MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zachowajmy bezpieczeństwo podczas przedświątecznych zakupów

Beata Terczyńska
Pawel Relikowski / Polskapress
Przez zagrożenie koronawirusem w tym roku zakupy świąteczne wyglądają zupełnie inaczej. W maseczkach i rękawiczkach ochronnych, z daleka od innych. Policjanci apelują o bezwzględne stosowanie się do zakazów i ograniczeń w sklepach oraz na bazarach.

Przypomnijmy. 1 kwietnia zostały wprowadzone nowe obostrzenia w związku z pandemią koronawirusa. Dotyczą m.in. gromadzenia się, spacerowania bez wyraźnego celu i korzystania z miejsc użyteczności publicznej, także sklepów.

Policja przypomina najważniejsze zasady. Po pierwsze, to ograniczenia liczby klientów jednocześnie przebywających w sklepach i punktach usługowych. To 3 osoby na kasę lub stanowisko do płacenia. Na targowiskach - 3 klientów na 1 punkt handlowy, na poczcie - 2 osoby na 1 okienko. Wszyscy klienci muszą teraz robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach i przed zakupami zdezynfekować dłonie. W godzinach od 10 do 12 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia.

Istnieje nadal obowiązek zachowania minimalnej 2-metrowej odległości między osobami w markecie. Wyłączeni z niego są jedynie rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 roku życia), a także opiekunowie osób niepełnosprawnych lub nie mogących się samodzielnie poruszać. Jeśli chcemy wysłać po zakupy nastolatka, teraz jest z tym problem. Obowiązuje bowiem zakaz wychodzenia z domu osób do 18 roku życia bez opieki dorosłego.

Wielu czytelników zwraca uwagę, że na targach z przestrzeganiem przepisów jest różnie. Oto jeden z sygnałów:

- Pojechałam zrobić zakupy na rzeszowskim PTHW, żeby wesprzeć naszą gospodarkę i kupić polskie produkty. Nikt nie pilnuje, ile samochodów wjeżdża, ludzie bez rękawiczek, przy stanowiskach po 10 osób, każdy robi co chce. To samo zresztą przy Targowej. Owszem, rozdają rękawiczki, ale każde wejście jest otwarte, ludzi pełno, nikt ich nie liczy.

Andrzej Chmura, prezes zarządu Agrohurtu zapewnia, że tak nie jest. Przeciwnie. Dbają o bezpieczeństwo.

- Są plakaty, informacje na każdej hali, wiatach i stojakach o bezwzględnym zachowaniu odległości 2 m i 3 osobach przy stoisku - mówi. - Bardzo mocno uczulamy w tym temacie kontrahentów, którzy wynajmują u nas powierzchnię. Są ogólnodostępne rękawiczki. W pootwieranych toaletach - płyny dezynfekujące, mydła antybakteryjne. Cały czas puszczamy komunikaty przez radiowęzeł o tym, że należy przestrzegać zasad. Współpracujemy z policją, która patroluje teren giełdy. Także nasi pracownicy monitorują sytuację, zwracają uwagę. Nie ma żadnych skupisk jedna na drugiej osobie.

Tłumaczy, że u nich zawsze ruch samochodowy między pawilonami był duży. Przyjeżdżają głównie hurtownicy, przedstawiciele sklepów po załadunek towaru.

- Nie ma jednak żadnego chaosu, ani natężenia, blokowania samochodów. Otworzone są także bramy boczne. Wszystko jest pod kontrolą - przekonuje.

Agrohurt przed świętami jest czynny do soboty, od 4-5 rano do ok. 11-12. Ze względu na epidemię odwołane zostały przedświąteczne Regionalia.

Kolejne obostrzenia, które w związku z zagrożeniem koronawirusem wprowadził rząd, sprawiły, że sceny pod wielu sklepami w Rzeszowie przypominały dziś nieco sceny znane z czasów PRL.  Jedyna róznica to, że ludzie w ogonkach po zakupy staja tera nie jeden przy drugim, ale w 1-2 metrowych odstępach.

Kolejki do sklepów spożywczych w Rzeszowie [ZDJĘCIA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24