Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakończyła się rekrutacja do szkół średnich. W klasie matematyczno - fizycznej II LO w Rzeszowie aż 10 kandydatów na 1 miejsce

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
II LO w Rzeszowie.
II LO w Rzeszowie. Krzysztof Łokaj
Zakończył się nabór do szkół średnich. I znów oblegane są licea. Nieco mniejsze zainteresowanie widać technikami, natomiast branżówki - z niewielkimi wyjątkami - notują marne wyniki. Wybory młodzieży wskazują, że po skończeniu szkoły część chce wybrać studia medyczne, techniczne, prawnicze, a część wykonywać m.in. takie zawody jak logistyk, programista, informatyk, grafik, ekonomista, fryzjer, czy też pracować przy obsłudze lotniska lub jako kucharz, czy cukiernik.

Zakończyła się już elektroniczna rekrutacja do liceów, techników i branżówek. Kandydaci mogli wskazać 3 interesujące ich szkoły i zaznaczyć w nich dowolną liczbę klas, ale układając je według preferencji, na 1. miejscu określając tę, na której najmocniej im zależy. Sprawdziliśmy te wybory.

Największym zainteresowaniem w Rzeszowie cieszy się II LO

Największym zainteresowaniem, i tu nie ma zaskoczenia, cieszą się ogólniaki. Zwłaszcza te zazwyczaj oblegane. Numerem jeden jest jednak II LO, gdzie klasę mat-fiz-ang jako pierwszą preferencję zaznaczyło aż 101 osób, a w sumie 324. Tymczasem miejsc jest tylko 34.

- Rozmawiałem już z dyrektorem rzeszowskiego wydziału edukacji, że wobec takiego wielkiego obłożenia, trzeba stworzyć dodatkowy oddział - mówi Andrzej Szymanek, dyrektor II LO w Rzeszowie. - Bo szkoda przecież odesłać z kwitkiem tak dużą grupę młodzieży stawiającej na II LO, zapewne bardzo dobrej. Zatem będzie dodatkowy oddział wśród pierwszych klas i pewnie poprawi to sytuację.

Na pytanie, czy jest na to miejsce, bo w tym roku liczba pierwszych klas miała być okrojona z uwagi na to, że teraz nauka w liceach trwa 4 lata, a nie 3 jak dawniej, dyrektor tłumaczy, że analizował to i ten jeden dodatkowy oddział nie spowoduje nadzwyczajnych komplikacji.

W II LO w Rzeszowie równie oblegane są także klasy:

  • biol-chem (83 z I preferencji),
  • geogr-ang-mat (76),
  • mat-fiz-inf (68).

W sumie na 238 miejsc, kandydatów z I wyboru jest 440, a wszystkich 900.

- Wybierający klasy mat-fiz z reguły wybierają później studia o charakterze technicznym, ci z geografią ustawiają się pod studia ekonomiczne, a po biol-chem pod medyczne - obserwuje dyrektor.

W I LO najpopularniejsze są klasy: pol-his-wos (72), geogr-ang-wos (62) i geogr-ang-mat (59), w III LO - hist-ang-pol (57), w IV LO - biol-chem (65), w VI LO - pol-hist-ang (74), ang-wos-geogr (73), XIV LO - geogr-mat (58), a w IX Dwujęzycznym LO - biologiczno - medyczne, politechniczna oraz oddział międzynarodowy kończący się maturą międzynarodową.

W technikach popularność zależy od profilu

A jak sytuacja wygląda w technikach? Wszystko zależy od profili. Największe wzięcie mają klasy:

  • technik fotografii i multimediów, t. informatyk i t. elektryk w ZS Energetycznych,
  • t. programista i t. informatyk w ZS Technicznych,
  • t. grafiki i poligrafii cyfrowej w ZS Ekonomicznych,
  • t. żywienia i usług gastronomicznych w ZS Gospodarczych,
  • t. elektronik i t. informatyk w ZS Elektronicznych,
  • t. mechatronik, t. usług fryzjerskich i t. mechanik lotniczy w ZS Mechanicznych,
  • t. lotniskowych służb operacyjnych, t. eksploatacji portów i terminali i t. reklamy w ZS nr 3.

W branżówkach, niestety zainteresowanie na poziomie zerowym lub minimalnym. Są szkoły, gdzie wszystkie lub niemal wszystkie zaproponowane oddziały mają zero kandydatów z pierwszego wyboru. Nie ma chętnych do nauki

Są jednak wyjątki. 26 kandydatów ma mechanik pojazdów samochodowych i 12 elektromechanik pojazdów samochodowych w ZS Samochodowych, 17 kucharz i 10 cukiernik w ZSG, 15 fryzjer, 13 monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie w ZS ZDZ.

Zbigniew Bury, dyrektor rzeszowskiego wydziału edukacji zwraca uwagę, że gdyby popatrzeć na ubiegłoroczne zainteresowanie szkołami średnimi, ale dzieląc je na kształcenie ogóle i techniczne połączone z zawodowym to szala nieco w mieście przychyla się na to drugie. Ale z podziałem na typy: licea, technika i branżówki.

Przypomnijmy jeszcze ważne terminy:

  • 25.06 - 14.07 - uzupełnienie wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej i o zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty.
  • 25.06 - 14.07 - złożenie nowego wniosku, w tym zmiana przez kandydata wniosku o przyjęcie, z uwagi na zamianę szkół do których kandyduje
  • 22.07 - publikacja list zakwalifikowanych do przyjęcia
  • 23.07 - 30.07 - wprowadzanie potwierdzeń woli podjęcia nauki
  • 2.08 - publikacja list przyjętych
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24