Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaczyna się okres remontowy dla wielu Polaków. W których pomieszczeniach prowadzone są prace? Co z cenami materiałów budowlanych?

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Na kompleksowy remont całego mieszkania czy domu zdecydowała się co piąta osoba. Najczęściej remontowanymi pomieszczeniami były kuchnia i salon.
Na kompleksowy remont całego mieszkania czy domu zdecydowała się co piąta osoba. Najczęściej remontowanymi pomieszczeniami były kuchnia i salon. Wojciech Wojtkielewicz/ Polska Press
Wiosna to dla wielu Polaków sezon odświeżania mieszkań i domów oraz rozpoczęcia lub przynajmniej planowania istotnych prac remontowo-budowlanych. Jakie pomieszczenia najczęściej remontują Polacy? Ile wydamy na przeprowadzenie tego typu prac? Część osób może przyspieszyć decyzję o przeprowadzeniu prac z powodu cen materiałów budowlanych, które przestały drastycznie rosnąć, a pojawiają się grupy, w których ceny zaczęły spadać.

Spis treści

Dlaczego Polki i Polacy decydują się na zmianę aranżacji przestrzeni, w których żyją? Największą motywacją remontową jest chęć modernizacji i unowocześnienia wnętrz.

Najczęściej remontowane pomieszczenia i typy prac

Według raportu OLX i Fixly „Jak remontują Polacy” na kompleksowy remont całego mieszkania czy domu zdecydowała się co piąta osoba. Najczęściej remontowanymi pomieszczeniami były kuchnia i salon. Na dalszych miejscach w remontowej hierarchii uplasowały się łazienka oraz sypialnia. Rzadziej przeprowadzano remont jadalni i pokoju dziecka.

Większość prac remontowych, 87 proc. obejmowała malowanie ścian i sufitów. Jest to zadanie, którego podejmujemy się często bez pomocy fachowca, a zmiana w pomieszczeniu jest wyraźnie widoczna. Można w ten sposób szybko odświeżyć pomieszczenie i nie jest to zbyt kosztowne.

Zaczyna się okres remontowy dla wielu Polaków. W których pomieszczeniach prowadzone są prace? Co z cenami materiałów budowlanych?
OLX i Fixly

Kolejnymi najczęściej wykonywanymi pracami remontowymi były: wykończenie podłogi, biały montaż i układanie płytek – remont obejmował to w blisko połowie przypadków. Rzadziej dokonujemy: montażu lub wymiany drzwi, przeróbek instalacji elektrycznych, wodnych lub kanalizacyjnych, zabudowy z karton gipsu, tapetowania czy montażu lub wymiany okien.

Utrzymanie mieszkań zdrożało o ponad 20 proc.

Marzec przyniósł kolejne podwyżki kosztu utrzymania, prowadzenia i wyposażenia mieszkania. Statystyczna rodzina na ten cel wydaje już około 1356 złotych miesięcznie – wynika z szacunków HREIT opartych o dane GUS. W ciągu roku wydatki te poszły w górę o ponad 21 proc., co odpowiada podwyżce o niemal 240 złotych.

– Jedynym pocieszeniem jest fakt, że po dużych podwyżkach cen w ostatnich miesiącach, pojawiają się jaskółki dające nadzieję, że koszty życia będą rosły wolniej – prognozuje Bartosz Turek, główny analityk HREIT. Jak podaje, obserwowane od kilku miesięcy trochę wolniejsze podwyżki kosztów utrzymania mieszkań to zasługa delikatnej normalizacji, która dociera na rynek energii.

– Głównie chodzi tu o spadki cen opału. Przy tym pod pojęciem „opał” urząd rozumie zarówno ten w postaci stałej (drewno, węgiel) jak i płynnej (olej). Tak rozumiany opał jest wciąż droższy niż przed rokiem (wg GUS o prawie 1/3), ale od kilku miesięcy jego ceny przestały rosnąć w zastraszającym tempie, a zaczęły powoli spadać – wymienia.

Zaczyna się okres remontowy dla wielu Polaków. W których pomieszczeniach prowadzone są prace? Co z cenami materiałów budowlanych?
HREIT

Co dalej z cenami materiałów budowlanych?

Po ataku Rosji na Ukrainę ceny na rynku, kolokwialnie mówiąc, po prostu oszalały. Dotychczas dobrze działające łańcuchy dostaw stały się momentalnie nieaktywne - trzeba było więc szukać nowych dostawców. I to szukać bardzo szybko, bo popyt kilkukrotnie przewyższał podaż, a produktów brakowało. Poskutkowało to drastycznym skokiem i tak już wysokich kosztów zakupu – komentuje Wojciech Wołkowski, członek zarządu Q3D Contract.

Teraz sytuacja zaczyna się normować, ale wciąż jest drogo. W mojej opinii parametry wzrostu cen materiałów budowlanych mogą jednak wrócić do wartości jednocyfrowych przed końcem roku. Warunkiem jest jednak podobny ruch ze strony inflacji CPI – podkreśla.

Niższa dynamika cen w 2023 roku nie oznacza automatycznie, że materiały budowlane są teraz tańsze. Wręcz przeciwnie - średnio musimy za nie płacić więcej niż przed rokiem. Wzrosty jednak z miesiąca na miesiąc wyhamowują, co może w przyszłości doprowadzić do sytuacji, kiedy ostatecznie wrócą do poziomu sprzed podwyżek.

Jak podały Polskie Składy Budowlane ceny materiałów budowlano-remontowych w lutym 2023 r. w stosunku r./r. zwiększyły się średnio o 15 proc. Oznacza to jednocześnie, że nie zmieniły się one w porównaniu z cenami ze stycznia 2023 r.

Największe wzrosty w relacji r./r. przypadły na:

  • cement i wapno (+49 proc.),
  • suchą zabudowę (+25 proc.),
  • ściany i kominy (+20 proc.).

Najmniej podrożały natomiast:

  • dachy i rynny (+11 proc.),
  • dekoracje (+10 proc.),
  • oświetlenie i elektryka (+9 proc.)
  • otoczenie domu (+8 proc.).

Spadek cen wystąpił tylko w grupie płyty OSB i drewno (-4 proc.), a warto zaznaczyć, że dokładnie przed rokiem właśnie ta grupa towarowa była na samej górze wzrostów kosztów materiałów z wynikiem 54 proc. r./r. Mniej musimy też dziś płacić za stal. Z danych Polskiej Unii Dystrybutorów Stali wynika na przykład, że pręty zbrojeniowe kosztowały w szóstym tygodniu 2023 roku aż o 12 proc. mniej niż przed rokiem.

– Zmiany cen materiałów to już praktycznie codzienność dla polskich firm budowlanych. Od wielu miesięcy wszyscy poruszają się na dość grząskim gruncie, a koszty zakupu takich produktów jak beton czy cement, mogą znowu zacząć rosnąć z powodu zawirowań na rynku energii w Europie. Pocieszający jest jednak fakt, że obecnie można odnotować dłuższe okresy stabilizacji w poszczególnych kategoriach produktowych – zauważa Wołkowski.

Według szacunków CBRE w 2023 roku na kluczowych rynkach w Europie ceny materiałów budowlanych wzrosną średnio od 4 do 8 proc. To zdecydowanie mniej niż w poprzednich dwóch latach, co może oznaczać, że deweloperzy ruszą teraz ze wstrzymanymi dotychczas inwestycjami.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Zaczyna się okres remontowy dla wielu Polaków. W których pomieszczeniach prowadzone są prace? Co z cenami materiałów budowlanych? - Strefa Biznesu

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24