Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Zagadkowe Krosno” pozwala najmłodszym mieszkańcom poznać historię i zabytki miasta. Muzeum Rzemiosła rozda dzieciom 2 tysiące książeczek

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
„Zagadkowe Krosno – przygody na Wzgórzu Staromiejskim” - taki tytuł nosi najnowsze wydawnictwo Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Publikacja ma zachęcić do poznawania historii miasta. W czwartek (28 października) odbyła jej premiera a pierwszymi recenzentami były dzieci.

„Zagadkowe Krosno” to książeczka dla dzieci pełna rebusów, zagadek, kolorowanek i łamigłówek. W roli przewodnika oprowadzającego po Starówce i opowiadającego krośnieńskie legendy występuje Krosnoludek – symboliczna postać promująca Krosno od prawie 20 lat.

- Pomysł z wydaniem książki przeznaczonej dla dzieci pojawił się w mojej głowie już jakiś czas temu. Zastanawiałam się w jaki sposób rozpropagować Krosna wśród najmłodszych. Jak ich zachęcić do poznawania historii naszych budynków i postaci związanych z Krosnem w sposób, który łączyłby edukację z zabawą - mówi Marta Rymar, Miejski Konserwator Zabytków w Krośnie, od niedawna także dyrektor Muzeum Rzemiosła.

Pomysłem zainteresowała się jej córka, Patrycja Rymar, studentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W czasie ostatnich wakacji nadała mu konkretny kształt graficzny, tworząc teksty i rysunki. Zrobiła to gratis, dzięki czemu koszt wydania książki był symboliczny – ograniczył się do kosztów druku.

Pierwszymi recenzentami byli uczniowie II klasy Zespołu Szkół Muzycznych w Krośnie, dla których muzeum zorganizowało spotkanie w Piwnicy PodCieniami. Jak się okazało – rozwiązywanie zadań i zagadek bardzo ich wciągnęło.

- Ta publikacja to świetna inicjatywa - mówi Jolanta Kasza, nauczycielka ZSM.

Książeczka jest darmowa. Można ją otrzymać w Punkcie Informacji Kulturalno-Turystycznej oraz w Muzeum Rzemiosła.

- Uczniowie będą ją dostawali po lekcjach muzealnych a jeżeli rodzina z dziećmi przyjdzie do nas do muzeum, taką książeczkę dostanie również do biletu. Mamy też plan, by była dostępna np. w kącikach dla dzieci w krośnieńskich restauracjach - mówi Marta Rymar.

Plik do samodzielnego wydrukowania można również pobrać ze strony internetowej muzeumrzemiosla.pl

Jak podkreśla Marta Rymar, dzieci interesują się historią miasta, widać to podczas organizowanych przez placówkę lekcji muzealnych, tylko musi być ona podana w sposób przyswajalny dla małego odbiorcy.

- Pomysł z wydawnictwami dla dzieci chcemy kontynuować, wydając książeczki poświęcone konkretnym zabytkom czy ciekawym postaciom. Myślimy też o serii gier dla dzieci i zabawkach, np. drewnianych klockach z elementami Krosna - dodaje Marta Rymar.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto