Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaburzenia erekcji można skutecznie leczyć

Ewa Kurzyńska
Sporadyczne kłopoty z osiągnięciem czy utrzymaniem wzwodu nie są niczym niepokojącym. Jeśli jednak mają miejsce dłużej niż pół roku należy zasięgnąć porady lekarza.
Sporadyczne kłopoty z osiągnięciem czy utrzymaniem wzwodu nie są niczym niepokojącym. Jeśli jednak mają miejsce dłużej niż pół roku należy zasięgnąć porady lekarza. Krzysztof Kapica
Problemy z osiągnięciem i utrzymaniem wzwodu są powszechnym schorzeniem. Zachodnie statystyki mówią, że tego typu kłopoty są, na różnych etapach życia, z różną intensywnością i z różnych przyczyn, udziałem nawet co drugiego mężczyzny.

- Tymczasem w Polsce to wciąż temat tabu. Rzadko zdarza się, by pacjent przyznał wprost, że do lekarza sprowadzają go problemy z osiągnięciem czy utrzymaniem wzwodu. Panowie, którzy się z tym borykają zazwyczaj szukają pomocy pod innym pretekstem i dopiero mimochodem wyjawiają sedno problemu - mówi lek. med. Dariusz Sobieraj, urolog.

Jak wynika z obserwacji specjalistów, problemy ze wzwodem występują najczęściej na trzech etapach życia. Pierwszy okres jest związany z inicjacją seksualną, przypadającą zwykle między 18 a 25 rokiem życia mężczyzny.

- W tym wieku problemy mają zazwyczaj podłoże psychogenne. To znaczy, że przyczyną niepowodzeń w sypialni może być niska samoocena, wstyd przed nagością czy obawa przed spełnieniem oczekiwań partnerki - tłumaczy doktor Sobieraj.

Kolejny moment, kiedy mogą pojawić się problemy to czas, kiedy panowie wchodzą w wiek średni. Przyjmuje się, że taką umowną granicą są 40 urodziny.
- Mówi się nawet o syndromie przepracowanego 40-latka. W tym okresie może mścić się niehigieniczny tryb życia, prowadzony latami. Brak ruchu, zła dieta, stres w pracy, pogoń za karierą - wyjaśnia specjalista.

Do tego dochodzi naturalny proces spadku poziomu testosteronu w organizmie. A co za tym idzie, zainteresowanie współżyciem maleje.
- Należy jednak pamiętać, że czynniki hormonalne mają większe znaczenie po 60 roku życia. W tym wieku źródłem zaburzeń erekcji są najczęściej inne choroby: nadciśnienie, zaburzenia czucia, miażdżyca i jej następstwa oraz przerost gruczołu krokowego - wymienia Dariusz Sobieraj.

Lekarze podkreślają, że największym zabójcą życia erotycznego jest cukrzyca. Jeżeli choroba nie jest kontrolowana, to dochodzi do uszkodzeń w mikronaczyniach. I nie tylko w nerkach, oczach, ale także w tych, które odpowiadają za utrzymanie wzwodu. Jaka jest więc recepta dla seniorów?

- Przede wszystkim dobre i skuteczne leczenie podstawowego schorzenia, którego następstwem są zaburzenia erekcji. Jeżeli tak się stanie, zapewniam, że panowie mogą współżyć jeszcze wiele lat. Choć powinni pamiętać, że ochota na wizyty w sypialni będzie rzadsza, niż w latach młodości. To naturalne i jeżeli stosunek odbędzie się raz na miesiąc, raz na dwa tygodnie - to bardzo dobrze - zapewnia urolog.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24