Spis treści
Wzrost liczby upadłości w przemyśle
W ostatnim czasie branża przetwórstwa przemysłowego odnotowała znaczący wzrost liczby upadłości i restrukturyzacji. Z raportu Krajowego Rejestru Długów (KRD) wynika, że w ubiegłym roku takie działania ogłosiło 691 firm, co stanowi prawie 80-procentowy wzrost w porównaniu do roku 2022. Pierwsze półrocze bieżącego roku również nie napawa optymizmem, gdyż niewypłacalność ogłosiło już 343 producentów.
Eksperci zwracają uwagę na utrzymujący się przez 26 miesięcy wskaźnik PMI poniżej poziomu 50 punktów, co świadczy o trudnej sytuacji w sektorze. Mimo niewielkiego ożywienia produkcji przemysłowej w czerwcu, nie ma jeszcze pewności co do stabilizacji i rozpoczęcia dłuższego trendu wzrostowego.
Główne źródła zadłużenia
Zaległości finansowe producentów na koniec pierwszego półrocza tego roku osiągnęły wartość 1,16 miliarda złotych, co oznacza wzrost o 91,5 miliona złotych w stosunku do roku ubiegłego. Znaczącą część tego zadłużenia, ponad 358 milionów złotych, stanowią nieuregulowane płatności od nierzetelnych klientów.
Analiza KRD pokazuje, że największe długi zgromadziły firmy z sektora produkcji metalowych wyrobów gotowych oraz produkcji artykułów spożywczych. Wśród regionów najbardziej zadłużone są przedsiębiorstwa z województwa mazowieckiego, śląskiego oraz wielkopolskiego.
Mikro i małe firmy najbardziej dotknięte
Z raportu wynika, że blisko 58 procent wszystkich dłużników w sektorze przemysłowym to mikro i małe przedsiębiorstwa. Ich łączne zadłużenie sięga niemal pół miliarda złotych. Badania Kaczmarski Group pokazują, że problemy z opóźnionymi płatnościami najbardziej dotykają właśnie tę grupę firm, co może prowadzić do poważnych problemów z płynnością finansową, a nawet upadłości.
Wiarygodność płatnicza firm
Pomimo trudnej sytuacji, większość firm przemysłowych (86,5 proc.) wciąż utrzymuje wysoki lub średni scoring wiarygodności płatniczej. Jednakże, w ciągu ostatniego roku odnotowano spadek liczby przedsiębiorstw z najwyższą oceną wiarygodności o 7,6 proc., a wzrost firm z bardzo niską oceną wiarygodności płatniczej.
Raport KRD wskazuje również na pogorszenie sytuacji wśród firm, które były weryfikowane przez kontrahentów w KRD w związku z zawieranymi transakcjami. W tej grupie odsetek przedsiębiorstw z niską wiarygodnością płatniczą wzrósł, co może świadczyć o rosnącym ryzyku współpracy z częścią producentów.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
źródło: PAP
Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Przyparliśmy do ścianki nową dziewczynę gwiazdora "Barw Szczęścia"! Tak o nim mówi
- Aż trudno uwierzyć, co robi ze sobą Beata Ścibakówna. Już o poranku ból, pot i łzy
- Tomaszewska ukrywa prawdę o związku z ojcem swojej córki? Interesujące, co pokazuje
- Milioner Krzysztof Cugowski zaciska pasa. Ma poważny powód