Kosmetyki z drogerii pięknie pachną i dbają o naszą skórę, niestety wiele z nich zawiera też niekoniecznie przyjazną chemię i są pakowane w plastik. Oczywiście nie każdy jest w tanie i chce robić własny krem do twarzy, szampon do włosów czy pastę do zębów. Natomiast maseczka na twarz czy odświeżająca płukanka do włosów nie wymaga ani zbyt wielu składników, ani czasu na ich przygotowanie, a efekt może być zaskakujący. Natura dała nam wiele dobrych składników, które bez zbytniej ingerencji z naszej strony pomogą nam się zrelaksować i o siebie zadbać.
Podobnie jak w przypadku kosmetyków ze sklepu, przed użyciem nowych produktów na skórę warto najpierw przetestować nowy specyfik na kawałku skóry, żeby sprawdzić, czy nie wystąpi reakcja alergiczna.
Proste przepisy na kosmetyki i zabiegi pielęgnacyjne z resztek
Pestka i skórka awokado
Pestkę awokado można wykorzystać do zrobienia maseczki na twarz. Wysusz pestkę, zmiel ją i używaj jako środka złuszczającego. Dodaj zmieloną pestkę do oliwy z oliwek i banana lub miąższu awokado i soku z cytryny, nałóż domową maseczkę na twarz na 10 minut i spłucz letnią wodą. Pestka pomoże w złuszczaniu martwego naskórka.
Skórkę natomiast użyjemy do nawilżenia skóry. Po zjedzeniu awokado, zabierz ze sobą skórkę tego owocu pod prysznic. Wetrzyj w twarz wewnętrzną część skórki z resztkami awokado. Zadziała to jak nawilżający krem do twarzy.
Peeling kawowy
Fusy z kawy są tak popularne do domowego złuszczania naskórka, że zaczęły powstawać kosmetyki na bazie tego składnika. Skóra staje się bardziej elastyczna, poprawia się też krążenie krwi. Aby przygotować taki peeling, wystarczy wymieszać ze sobą 2 łyżki fusów kawy i 1 łyżkę nierafinowanego oleju kokosowego. Takim peelingiem masujemy zwilżoną skórę, okrężnymi ruchami, przez 2-3 minuty. Używamy raz w tygodniu.
3 sposoby na skórkę ziemniaka
Jak się okazuje, obierki ziemniaczane są świetne nie tylko w kuchni, ale również przy zabiegach pielęgnacyjnych. Jeśli chcemy zadbać o włosy, miksujemy obierki ziemniaków z 1 łyżką wody, odcedzamy mieszaninę, a przecedzony płyn wmasowujemy we włosy i skórę głowy. Włosy będą rosły szybciej, obierki nadadzą im też zdrowy wygląd.
Skórką ziemniaka możemy też natrzeć twarz, co sprawi, że cera będzie rozjaśniona, ze zdrowym blaskiem. Ziemniaczane obierki działają też jak płatki pod oczy, rozjaśniają skórę pod oczami i zmniejszają opuchliznę.
Skórka granatu
Suszone skórki granatu idealnie nadają się na maseczkę do twarzy. Po wysuszeniu skórki (nie musimy tego robić w piekarniku, możemy zostawić ją na kilka dni na kaloryferze, trzeba jednak pozbyć się wcześniej błon). Skórkę mielimy i mieszamy z 1 łyżką soku z cytryny i 1 łyżką miodu. Nakładamy na twarz na 10 minut i spłukujemy letnią wodą. Maseczka nawilża, rozjaśnia i rozświetla skórę.
Skórki pomarańczy do kąpieli
Olejek pomarańczowy to wspaniały środek pielęgnacyjny. Obieramy skórkę z 10 dużych pomarańczy, wkładamy je do miski i odstawiamy na 2 godziny do wyschnięcia. Mielimy skórki w robocie kuchennym, aż będą suchą pastą. Przekładamy ją do słoika, dodajemy pół szklanki wódki (lub tyle, aby przykryła skórki), zamykamy. Odstawiamy słoik w dobrze nasłonecznionym miejscu na 3 dni, wstrząsamy kilka razy dziennie. Następnie odcedzamy mieszankę przez sito, skórki spełniły swoją rolę – nie będą nam już potrzebne. Wlewamy płyn do miski i odstawiamy na co najmniej 12 godzin, aby odparował alkohol. Tak powstały olejek przechowujemy w buteleczce z ciemnego szkła. Olejek może być używany zarówno do sprzątania, jak i relaksującej kąpieli.