Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakończył się I Multimedia Szajna Festiwal

mbartoszewicz
Łukasz Szajna z odznaczeniem przyznanym ojcu.
Łukasz Szajna z odznaczeniem przyznanym ojcu. FOT. KRYSTYNA BARANOWSKA
W rzeszowskim Teatrze im. Wandy Siemaszkowej 30 listopada zakończył się trwający trzy dni I Multimedia Szajna Festiwal.

Obejmował prezentacje konkursowe nadesłanych z kilkunastu krajów ponad stu prac z zakresu grafiki komputerowej i kina offowego,

Podczas jego inauguracji 28 listopada, honorowego patrona festiwalu, Józefa Szajnę, pochodzącego z Rzeszowa, jednego z najwybitniejszych malarzy i twórców współczesnego teatru uhonorowano pośmiertnie odznaczeniem "Zasłużony dla woj. podkarpackiego".

Odznaczenie przyjął syn artysty - Łukasz. Obecni byli z rodzinami dwaj bratankowie Józefa Szajny - Adam i Wojciech, obaj mieszkający w Rzeszowie.

Przemysław Tejkowski, dyrektor Teatru im. Wandy Siemaszkowej m.in. przywołał jedno z przesłań Mistrza: Twórczością nie osądzam - oskarżam świat, w którym człowiek zaniedbuje siebie!.

Nagrody I Multimedia Szajna Festiwalu

Nagrody I Multimedia Szajna Festiwalu

W kategorii filmów multimedialnych:
I miejsce - Jakub Wróblewski, za wysmakowane obrazy i ukazanie w dowcipnej formie codzienności świata z artystycznym ustosunkowaniem się do wielokanałowego przekazu telewizyjnego.
II miejsce - Marta Miaskowska za dojrzałość artystyczną i sprawność techniczną w przekazywaniu idei w każdym z czterech zaprezentowanych filmów.
III miejsce - Adam Janisch i Ozge Celik z Niemiec za ukazanie kolizji kulturowej w sto sekund dzięki muzyce zrozumiałej niezależnie od swego pochodzenia.
Wyróżnienia - Agnieszka Pełka za film "Oniria" i Anna Korniluk za film "Lifting".
W kategorii grafiki komputerowej:
I miejsce - Lex Drewiński z Niemiec za cztery przesłania przeciw agresji, przemocy, niesprawiedliwości i wojnie w XXI wieku.
II miejsce - Fang Chen z USA za kompozycję, w której wartości ekologiczne są trudniej dostrzegane niż znaki monetarne.
III miejsce - Jacek Tofil za warsztat graficzny, który zmusza do refleksji nad kondycją człowieka.

Publiczność obejrzała ostatni spektakl Józefa Szajny "Deballage". Przed kilkunastu laty stworzony przez niego w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej sławił Rzeszów m.in. w Meksyku, na Ukrainie, Słowacji i w Rumunii.

Obok Szajna - Galerii w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej, gdzie są dzieła artysty podarowane przez niego rodzinnemu miastu oraz jego pomnika - rzeźby "Przejście 2001", "Deballage" jest w Rzeszowie trzecim z ostatnich śladów twórczych Józefa Szajny.

W ramach festiwalu odbyły się dwie panelowe dyskusje - w Uniwersytecie Rzeszowskim nt. twórczości Józefa Szajny i w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania nt. multimediów w teatrze. Na rzeszowskim Starym Cmentarzu odsłonięto tablicę poświęconą Józefowi Szajnie.

W Szajna - Galerii znajdującej się na poddaszu Teatru im. Wandy Siemaszkowej odbył się wieczór promocyjny książki "Szajna. Ślady ostatnie" Andrzeja Piątka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24