Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zainwestuj w czujnik, który uchroni ciebie i rodzinę przed czadem - apelują podkarpaccy strażacy

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
K. Kapica
Sezon ogrzewania mieszkań w domach jednorodzinnych i blokach to dla strażaków czas, kiedy najczęściej wzywani sa do zatruć i podtruć tlenkiem węgla. Przestrzegają, żeby zainwestować w czujniki czadu, nowoczesne piece i dbać o regularne przeglądy.

- Tlenek węgla jest bezbarwnym i bezwonnym, silnie trującym gazem - przestrzega bryg. Marcin Betleja, rzecznik prasowy Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej. - Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwiobiegu.

Ból głowy, ogólne zmęczenie, duszności, trudności z oddychaniem, przyspieszony, nieregularny oddech, senność, nudności - takie są objawy zatrucia.

- Osłabienie i znużenie, które czuje zaczadzony, a także zaburzenia orientacji i zdolności oceny zagrożenia powodują, że jest on całkowicie bierny, traci przytomność i jeśli nikt nie przyjdzie mu z pomocą umiera - dodaje rzecznik.

Głównym źródłem zatruć jest niesprawność przewodów kominowych:

  • wentylacyjnych,
  • spalinowych,
  • dymowych.

Może to wynikać z nieszczelności, braku konserwacji, w tym czyszczenia, wad konstrukcyjnych. Bywa, że dochodzi do tzw. cofki, czyli dym zamiast wydostawać się przewodem kominowym na zewnątrz, wraca do pomieszczenia.

Aby się ochronić przed czadem podstawą są regularne kontrole techniczne (m.in. czyszczenie i sprawdzanie szczelności przewodów kominowych) i użytkowanie urządzeń grzewczych zgodnie z instrukcją. Nie wolno zasłaniać i zaklejać kratek wentylacyjnych. Trzeba systematycznie sprawdzać ciąg powietrza, np. poprzez przykładanie kartki do otworu bądź kratki wentylacyjnej (jeśli nic nie zakłóca wentylacji papier powinien przywrzeć).

W przypadku zatrucia tlenkiem węgla należy:

  • zapewnić dopływ świeżego czystego powietrza; w skrajnych przypadkach wybijając szyby w oknie,
  • wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, jeśli nie stanowi to zagrożenia dla zdrowia osoby ratującej; w przypadku istnienia takiego zagrożenia pozostawić przeprowadzenie akcji służbom ratowniczym,
  • wezwać służby ratownicze (pogotowie ratunkowe, PSP),
  • jak najszybciej podać tlen,
  • jeżeli osoba poszkodowana nie oddycha, ma zatrzymaną akcję serca, należy natychmiast zastosować sztuczne oddychanie np. metodą usta – usta oraz masaż serca,
  • nie wolno wpadać w panikę, kiedy znajdziemy dziecko lub dorosłego z objawami zaburzenia świadomości w kuchni, łazience lub garażu; należy jak najszybciej przystąpić do udzielania pierwszej pomocy.

W tym roku podkarpaccy strażacy byli wzywani do 135 wydarzeń związanych z czadem. Niestety, 3 osób nie udało się uratować. 76 z objawami zatrucia tlenkiem węgla trafiło do szpitali.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24