Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamek na zamku

ROBERT DYBAŚ
CZUDEC. Zakończone zostały prace wykopaliskowe przy odkrywaniu baszty w północno-wschodnim narożniku zamczyska.

północno-wschodnim narożniku zamczyska.
Góra zamkowa oraz nasyp ziemny, z którego sypała się zaprawa i drobne kamienie i widoczny niewielki fragment narożnika zamku nie dawały spokoju lokalnym pasjonatom: Marcinowi Czopikowi, Tomaszowi Bałchanowi i Januszowi Wolańskiemu. Również członkowie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Czudeckiej na czele z prezesem Marią Bałchan, inicjowali przeprowadzenie badań archeologicznych. W poprzednim roku trzy stanowiska odsłoniły duże fragmenty potężnego, liczącego ponad 2 metry grubości muru. Znaleziony materiał świadczył, że pochodzą z XVI wieku. W jednym z wykopów mur jest starszy, być może średniowieczny.
-W tym roku, oprócz odkrycia murów zamkowych uzyskano szereg cennych informacji odnośnie wewnętrznego zagospodarowania majdanu, gdzie w jednym z wykopów natrafiliśmy na posadzkę z nieregularnych płytek kamiennych, będących dziedzińcem zamku - mówi kierujący pracami archeologicznymi Antoni Lubelczyk, archeolog z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie. - Potwierdziły się wcześniejsze podejrzenia, że przed średniowiecznym zamkiem w miejscu tym funkcjonowało grodzisko wczesnośredniowieczne z okresu plemiennego, bądź piastowskiego. Świadczy o tym rozległa warstwa kulturowa, zawierająca sporo ceramiki z tego okresu. W tym roku odsłonięta tez została cała baszta w narożniku północno - wschodnim zamczyska.
Baszta ta zbudowane z kamienia o kształcie sześciokąta liczącego wewnątrz ponad 6 m posiada mury o grubości 140 cm. W chwili obecnej w miarę dobrze rozpoznany jest zarys zamku z XVI w. Z tego okresu jest też baszta oraz uchwycony w roku ubiegłym północno-zachodni narożnik. Są też odsłonięte fragmenty murów obwodowych z tego okresu. Poświadczone jest także istnienie grodziska wczesnośredniowiecznego, brakuje natomiast murów czy śladów zamku średniowiecznego. A przecież istnienie zamku w tym czasie poświadczone jest w akcie lokacji Rzeszowa z 1354 roku. Dlatego w kolejnych latach prowadzone będą dalsze badania. Tym bardziej że władze gminy i powiatu są tym bardzo zainteresowane i planują wyeksponowanie odkrytych pozostałości zamku i utworzeniu rezerwatu archeologiczno - przyrodniczego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24