Zakończyła się rekrutacja do szkół średnich. W klasie matematyczno - fizycznej II LO w Rzeszowie aż 10 kandydatów na 1 miejsce

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
II LO w Rzeszowie.
II LO w Rzeszowie. Krzysztof Łokaj
Zakończył się nabór do szkół średnich. I znów oblegane są licea. Nieco mniejsze zainteresowanie widać technikami, natomiast branżówki - z niewielkimi wyjątkami - notują marne wyniki. Wybory młodzieży wskazują, że po skończeniu szkoły część chce wybrać studia medyczne, techniczne, prawnicze, a część wykonywać m.in. takie zawody jak logistyk, programista, informatyk, grafik, ekonomista, fryzjer, czy też pracować przy obsłudze lotniska lub jako kucharz, czy cukiernik.

Zakończyła się już elektroniczna rekrutacja do liceów, techników i branżówek. Kandydaci mogli wskazać 3 interesujące ich szkoły i zaznaczyć w nich dowolną liczbę klas, ale układając je według preferencji, na 1. miejscu określając tę, na której najmocniej im zależy. Sprawdziliśmy te wybory.

Największym zainteresowaniem w Rzeszowie cieszy się II LO

Największym zainteresowaniem, i tu nie ma zaskoczenia, cieszą się ogólniaki. Zwłaszcza te zazwyczaj oblegane. Numerem jeden jest jednak II LO, gdzie klasę mat-fiz-ang jako pierwszą preferencję zaznaczyło aż 101 osób, a w sumie 324. Tymczasem miejsc jest tylko 34.

- Rozmawiałem już z dyrektorem rzeszowskiego wydziału edukacji, że wobec takiego wielkiego obłożenia, trzeba stworzyć dodatkowy oddział - mówi Andrzej Szymanek, dyrektor II LO w Rzeszowie. - Bo szkoda przecież odesłać z kwitkiem tak dużą grupę młodzieży stawiającej na II LO, zapewne bardzo dobrej. Zatem będzie dodatkowy oddział wśród pierwszych klas i pewnie poprawi to sytuację.

Na pytanie, czy jest na to miejsce, bo w tym roku liczba pierwszych klas miała być okrojona z uwagi na to, że teraz nauka w liceach trwa 4 lata, a nie 3 jak dawniej, dyrektor tłumaczy, że analizował to i ten jeden dodatkowy oddział nie spowoduje nadzwyczajnych komplikacji.

W II LO w Rzeszowie równie oblegane są także klasy:

 • biol-chem (83 z I preferencji),
 • geogr-ang-mat (76),
 • mat-fiz-inf (68).

W sumie na 238 miejsc, kandydatów z I wyboru jest 440, a wszystkich 900.

- Wybierający klasy mat-fiz z reguły wybierają później studia o charakterze technicznym, ci z geografią ustawiają się pod studia ekonomiczne, a po biol-chem pod medyczne - obserwuje dyrektor.

W I LO najpopularniejsze są klasy: pol-his-wos (72), geogr-ang-wos (62) i geogr-ang-mat (59), w III LO - hist-ang-pol (57), w IV LO - biol-chem (65), w VI LO - pol-hist-ang (74), ang-wos-geogr (73), XIV LO - geogr-mat (58), a w IX Dwujęzycznym LO - biologiczno - medyczne, politechniczna oraz oddział międzynarodowy kończący się maturą międzynarodową.

W technikach popularność zależy od profilu

A jak sytuacja wygląda w technikach? Wszystko zależy od profili. Największe wzięcie mają klasy:

 • technik fotografii i multimediów, t. informatyk i t. elektryk w ZS Energetycznych,
 • t. programista i t. informatyk w ZS Technicznych,
 • t. grafiki i poligrafii cyfrowej w ZS Ekonomicznych,
 • t. żywienia i usług gastronomicznych w ZS Gospodarczych,
 • t. elektronik i t. informatyk w ZS Elektronicznych,
 • t. mechatronik, t. usług fryzjerskich i t. mechanik lotniczy w ZS Mechanicznych,
 • t. lotniskowych służb operacyjnych, t. eksploatacji portów i terminali i t. reklamy w ZS nr 3.

W branżówkach, niestety zainteresowanie na poziomie zerowym lub minimalnym. Są szkoły, gdzie wszystkie lub niemal wszystkie zaproponowane oddziały mają zero kandydatów z pierwszego wyboru. Nie ma chętnych do nauki

Są jednak wyjątki. 26 kandydatów ma mechanik pojazdów samochodowych i 12 elektromechanik pojazdów samochodowych w ZS Samochodowych, 17 kucharz i 10 cukiernik w ZSG, 15 fryzjer, 13 monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie w ZS ZDZ.

Zbigniew Bury, dyrektor rzeszowskiego wydziału edukacji zwraca uwagę, że gdyby popatrzeć na ubiegłoroczne zainteresowanie szkołami średnimi, ale dzieląc je na kształcenie ogóle i techniczne połączone z zawodowym to szala nieco w mieście przychyla się na to drugie. Ale z podziałem na typy: licea, technika i branżówki.

Przypomnijmy jeszcze ważne terminy:

 • 25.06 - 14.07 - uzupełnienie wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej i o zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty.
 • 25.06 - 14.07 - złożenie nowego wniosku, w tym zmiana przez kandydata wniosku o przyjęcie, z uwagi na zamianę szkół do których kandyduje
 • 22.07 - publikacja list zakwalifikowanych do przyjęcia
 • 23.07 - 30.07 - wprowadzanie potwierdzeń woli podjęcia nauki
 • 2.08 - publikacja list przyjętych

Kolejna próba oszustwa w sieci

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Twórzmy kolejne klasy w liceach !! a nie lepiej inwestować w szkoły branżowe, niech ta młodzież nauczy się czegoś w życiu. Za chwilę, nie będzie miał kto pracować w budownictwie np.

p
pchlebow

W II LO trzeba nie utworzyć a zamknać ze 3 oddziały. Jest to niestety słaba, zatłoczona szkoła bez żadnego zaplecza. Wyniki szkoły są efektem tego ze trafiają tam najlepsi uczniowie z Rzeszowa a przede wszystkim z okolic Rzeszowa. Rozumiem Dyrektora, bo jeśli chociaż niewielka część z tych najlepszych uczniów trafi do innych szkół, okaże się że II LO nie jest już najlepsze. Nie rozumiem natomiast Prezydenta Miasta, Kuratora Oświaty i Straży Pożarnej którzy pozwalają na funkcjonowanie tego dziwacznego i niebezpiecznego dla uczniów tworu oświatowego.

G
Gość

Nie wiem czego wszyscy pchają się do II LO jakby nie było innych szkół, LO w Rzeszowie. Przecież np III LO też jest dobre, na wysokim poziomie.

Dodaj ogłoszenie