Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zajęcia dodatkowe nie znikną z przedszkoli

Ewa Gorczyca
Krośnieńskie przedszkola w tym roku dodatkowo otrzymały pieniądze na realizację zajęć rozwijających zainteresowania dzieci.
Krośnieńskie przedszkola w tym roku dodatkowo otrzymały pieniądze na realizację zajęć rozwijających zainteresowania dzieci. Tomasz Jefimow
Krosno przeznaczyło na ich prowadzenie dodatkowe pieniądze.

Pełna lista zajęć dodatkowych będzie znana w październiku, chociaż już teraz w części placówek prowadzone są zajęcia dodatkowe. - Chcemy by przedszkola wychodziły z jak najszerszą ofertą uwzględniającą potrzeby dzieci - deklaruje wiceprezydent Bronisław Baran. - Staramy się stwarzać dzieciom takie warunki, aby mogły odkrywać różnorodne pasje - dodaje Grażyna Gregorczyk, naczelnik wydziału edukacji.

W konsultacji z rodzicami

Taka deklaracja to wyjście na przeciw oczekiwaniom rodziców, którzy chcą by ich pociechy już od najmłodszych lat miały możliwość rozwijania zainteresowań. Standartowa oferta - zajęcia logopedyczne i gimnastyka korekcyjna dla 5- i 6-latków, prowadzone nieodpłatnie w przedszkolach przez specjalistów z Miejskiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, zostanie poszerzona o kolejne zajęcia organizowane przez nauczycieli zatrudnionych w szkołach i przedszkolach. - Chcemy, żeby przedszkola były atrakcyjne, takie działania wpisują się w Strategię Oświatową Miasta Krosna na lata 2011-2016 - argumentuje Baran.

Zajęcia dodatkowe są prowadzone poza czasem objętym bezpłatną edukacją przeznaczoną na realizację podstawy programowej - czyli po godz. 13. Mogą być w grupach wiekowych, ale niekoniecznie. Chodzi o to, by odpowiadały potrzebom dzieci i oczekiwaniom rodziców a także i możliwościom kadrowym i organizacyjnym. Rodzice ze szczegółową ofertą mogą zapoznać się w przedszkolu, do którego uczęszcza dziecko. Opłaty naliczane będą zgodnie z uchwałą rady miasta nie więcej niż 1 zł za każdą rozpoczętą godzinę zajęć.

Jak informuje magistrat - przedszkola w tym roku dodatkowo otrzymały pieniądze na realizację zajęć rozwijających zainteresowania dzieci. Pozwolą one na zwiększenie ilości zajęć dodatkowych o jedną godzinę tygodniowo na każdy oddział. Aktualnie przedszkola planują organizację tych zajęć w konsultacji z rodzicami. Do wyboru są zajęcia taneczne, sportowe, matematyczne, przyrodnicze, plastyczne, muzyczne, teatralne, techniczne, szachowe, gier logicznych rytmika, język angielski.

Logopeda i rehabilitant dla starszaków

Ponadto w dla dzieci 5- i 6-letnich, po przeprowadzonych badaniach przesiewowych, będą prowadzane nieodpłatnie zajęcia logopedyczne dla dzieci z zaburzeniami mowy i zajęcia gimnastyki korekcyjnej dla dzieci z wadami postawy. Logopedzi i rehabilitant przeprowadzą także z rodzicami warsztaty i spotkania, na których dowiedzą się, jak i kiedy dziecko uczy się mówić, jak można zostać jego nauczycielem mowy oraz jak można korygować wady postawy. Młodsze dzieci będą także mogły skorzystać z pomocy specjalistów, ale wyłącznie w poradni.

Logopedia w krośnieńskich przedszkolach jest już od 2004 r. W ciągu roku w takich zajęciach, w 4-osobowych grupach, uczestniczy około 200 przedszkolaków. Rehabilitacja prowadzona jest od 2010 r, w grupach do 12 osób. Rocznie korzysta z niej około 140 dzieci.

Jak zapowiadają władze miasta - nie zamierzają blokować inicjatyw tych rad rodziców, które występują do dyrektorów o możliwość uczestniczenia ich dzieci w zajęciach organizowanych przez podmioty zewnętrzne na terenie przedszkola. Decyzja w tej sprawie należy do dyrektora. Może podpisać umowę najmu sali, ale dopiero po czasie prowadzenia bezpłatnego nauczania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24