraca na niwie kulturalnej, ale sądzę, że rozszerzy się również na gospodarkę.

  - Bardzo ważnym wydarzeniem w sobotę będzie niewątpliwie inauguracyjny koncert 12. Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Bazylice oo Bernardynów?

  - Naturalnie! Tym bardziej, że główne leżajskie organy zabrzmią po raz pierwszy po gruntownym remoncie. Wystąpi światowej sławy organista prof. Józef Serafin i Orkiestra Filharmonii Rzeszowskiej. Po raz pierwszy na świecie zagrają jednocześnie trzy organy - instrument główny i oba boczne. Takiego koncertu jeszcze melomami nie słuchali. Wykonany zostanie utwór kompozytora krakowskiego Tadeusza Machla, który został napisany specjalnie na leżajskie organy.

  - Zaprosiliście na Dni Leżajska również gości z Węgier i Szwecji?

  - Rangę imprezy podniesie niewątpliwie obecność delegacji miasta Vasarosnameny z Węgier oraz gminy Harjedalen ze Szwecji, które będą składać rewizytę w naszym mieście. Z gminami tymi zamierzamy zawrzeć porozumienia o partnerskiej współpracy.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Świeć Się! Zgłoś miasto do plebiscytu

  Świeć Się! Zgłoś miasto do plebiscytu

  [FLESZ] Przegląd najciekawszych wydarzeń tygodnia na Podkarpaciu

  [FLESZ] Przegląd najciekawszych wydarzeń tygodnia na Podkarpaciu

  Loteria Nowin - wygraj mieszkanie warte 310 000zł!

  Loteria Nowin - wygraj mieszkanie warte 310 000zł!