Zakonnik z Jarosławia: prosiłem o znak. Maryja upuściła korony

Anna Janik
Krzysztof Łokaj
Udostępnij:
Zakonnicy z Jarosławia nie mają wątpliwości, że byli świadkami cudu. Z figur Matki Bożej Bolesnej i Jezusa, znajdujących się w ołtarzu głównym kościoła ojców dominikanów, bez żadnej ingerencji człowieka i jakichkolwiek czynników zewnętrznych spadły korony.

To był piątek 28 grudnia. Poranną mszę świętą w bazylice Matki Bożej Bolesnej w Jarosławiu odprawiał ojciec Lucjan Sobkowicz, subprzeor klasztoru. Przed obliczem Maryi, które stopniowo wyłaniało się spod zakrywającego go obrazu ukląkł mając w sercu konkretną prośbę.

Matko Boża znajdź pieniądze

Dwa dni wcześniej w rozmowie ze współbraćmi zaproponował, żeby przypadające w tym roku 300-lecie konsekracji bazyliki uczcić poprzez wymianę starych, mosiężnych koron na głowie Maryi i Jezusa.

Miał to być również sposób na wynagrodzenie Matce Bożej zniewagi, jaka wcześniej wydarzyła się w Częstochowie i podziękowanie za dotychczasowe łaski. Po kilku telefonach do jubilerów zdał sobie jednak sprawę, że na taki wydatek braci nie stać.

- Wiedziałem, że przez remonty odkładamy to już kolejny rok i bardzo mnie to bolało. Dlatego wieczorem 27 grudnia poszedłem do kaplicy i zacząłem się modlić - opowiada o. Lucjan, który jest również ekonomem klasztoru. - Powiedziałem: Matko Boża, jeżeli nie chcesz tych starych koron, daj znak i sama znajdź na nie pieniądze, bo ja nie mam skąd ich wziąć - wspomina wzruszony dominikanin.

Welon pozostał na miejscu

To dlatego faktu, że następnego dnia rano z figur Matki Bożej Bolesnej i Jezusa równocześnie spadły korony nie odczytuje jako zwykłego zbiegu okoliczności. Wszystko wydarzyło się podczas podniesienia obrazu zasłaniającego Pietę. W kościele było wtedy ok. 50 osób. Na oczach modlących się korony upadły w wewnętrzną niszę ołtarza za tabernakulum w dwóch przeciwnych kierunkach: ta Maryi w lewo, a Jezusa w prawo. Welon, który Najświętsza Panienka ma na głowie pozostał nienaruszony. Koron od sierpnia nikt nie dotykał i nie podnosił, a sam obraz jest zbyt daleko od figury, żeby mógł o nią zahaczyć. Ciężkie korony nie mogły też spaść same.

Kult Maryi w miejscu, gdzie dziś wznosi się jarosławska bazylika sięga XIV wieku. 20 sierpnia 1381 roku grupa pasterzy znalazła tu figurę Matki Bożej trzymającej na rękach ciało zmarłego Chrystusa. Mimo, że przenieśli ją do kościoła parafialnego w Jarosławiu jeszcze tej samej nocy figura powróciła tam, skąd zabrali ją pasterze. Miejsce to nazwano "wzgórzem pobożności" i zbudowano tu drewnianą kapliczkę, w której umieszczono figurę Matki Bożej. Dziś 67-centymetrowa figura wykonana przez nieznanego autora znajduje się w ołtarzu głównym bazyliki. Ozdobiona jest koronami i koronkowym welonem.

- One mają za duży obwód, dlatego żeby się trzymały nasunęliśmy je bardzo nisko na czoło, prawie na łuk brwiowy Maryi. Za koronę można było podnieść do góry całą Pietę, dlatego żadne drgania nie mogły ich strącić. Musiałby trząść się cały ołtarz główny - tłumaczy dominikanin. - To nie jest żaden dogmat wiary, można w to wierzyć lub nie. Ja wiem o co się modliłem, co później działo się w moim sercu i co teraz dzieje się w parafii - dodaje.

Przynoszą złoto i srebro

Bo wieść bardzo szybko obiegła Jarosław i okolice. Przed cudowną figurą modli się coraz więcej wiernych, którzy jako wota przynoszą złoto i srebro. Mimo, że o to dominikanie w ogóle nie prosili. Wśród nich są m.in. obrączki, kolczyki, pierścionki, zastawy i sztućce często z dołączonymi karteczkami zawierającymi podziękowanie za otrzymane łaski. Dominikanie zebrali już 2,5 kg srebra i 40 dag złota. Nie mają wątpliwości, że taka ilość kruszcu pozwala myśleć o nowych koronach. Chcą zawieźć je do Rzymu, aby pobłogosławił je papież Benedykt XVI. Rekoronacja cudownej figury przewidziana jest na 15 września, w święto Matki Bożej Bolesnej.

W parafii ogromne poruszenie

Do tego czasu każdego 13. dnia miesiąca podczas nabożeństw fatimskich będzie odprawiana nowenna.

- Maryja potrzebowała gestu, wyrazu miłości. Nie samego srebra i złota, bo na to jest zbyt pokorna. Chciała być jeszcze bardziej obecna w naszym życiu, przypomnieć o tym, że tu jest i się o nas troszczy. A nas, pracujących tu braci zmobilizować do szerzenia jej kultu - mówi o. Lucjan.

To już się udało, bo do klasztoru zgłaszają się modlący się tu wierni, którzy dzięki wstawiennictwu Maryi doświadczyli łask. Trzy osoby zostały uzdrowione z nowotworów m.in. płuc i trzustki. Jedna z nich, mieszkanka os. Armii Krajowej przyniosła dokumentację medyczną, m.in. zdjęcia rentgenowskie i oświadczenie lekarskie kwalifikujące jej przypadek jako cud.

Więcej w piątkowym wydaniu Nowin.

Wideo

Komentarze 228

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Na oczach wiernych doszło do cudu a lud odkupiony z Jarosławia natychmiast hojnie odpowiedział na potrzeby Maryi,Królowej Polski,Zawsze Dziewicy i ufundował jej oczekiwane,złote korony. Miasto od tej pory znajduje się pod szczególną opieką matki bożej.

K
Kler to zdrajcy Polski

Kościół katolicki i Watykan zwalczał Polskę i Polskość przez wieki. 

Oto kilka przykładów:

 

1/ rok 1791 - KONSTYTUCJA 3 MAJA. Kościół katolicki uznaje ją za ZAMACH STANU 

 

2/ rok 1792 - TARGOWICA. Prymas Polski i biskupi wzywają Rosję do interwencji w Polsce. 

 

3/ rok 1794 - Kościuszkowcy wieszają biskupów i księży zdrajców. Prymasowi Poniatowskiemu pozwalają wypić truciznę.

 

4/ rok 1832 - POWSTANIE LISTOPADOWE papież Grzegorz XVI potępia Polaków i powstanie 

 

5/ rok 1863 - POWSTANIE STYCZNIOWE papież Pius IX potępia Polaków i powstanie

 

6/  rok 1894 - papież Leon XII nakazuje polskim biskupom i wszystkim Polakom posłuszeństwo zaborcom.

 

7/ marzec 1919 - dopiero pod naciskiem państw zachodnich (USA, Wlk Brytania, Francja) Watykan uznaje polską niepodległość. Zajmuje mu to niemal 6 miesięcy.

 

8/ październik 1939 - Watykan ustanawia niemieckich biskupów na okupowanych ziemiach polskich, łamiąc tym konkordat z Polską.

 

K
KAM

Do wszystkich pielgrzymów zmierzających na Jasną Górę!

 

Czy jesteście świadomi tego, że idziecie do Sw. Marii Magdaleny, Współodkupicielki, Królowej Pokoju, Oblubiennicy Chrystusa?

 

Modlcie się z tą świadomością za reprezentantów:

Św.Piotra – Benedykta XVI i św. Pawła – Franciszka, aby Duch Swięty oświecił ich!

 

 

p
pawel
Można to również zinterpretować w odmienny sposób, modlitwa o pieniądze dla upiększenia Świętej figury jest bezzasadna, ponieważ jest wiele potrzebujących ludzi którym te pieniążki bardziej by się przydałay, a skromna Maryja na pewno nie wymaga od swoich wiernych wymiany swoich kosztowności i upiększeń. Mam nadzieję, że Papiez Franciszek szybko zreformuje pod tym względem Kościół. Szczęść Boże.
g
gość
Myślę, że to może być jasny znak dla wiernych dość ściśle związany z abdykacją. Zrzucenie korony z głowy Jezusa jako Króla może symbolizować przyszłą abdykację papieską, nawet dzień 28, oraz to, że są to korony papieskie mają niezwykle wymowne znaczenie. Maryja w ostatnich orędziach namawia gorąco do modlitwy za pasterzy, by mieli siły na te trudne czasy. Takie postąpienie Benedykta XVI upatruję w słabym duchu chrześcijan niezdolnych do żarliwej modlitwy.

żeby tylko chrześcijanie zechcieli to zrozumieć..
n
netfox
Myślę, że to może być jasny znak dla wiernych dość ściśle związany z abdykacją. Zrzucenie korony z głowy Jezusa jako Króla może symbolizować przyszłą abdykację papieską, nawet dzień 28, oraz to, że są to korony papieskie mają niezwykle wymowne znaczenie. Maryja w ostatnich orędziach namawia gorąco do modlitwy za pasterzy, by mieli siły na te trudne czasy. Takie postąpienie Benedykta XVI upatruję w słabym duchu chrześcijan niezdolnych do żarliwej modlitwy.
m
monk
Nie potrzeba prawa kanoniczego, żeby kogoś zaskarżyć. Wystarczy złożyć doniesienie na policję.
j
janosik
kiedy w prawie kanonicznym nie ma takiego artykułu
m
monk
Nie słyszałem, coby kościół greko-katolicki posądził o coś takiego kościół rzymsko-katolicki, ale Wy zapewne najlepiej wiecie, jakie tam relacje między nimi i będziecie pierdzieć na forum. Jak okradli, to trzeba ich ukarać - jestem za! Tylko trzeba ich zaskarżyć - śmiało!
m
monk
Więc wnieście skargę, a policja niech się wykaże.
P
Paraszka
tak jest -niech biskupi oddadzą wyposazenie cerkwi w Rudce-ci tam za ślicznoty były a,wiem bo z babcią chodziłam jak jeszcze msze batiuszka odprawiał.Jaki piękny ceremoniał Jordanu był a,każda msza to przepiękny śpiew.Oddać świetości z cerkwi
g
gucio
Znajdź forum na temat działalności policji i tam ich rozliczaj z ich pracy.
to raczej trzeba biskupów zapytać
m
monk
kto ukradł wyposazenie cerkwi w Rudce-była pod pieczą kościoła rzym-kat.Rozkradziono bezcenne wyposażenie w tym wiekowe ikony ręcznie pisane. złote krucyfiksy ,łańcuchy i wiele innego bogactwa .Gdzie jest złodziej-łapać złodzieja

Znajdź forum na temat działalności policji i tam ich rozliczaj z ich pracy.
n
neokatechumen
kto ukradł wyposazenie cerkwi w Rudce-była pod pieczą kościoła rzym-kat.Rozkradziono bezcenne wyposażenie w tym wiekowe ikony ręcznie pisane. złote krucyfiksy ,łańcuchy i wiele innego bogactwa .Gdzie jest złodziej-łapać złodzieja
m
monk
Kto nie należy do kościoła, niech się nie wtrąca do nie swojego domu.
Dodaj ogłoszenie