Zaklików znów miastem? Wojewoda "za"

Zdzisław Surowaniec
Osobliwością Zaklikowa i świadkiem jego wielowieko-wej historii jest szesnastowieczny modrzewiowy kościółek św. Anny.
Osobliwością Zaklikowa i świadkiem jego wielowieko-wej historii jest szesnastowieczny modrzewiowy kościółek św. Anny. Zdzisław Surowaniec
Udostępnij:
Wojewoda podkarpacki pozytywnie zaopiniował wniosek o przywrócenie Zaklikowowi praw miejskich. Teraz decyzja należy do rządu.

Zaklików miał już prawa miejskie, odebrane przez zaborców. Potrzeba posiadania statusu miasta, choć nie wiążę się z żadnymi przywilejami, jest w lokalnej społeczności silna, dlatego temat co chwilę odżywa. Teraz są ku temu szanse. "Zaklików ma typowo miejski układ urbanistyczny, miejscowość ma rozwiniętą strukturę komunalną, zwarte budownictwo mieszka-niowe oraz sieć dróg o znaczeniu ponadlokalnym" - ocenił wojewoda.

90 procent za miastem

Podczas marcowych konsultacji za odzyskaniem przez Zaklików praw miejskich opowiedziało się w gminie 995 osób (13,96 proc.), przeciw było 286 (4,01 proc.). W Zaklikowie, na 2460 osób uprawnionych do głosowania, w konsultacjach wzię-ło udział 774 osoby (31,46 proc.). Za odzyskaniem praw miejskich opowiedziało się 697 osób, co stanowi 90,05 proc., prze-ciw prawom miejskim było 71 osób, co stanowi 9,17 proc. Wstrzymało się od głosu 6 osób.
Wojewoda już przed dwoma laty pozytywnie zaopiniował wniosek o nadanie Zaklikowowi praw miejskich. Wniosek został przesłany do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Tam urzędnicy stwierdzili, ze Zaklików posiada w swoich granicach za dużo terenów zielonych i nie może zostać miastem.
Projekt nowych granic sołectwa powstał latem ubiegłego roku i uzyskał akceptację mieszkańców. Było także wstępne zapewnienie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, że nie po-jawi się już zarzut o zbyt dużym udziale terenów zielonych. Jednak kolejny raz ministerstwo odmówiło nadania Zaklikowowi praw miejskich. Jak będzie tym razem okaże się za kilka mie-sięcy.

Takie swoiste wiejskie miasto

Zaklików ma 3,2 tys. mieszkańców. Gdyby został miastem, nic by się nie zmieniło, nadal byłby traktowany jak gmina wiejska, bo tak są traktowane miasta mające poniżej 5 tys. mieszkańców. - Byłoby jednak sprawiedliwością dziejową, gdyby teraz Zaklików odzyskał prawa miejskie - stwierdza Sylwester Piechota, z zamiłowania historyk.
Zaklików był pierwszym miastem na terenie dzisiejszego powiatu stalowowolskiego. Prawa miejskie otrzymał w 1565 roku za króla Augusta, stracił w 1869, razem z innymi miastami, które straciły ten przywilej decyzją Rosjan, po upadku Powsta-nia Styczniowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie