Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Załęże - od dworu po więzienie [PODNIEBNY RZESZÓW ODC. 25]

Dorota Wilk
Wideo
od 16 lat
Na terenie dawnych włości Jędrzejowiczów swoje lokum znalazły zakład karny, elewator zbożowy, elektrociepłownia, znana firma komputerowa i największa w regionie giełda samochodowa. Zobacz kolejny odcinek z serii Podniebny Rzeszów.

Załęże stało się dzielnicą Rzeszowa w 2006 roku. Przez wieki było podmiejską wsią. Dawniej łączono ją z Pobitnem i nazywano Dolnym Pobitnem. Pierwsza wzmianka historyczna o Załężu pochodzi z około 1422 roku, ale początki tej wsi sięgają czasów ruskich. W końcu XV wieku istniała tutaj już cerkiew, co ciekawe tylko niewielka część mieszkańców była wyznania rzymsko-katolickiego.

W późniejszych wiekach teren Załęża był własnością Jędrzejowiczów. Pozostałością po tym rodzie związanym z Rzeszowem jest dwór z przełomu XVIII i XIX wieku otoczony parkiem. Na początku XX wieku dwór trafił w ręce Potockich, a potem przeszedł na własność Wandy Tarnowskiej. Po II wojnie, po wywłaszczeniu właścicielki, został przystosowany dla potrzeb milicji i Urzędu Bezpieczeństwa.

Od lat 70. XX wieku dwór należy do służby więziennej, został zaadoptowany na mieszkania dla pracowników więzienia. Niedaleko bowiem dworu mieści się Zakład Karny, który jest największym więzieniem na Podkarpaciu, może pomieścić ponad tysiąc osadzonych. Przebywają w nim m.in. osoby tymczasowo aresztowane i skazane na karę pozbawienia wolności.

Pierwszą siedzibą więzienia w Rzeszowie był Zamek Lubomirskich. Zabytkowy charakter zamku spowodował, że w 1973 roku w Załężu rozpoczęto budowę nowego aresztu śledczego, którą zakończono w grudniu 1980 roku. W latach 1981-1982 na terenie więzienia istniał obóz dla działaczy opozycji internowanych w czasie stanu wojennego.

W wiosce nigdy nie było kościoła. Dopiero w 1910 roku, w 500. rocznicę bitwy pod Grunwaldem, na wniosek trzech osób, wybudowano tu bardzo małą kapliczkę. Poświęcił ją proboszcz fary rzeszowskiej. Msze odprawiano tu bardzo rzadko, ale miejscowa ludność często odmawiała przy kapliczce modlitwy i śpiewała pieśni przy okazji świąt religijnych. Podczas II wojny światowej, kapelani wojskowi odprawiali tutaj nabożeństwa dla żołnierzy.

Regularne odprawianie mszy zaczęło się dopiero w 1967 roku. Rozpoczęto też starania o wydanie zezwolenia na budowę świątyni. W budowę kościoła zaangażowali się mieszkańcy wsi. Nowa świątynia została poświęcona 13 grudnia 1981 roku, w dniu wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Rozpoznawalną budowlą na Załężu jest także elektrociepłownia, której budowę rozpoczęto w latach 70. XX wieku.

Załęże do lat jest znane z odbywającej się tutaj w każdą niedzielę giełdy samochodowej. Zjeżdżają na nią tłumy sprzedawców i klientów, bo giełda jest największą w regionie. Można tu kupić dzisiaj już nie tylko to, co związane jest z motoryzacją, ale też odzież, sprzęt sportowy, rowery. Giełda mieści się tuż obok elewatora do przechowywania zboża i nasion oleistych.

Na tym osiedlu znajduje się też siedziba znanej na całym świecie firmy komputerowej Asseco.

Źródła: wikipedia.pl

Osiedle Załęże graniczny od południa z Pobitnem, od północy z Terliczką i Łąką, a od zachodu z Wisłokiem.

Spotkania Rady Osiedla odbywają się w pierwszy czwartek każdego miesiąca godz. 19:00, w siedzibie mieszczącej się w Rzeszowskim Domu Kultury filia „Załęże”, ul. Ks. J. Stączka 12.

Konkurs

Jeśli chcesz wziąć udział w konkursie zobacz dwudziestą piątą część z serii „Podniebny Rzeszów” na portalu nowiny24.pl i wejdź na nasz fanpage na Facebooku.

W komentarzu pod postem dotyczącym dwudziestego piątego odcinka „Podniebny Rzeszów” udziel odpowiedzi na pytanie konkursowe: Które miejsce w sfilmowanej w tym odcinku części Rzeszowa lubisz najbardziej i dlaczego? Jury nagrodzi najciekawszy komentarz.

Nagroda ufundowana przez partnera naszego konkursu:
Leroy Merlin - Krasne 20A - karta podarunkowa na dowolne zakupy w markecie, w kwocie 150 złotych.

Życzymy powodzenia!

Załęże - od dworu po więzienie [PODNIEBNY RZESZÓW ODC. 25]

Regulamin konkursu "Podniebny Rzeszów, odc. 25

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24