Zajęcia SKS, pozwalają odkryć nowe dyscypliny sportowe. Z wizytą w szkole podstawowej w Białkach Dolnych

Materiał informacyjny PKN ORLEN
Udostępnij:
Program Szkolny Klub Sportowy ma na celu popularyzowanie sportu i aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży. Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu po 60 minut. Odwiedzamy Szkołę Podstawową w Białkach Dolnych i rozmawiamy o zajęciach w ramach SKS z dyrektorem szkoły i jednocześnie trenerem, panem Robertem Pyrką.

SKS w Białkach Dolnych – sportowe zajęcia dla wszystkich chętnych

Dyrektor Robert Pyrka, zanim z nami porozmawia, instruuje chłopców grających w piłkę na boisku:

Chłopaki! Rzuty karne, odliczacie pełną jedenastkę, możecie jeszcze dołączyć kolegę do gry!

W naszej szkole mamy dwie grupy SKS: dla dzieci z klas 1–4 i starszą, dla klas 5–6. Mamy piłkę ręczną w starszej grupie, piłkę nożną, koszykówkę i wędkarstwo.

Wędkarstwo jest nietypowe, to fajna sprawa. Dobrze, by te zajęcia spopularyzować, później dzieci mogą startować w ogólnopolskich olimpiadach z wędkarstwa rzutowego i spławikowego. Jest też test wiedzy ekologiczno-wędkarskiej, uczniowie przygotowują się do niego na podstawie bazy pytań skomponowanych przez pana Krzysztofa Chwastka. Opracował on darmową aplikację dla każdego chętnego, dzieci mogą się uczyć podstaw biologii, przyrody i chemii, zależności między temperaturą i zanieczyszczeniem wody a zdrowiem organizmów. Poznają biocenozę środowiska wodnego i całej przyrody; są pytania dotyczące parków narodowych, ssaków, płazów, gadów, nie tylko z rybopowiada z dumą Rober Pyrka.

Pan Robert jest zapalonym wędkarzem i swoją pasję oraz wiedzę stara się przekazać najmłodszym.

Na ogólnopolskich olimpiadach uczniowie popisują się wiedzą, niektórzy piszą testy bezbłędnie. Test to jedna z konkurencji, do których się przygotowujemy. Druga to wędkarstwo spławikowe. To dość trudna konkurencja. Uczniowie startują w różnych zawodach spławikowych. Teraz jest na przykład rywalizacja o Puchar Dyrektora szkoły i okręgowe zawody PZW Lublin.

Jest jeszcze test sprawnościowy. Zawodnik siedzi i z miejsca rzuca piłkami do tenisa do tarczy. Za każdy rzut przyznawane są punkty. Tu już mam mistrzów Polskiopowiada dyrektor.

[i[W tamtym roku byliśmy najlepsi na jednej z olimpiad, na drugiej zajęliśmy drugie miejsce. Kolejna konkurencja to trójbój spiningowy. Uczestnicy mają specjalne wędki i rzucają dłuższą na odległość, a krótszą do celu. To trudne technicznie konkurencje. Zwycięzcy startują w mistrzostwach Polski w wędkarstwie rzutowym[/i] – mówi dumny ze swoich uczniów pan Robert.

Sukcesy młodych sportowców w Białkach Dolnych

Dyrektor Robert Pyrka wylicza też inne osiągnięcia swoich podopiecznych:

W 2005 roku zajęliśmy 5 miejsce w rugby w zawodach ogólnopolskich, mamy też wysokie miejsca w województwie lubelskim w rugby kontaktowym, sukcesy w turniejach piłkarskich „Z podwórka na stadion” i o Puchar Tymbarku. Nasza szkoła jest mała, szukamy sportów, w których dziewczynki mogą uczestniczyć razem z chłopcami. Turniej o Puchar Tymbarku to właśnie takie zawody, gdzie dziewczynki grają razem z chłopcami. Zajęliśmy 6 miejsce w turnieju powiatowym. Na Mistrzostwach Polski w ringo zajęliśmy natomiast 3 miejsce.4

Sportowe biwaki w szkole

Zajęcia SKS prowadzone przez pana dyrektora cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

Dzieci przychodzą i proszą o dodatkowe zajęcia.Co roku mamy biwaki rekreacyjno-sportowe dla SKS-owców, choć w czasie pandemii musieliśmy z nich zrezygnować. Dzieci przychodzą do szkoły w piątek z ekwipunkiem biwakowym i zostajemy przynajmniej do soboty. Za każdy dzień pobytu dzieci płacą symboliczną złotówkę. Kupujemy cukier, cytrynę do „herbaty dyrektorskiej” oraz pieczywo. Jest ognisko i zabawa w chowanego. Mierzę czasy i daję punkty, dzieciaki to uwielbiają. Mamy różne zawody, gramy w ringo i krykieta oraz w palanta, do którego wspólnie z dzieciakami opracowaliśmy zasady. Mamy też konkursy, rzut piłką do celu, a na koniec opowiadamy historie. Rano o 6.00 jest pobudka i rozgrzewka na boisku, kiedyś piekliśmy na kuchence gazowej szarlotkę. Szarlotka z Mirindą zamiast śmietany okazała się wyśmienita!opowiada pan dyrektor Pyrka. [/i]

Z żalem dodaje, że szkoła nie ma Orlika, tylko niewielkie boisko.

Mimo to zawsze jesteśmy w finałach piłki ręcznej, choć przez długi czas mieliśmy tylko jedną jedyną piłkęmówi.

Aktywność sportowa to świetna alternatywa dla czasu spędzanego przed komputerem. Z trenerem takim jak pan Robert Pyrka zajęcia SKS stają się prawdziwą przygodą.

Od pierwszej edycji Program SKS wspiera PKN ORLEN - największy sponsor polskiego sportu, który angażuje się zarówno w sukcesy zawodowych sportowców, jak i w rozwój przyszłych mistrzów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zajęcia SKS, pozwalają odkryć nowe dyscypliny sportowe. Z wizytą w szkole podstawowej w Białkach Dolnych - Kurier Lubelski

Więcej informacji na stronie głównej Nowiny 24