Zakończony kolejny etap wzmocnienia wału Trześniówki. Ta inwestycja to bezpieczeństwo przeciwpowodziowe dla mieszkańców (ZDJĘCIA)

Marcin Radzimowski
Marcin Radzimowski
Udostępnij:
Prawostronny wał Trześniówki przy ujściu tej rzeki do Wisły jest już w pełni umocniony. W poniedziałek, 13 grudnia oficjalnie zakończono jego rozbudowę, w ramach kolejnego etapu projektu realizowanego przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Rozbudowa wału na odcinku 7,6 kilometra w miejscowościach Trześń, Zalesie Gorzyckie (gmina Gorzyce) i Tarnobrzeg kosztowała 20 milionów złotych.

Briefing prasowy poświęcony zakończeniu prac zorganizowano w Trześni, obok mostu na Trześniówce. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością między innymi wiceminister infrastruktury Rafał Weber, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, wicemarszałek województw Ewa Draus, zastępca prezesa Wód Polskich Paweł Rusiecki, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie Małgorzata Wajda oraz samorządowcy: starosta tarnobrzeski Jerzy Sudoł, prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek i wójt gminy Gorzyce Leszek Surdy.

Zakończony projekt "Trześniówka VII" był kontynuacją zakończonego przez Wody Polskie w grudniu 2018 roku zadania „Trześniówka V”, w ramach którego wybudowano przepompownię wody oraz zmodernizowano czterokilometrowy odcinek lewostronnego obwałowania Trześniówki. Zakończona teraz inwestycja o wartości 20 milionów obejmowała rozbudowę i zabezpieczenie przed filtracją prawostronnego wału Trześniówki na długości 7,6 kilometra. Projekt zapewni ochronę przeciwpowodziową blisko 4,5 tysiąca osób z gminy Gorzyce i miasta Tarnobrzeg. Zadanie zostało zrealizowane przez PGW Wody Polskie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. Wykonawcą zostało konsorcjum dwóch lokalnych przedsiębiorstw z Sandomierza: firmy Robson oraz Zakładu Usług Wodno – Melioracyjnych.

To kolejna z inwestycji przeciwpowodziowych zrealizowanych przez Wody Polskie w tym rejonie. Łączna wartość wszystkich zadań obejmujących modernizację i rozbudowę obwałowań Wisły, Sanu, Trześniówki i Łęgu przekracza 165 milionów złotych. Rozbudowane i podwyższone obwałowania zabezpieczają łącznie obszar o powierzchni 21,4 tysiąca hektarów, zamieszkały przez ponad 34 tysiące osób.

Zaproszeni goście nie szczędzili kierowanych wzajemnie słów podziękowań za zaangażowanie i współpracę, której owoce widać gołym okiem. Nowe obwałowania to inwestycja na najbliższe dekady i sprawia, że mieszkający na tym terenie ludzie doświadczeni przez powozie, mogą czuć się teraz bezpieczni.

- Ogłaszamy dzisiaj zakończenie kolejnego zadania, które miało na celu podniesienie potencjału bezpieczeństwa przeciwpowodziowego na terenie powiatu tarnobrzeskiego, a w szczególności gminy Gorzyce. Przez ostatnie cztery lata pięć zadań zostało zrealizowanych, dotyczących obwałowań Wisły, Sanu i Trześniówki - przypomniał wiceminister Rafał Weber ze Stalowej Woli. - Pamiętamy, z jakimi skutkami powodzi musiały się zmierzyć rodziny z tego terenu, z gminy Gorzyce, z ziemi tarnobrzeskiej. Pamiętamy, jakie zagrożenie sprawiała woda. Jako rząd polski musimy zrobić wszystko, żeby tego typu dramatów unikać. Inwestycje mające na celu wzmocnienie wałów, ich podniesienie, interweniowanie tam, gdzie jest potrzeba, przez ostatnie lata były prowadzone, czego efektem są 42 kilometry wałów wzmocnionych, zmodernizowanych. To obrazuje skalę inwestycji, które dzięki decyzjom rządu, za pośrednictwem Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie na terenie naszego województwa miały miejsce. Pokazuje to dbałość i troskę o to, aby społeczeństwo Podkarpacia, szczególnie północnej jego części, mogło żyć mając przekonanie, że żyją w miejscu, w którym powódź nie będzie już zagrażała.

Wiceminister Weber dziękując wykonawcom za szybką realizację zadań wyraził nadzieję, że kolejne inwestycje przeciwpowodziowe również będą w podobnym tempie prowadzone. Wspominał o kolejnych pracach przy wałach Trześniówki oraz o inwestycjach umacniania wału Sanu na terenie powiatu stalowowolskiego. Na umocnienie w najbliższych latach czeka w sumie 35 kilometrów wałów.

- To niezwykle ważny moment dla mieszkańców tego terenu. Ja przypomnę, że praktycznie rokrocznie spotykaliśmy się tutaj w sytuacjach, kiedy gwałtowne przybory wody groziły podtopieniami dla mieszkańców tej miejscowości i nie tylko tej - mówiła Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki. - Dlatego tak ważne było to, aby zrealizować działania o charakterze przeciwpowodziowym. Te 7,5 kilometra wałów, które w tej chwili powstały, powoduje, że poziom bezpieczeństwa ulega wzrostowi, zważywszy na to, iż to kolejna część ogromnej inwestycji, która jest planowo i konsekwentnie realizowana od przeszło czterech lat.

Wojewoda przypomniała raport Najwyższej Izby Kontroli z 2016 roku, w którym wskazywano na znaczne deficyty w infrastrukturze przeciwpowodziowej na terenie województwa podkarpackiego, którego znaczna część jest zagrożona powodziami.

- Wyzwaniem było znalezienie funduszy i źródeł finansowania, aby te inwestycje tak potrzebne dla budowania bezpieczeństwa przeciwpowodziowego, realizować. Bolączką była struktura organizacyjna istniejąca przed powstaniem Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, która niewątpliwie wymagała przebicia się przez te struktury, by móc realizować inwestycje. Dzięki temu, że rządowi udało się znaleźć finansowanie, a powstałe gospodarstwo skutecznie realizuje takie zadania, jak to w Trześni, sprawia, że tamten wniosek z kontroli NIK-owskiej jest konsekwentnie realizowany - dodała wojewoda.

Przedstawiciele samorządów kierowali słowa podziękowań pod adresem przedstawiciela rządu oraz Wód Polskich. Wójt gminy Gorzyce Leszek Surdy wyliczał, że na terenie tej "powodziowej" gminy są w sumie 44 kilometry wałów Wisły, Trześniówki i Łęgu, z czego już 35 kilometrów udało się wyremontować.

- Ta dzisiejsza uroczystość związane z zakończeniem kolejnego etapu inwestycji, to wymarzony prezent dla mieszkańców na te nadchodzące święta - mówił Leszek Surdy, wójt gminy Gorzyce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Materiał oryginalny: Zakończony kolejny etap wzmocnienia wału Trześniówki. Ta inwestycja to bezpieczeństwo przeciwpowodziowe dla mieszkańców (ZDJĘCIA) - Echo Dnia Podkarpackie

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie