Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wszędzie roi się od kleszczy. Po ugryzieniu trzeba działać szybko, insekta usuniesz domowymi sposobami. Oto, jak to zrobić

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Kleszcze to zmora wiosny i lata. Czasem mimo szczelnego okrycia i stosowania repelentów, nie da się uniknąć kontaktu z insektami. Jeśli ukłuje nas kleszcz, trzeba działać szybko i wyjąć osobnika do 12 godzin od momentu wbicia się w skórę.
Kleszcze to zmora wiosny i lata. Czasem mimo szczelnego okrycia i stosowania repelentów, nie da się uniknąć kontaktu z insektami. Jeśli ukłuje nas kleszcz, trzeba działać szybko i wyjąć osobnika do 12 godzin od momentu wbicia się w skórę. GettyImages/Ladislav Kubeš
Z każdym rokiem kleszcze śmielej radzą sobie na wsiach i w miastach. Pojawiają się praktycznie w każdym miejscu, niosąc ze sobą zagrożenie boreliozą. Oprócz ich liczebności rośnie także procent zachorowań na choroby odkleszczowe. Usunięcie insekta nie zawsze wymaga wizyty u lekarza, w większości przypadków można to zrobić bezpiecznie i bezboleśnie w domu. Jak więc pozbyć się kleszcza? Czy można go zbadać, aby całkowicie wyeliminować zakażenie?

Spis treści

Inwazja trwa, ostrzegają leśnicy. Lato to czas, gdy wielu z nas praktykuje codzienne spacery na łonie natury. Niestety, wycieczki do lasu lub parku niosą ze sobą ryzyko bliskiego spotkania z kleszczem. Warto wiedzieć, jak się zachować, gdy insekt nas ukąsi i zauważymy go pod skórą.

Choroby odkleszczowe są groźne dla człowieka. Jakie wyróżniamy?

Choroby odkleszczowe stanowią istotny problem epidemiologiczny. Więcej kleszczy to większe ryzyko zarażenia człowieka. Niektóre choroby mogą też dotknąć naszych pupili, np. psów.

- Stwierdzono, iż kleszcze są wektorami 130 odmian wirusów, 200 gatunków piroplazm, kilku gatunków filarii, grzybów, 20 gatunków riketsji, 20 gatunków krętków i innych bakterii – informuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Instytut Badawczy.

Najpopularniejsze wśród chorób przenoszonych przez kleszcze są:

  • borelioza,
  • kleszczowe zapalenie mózgu,
  • tularemia,
  • anaplazmoza grnulocytarna ludzka,
  • grupa gorączek plamistych
  • oraz babeszjoza.

Kleszcz w ciele. Jak go usunąć krok po kroku?

Wiadomo, świadomość posiadania wbitego w skórę kleszcza nie jest przyjemna. Warto działać szybko i stanowczo. Im szybciej wyjmiemy insekta, tym zmniejszy się ryzyko zakażenia. Specjaliści oceniają, że należy to zrobić do 12 godzin od momentu ukąszenia.

Główny Inspektorat Sanitarny podkreśla, że samodzielne usunięcie kleszcza jest możliwe i nie sprawia kłopotu.

Tak właściwie pozbędziesz się kleszcza krok po kroku:

  1. Specjalnym zestawem lub pęsetą należy chwycić kleszcza tuż przy skórze i pociągnąć go zdecydowanym ruchem do góry. Nie należy zgniatać ani szarpać insekta, a także smarować go wcześniej maściami lub kremami.
  2. Po wyjęciu kleszczy trzeba upewnić się, że żadna jego część nie została w ciele. Często zdarza się, że w skórze dalej tkwi główka lub inny oderwany fragment.
  3. Miejsce wkłucia oraz ręce należy dobrze zdezynfekować.
  4. Jeśli po jakimś czasie w obrębie miejsca występowania kleszcza pojawi się obrzęk, należy zgłosić się do lekarza.

Kleszcze lubują się w konkretnych partiach ciała człowieka, czasem mimo szczelnego ubrania lub stosowania repelentów mogą zaatakować. Zobacz, które strefy wybierają najczęściej: Kleszcze są nosicielami boreliozy. Czyhają na drzewach i krzewach. Te części ciała człowieka atakują najczęściej. Zobacz, jak się chronić

Boisz się boreliozy? Zbadaj kleszcza i wyeliminuj zagrożenie

Każdy, kto po usunięciu kleszcza czuje obawę przed zakażeniem chorobami odkleszczowymi, może wysłać insekta do badań. Niektóre placówki wykonują je odpłatnie, ale są miejsca, gdzie można zrobić to za darmo. Bezpłatne testy na obecność krętków powodujących boreliozę przeprowadzają m.in. zakłady przy wydziałach uniwersyteckich oraz laboratoria.

Źródła: Lasy Państwowe, GIS, NIZP-PIB

od 12 lat
Wideo

Dobre i złe sąsiedztwo grochu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24