Jeśli spełnisz przy tym ustawowe wymogi, to możesz zaoszczędzić 50 tys. zł w przypadku budowy domu, lub 25 tys. zł w przypadku pozostałych obiektów.
Darmowa legalizacja nie będzie jednak dotyczyć wszystkich budynków.
- Obejmie wyłacznie te, które zostały wybudowane pomiędzy 1 stycznia 1995 r. a 11 lipca 1998 r. Do darmowej legalizacji konieczne jest też, aby w stosunku do legalizowanego obiektu przed 11 lipca 2003 r. i nie było wszczęte przez organ nadzoru budowlanego żadne postępowanie administracyjne w sprawie wybudowanego nielegalnie budynku - wyjaśnia Maria Sieńko, naczelnik wydziału orzecznictwa administracyjnego w Wojewódzkim Inspektoracie Nadzoru Budowlanego w Rzeszowie.
Gdy podlega prawu budowlanemu
Jeśli więc nadzór budowlany wiedział już wcześniej, że dopuszczono się samowoli i wydał np. decyzję o konieczności przywrócenia budynku do stanu zgodnego z prawem, czyli np. nakazał wyburzyć dobudowaną altanę, to nie będzie można wystąpić o jej darmową legalizację.
Dodatkowo darmowa legalizacja samowoli dopuszczalna będzie jedynie w stosunku do budynków, które podlegają przepisom ustawy Prawo budowlane. Obejmie ona dla przykładu garaże, budynki gospodarcze, oraz oczywiście domy jednorodzinne i altany wznoszone przy domach po zgłoszeniu lub po uzyskaniu pozwolenia na budowę.
Kiedy bez opłaty
Nowelizacja ustawy Prawo budowlane z 10 maja 2007 r. (Dz.U. nr 99, poz. 665) wchodzi w życie 21 czerwca br. Od tego właśnie dnia można składać wnioski o zalegalizowanie samowoli bez opłaty legalizacyjnej. Jednocześnie nowelizacja ta przewiduje, że możliwość bezpłatnego zalegalizowania samowoli obowiązuje jedynie do 1 stycznia 2008 r.
Po tym okresie nawet jeżeli dany budynek spełniał wszystkie wymagania, by mógł zostać zalegalizowany bezpłatnie, to nie będzie to już możliwe. Oczywiście właściciel takiego obiektu po 1 stycznia 2008 r. będzie musiał ponieść opłatę legalizacyjną.
Będzie kontrola
Jeżeli inspektor stwierdzi, że dokumenty w sprawie legalizacji samowolki są prawidłowe i kompletne, a wzniesiony budynek nie narusza przepisów, w tym techniczno-budowlanych, w zakresie uniemożliwiającym doprowadzenie go do stanu zgodnego z prawem, a także nie narusza ustaleń miejscowego planu obowiązującego w dniu zakończenia budowy albo w dniu orzekania, to wydaje decyzję w sprawie dopuszczenia go do użytkowania.
- Jeżeli jednak podczas kontroli okaże się, że wzniesiony obiekt narusza ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub inne przepisy prawa budowlanego i naruszeń tych nie da się usunąć, to powiatowy inspektor nadzoru budowlanego zarządzi rozbiórkę budynku lub jego części - zaznacza M. Sieńko.
Gdzie się odwołać?
Można się domyślać, że nie wszyscy składający wnioski o legalizację samowolki będą zadowoleni z rozstrzygnięcia.
- Decyzja w sprawie dopuszczenia obiektu do użytkowania oraz decyzja o rozbiórce są decyzjami administracyjnymi kończącymi postępowanie w sprawie. Z tego względu przysługuje na nie odwołanie do organu wyższej instancji. Organem wyższego stopnia w stosunku do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego jest wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego i to właśnie do niego należy złożyć odwołanie - dodaje naczelnik Maria Sieńko.
Z kolei od decyzji WINB przysługuje skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Warto wiedzieć, że odwołanie wnosi się za pośrednictwem powiatowego inspektora nadzoru budowlanego, który wydał decyzję w pierwszej instancji. Termin na złożenie odwołania wynosi 14 dni od dnia doręczenia decyzji właścicielowi budynku.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?