Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakłady pracy w Przemyślu i okolicach sprzed 40 lat [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Tak 40 lat temu wyglądała gospodarka w Przemyślu i województwie przemyskim.
Tak 40 lat temu wyglądała gospodarka w Przemyślu i województwie przemyskim. Zbiory Archiwum Państwowego w Przemyślu
Jeszcze 40 lat temu niedaleko Przemyśla produkowano pluszowe zabawki. Inne miasto zaopatrywało nas w cukier. A w Przemyślu wytwarzano wina, wiśnie w likierze, meble. Obecnie tych produktów już nikt u nas nie robi. Jednak, wbrew pozorom, przetrwało wiele innych zakładów, choć z inną formą własności.

Prezentujemy archiwalne fotografie, często unikatowe, pochodzące ze zdigitalizowanej kolekcji Archiwum Państwowego w Przemyślu.

Końcówka lat 70. ubiegłego wieku to rozkwit zakładów przemysłowych różnych branż w Przemyślu i na terenie ówczesnego województwa przemyskiego. Był to obszar dzisiejszego Przemyśla oraz powiatów przemyskiego, jarosławskiego, przeworskiego i lubaczowskiego. Do województwa przemyskiego należało również miasto Dynów.

W Przemyślu przerabiano morskie ryby, a w Cieszanowie robiono pluszaki

W Przemyślu funkcjonowała wtedy przetwórnia ryb Koga - Hel. Czy jej działalność była opłacalna? Koga Hel działa nadal, jako firma prywatna, chociaż zakładu w Przemyślu już dawno nie ma.

Inną, szerzej nieznaną ciekawostką, jest fabryka pluszaków, a właściwie Zakład produkcji Zabawek Miękkich w Cieszanowie koło Lubaczowa. Wchodził w skład Usługowo Produkcyjnego Spółdzielni Pracy w Cieszanowie. Dzisiaj pluszaków już się tam nie wytwarza.

Część zakładów w Przemyślu i okolicy upadła, inne przetrwały

Nie ma również fabryki mebli Furnel w Przemyślu, wytwórni win Pomona, pamiętającej jeszcze czasy przedwojenne cukrowni w Przeworsku.

Wiele firm przetrwało, choć w zmienionej formie własności. To choćby Sanwil czy Zakłady Płyt Pilśniowych w Przemyślu, huta szkła i fabryka ciastek San w Jarosławiu.

Pewnym symbolem jest kopalni siarki w Baszni Dolnej koło Lubaczowa. Powstała w ludowej Polsce, nie wytrzymała trudów gospodarki wolnorynkowej i upadła, ale niedawno się odrodziła.

Fotografie pochodzą ze zbiorów Archiwum Państwowego w Przemyślu. AP kontynuuje proces digitalizacji i udostępniania w Internecie swoich zbiorów, m.in. kroniki fotograficznej województwa przemyskiego. Zostały wykonane przez różnych fotografów dla Krajowej Agencji Wydawniczej. Część z prezentowanych zdjęć ukazała się w ówczesnych "Nowinach".

Zdjęcia pochodzą z okresu od roku 1979 do 1989.

Tak 40 lat temu wyglądała gospodarka w Przemyślu i województwie przemyskim.

Zakłady pracy w Przemyślu i okolicach sprzed 40 lat [ARCHIWA...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto