Zaklików miał już prawa miejskie, odebrane przez zaborców. Potrzeba posiadania statusu miasta, choć nie wiążę się z żadnymi przywilejami, jest w lokalnej społeczności silna, dlatego temat co chwilę odżywa. Teraz są ku temu szanse. "Zaklików ma typowo miejski układ urbanistyczny, miejscowość ma rozwiniętą strukturę komunalną, zwarte budownictwo mieszka-niowe oraz sieć dróg o znaczeniu ponadlokalnym" - ocenił wojewoda.
90 procent za miastem
Podczas marcowych konsultacji za odzyskaniem przez Zaklików praw miejskich opowiedziało się w gminie 995 osób (13,96 proc.), przeciw było 286 (4,01 proc.). W Zaklikowie, na 2460 osób uprawnionych do głosowania, w konsultacjach wzię-ło udział 774 osoby (31,46 proc.). Za odzyskaniem praw miejskich opowiedziało się 697 osób, co stanowi 90,05 proc., prze-ciw prawom miejskim było 71 osób, co stanowi 9,17 proc. Wstrzymało się od głosu 6 osób.
Wojewoda już przed dwoma laty pozytywnie zaopiniował wniosek o nadanie Zaklikowowi praw miejskich. Wniosek został przesłany do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Tam urzędnicy stwierdzili, ze Zaklików posiada w swoich granicach za dużo terenów zielonych i nie może zostać miastem.
Projekt nowych granic sołectwa powstał latem ubiegłego roku i uzyskał akceptację mieszkańców. Było także wstępne zapewnienie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, że nie po-jawi się już zarzut o zbyt dużym udziale terenów zielonych. Jednak kolejny raz ministerstwo odmówiło nadania Zaklikowowi praw miejskich. Jak będzie tym razem okaże się za kilka mie-sięcy.
Takie swoiste wiejskie miasto
Zaklików ma 3,2 tys. mieszkańców. Gdyby został miastem, nic by się nie zmieniło, nadal byłby traktowany jak gmina wiejska, bo tak są traktowane miasta mające poniżej 5 tys. mieszkańców. - Byłoby jednak sprawiedliwością dziejową, gdyby teraz Zaklików odzyskał prawa miejskie - stwierdza Sylwester Piechota, z zamiłowania historyk.
Zaklików był pierwszym miastem na terenie dzisiejszego powiatu stalowowolskiego. Prawa miejskie otrzymał w 1565 roku za króla Augusta, stracił w 1869, razem z innymi miastami, które straciły ten przywilej decyzją Rosjan, po upadku Powsta-nia Styczniowego.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?