Zanim podejmiesz życiową decyzję

Ewa Czapkowska
TADEUSZ POŹNIAK
Łatwiej dostać się na prawo, najtrudniej zdobyć indeks na psychologię i informatykę - tak wynika z naszych najnowszych informacji zebranych do poniższego raportu. Podpowiadamy w nim gdzie i jak złożyć podanie, jakie dokumenty przygotować, jak przebrnąć przez egzamin, a także gdzie szukać informacji o interesującym kierunku studiów. Pamiętajcie, maturzyści - jeśli dziś dobrze wybierzecie uczelnię - za 5 lat wam to zaprocentuje!

Dokumenty, opłaty rekrutacyjne

* Na większość uczelni wymagane są jednakowe komplety dokumentów. Teczka kandydata musi zawierać: kwestionariusz podania z życiorysem (formularze dostępne w dziekanatach, bądź sekretariatach instytutów), fotografie legitymacyjne (zwykle 4-5), zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do studiów na wybranym kierunku, świadectwo maturalne (oryginał warto złożyć na kierunek, który traktujemy jako główny, natomiast kopie na kierunki "alternatywne").
* Kandydaci startujący na uczelnie państwowe muszą wnieść tzw. opłatę rekrutacyjną. W tym roku wynosi ona 75 zł. Jeśli zdajesz na więcej niż jeden kierunek, musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami. Zazwyczaj dowód wpłaty dołączany jest do teczki z dokumentami. Numery kont bankowych, na które można wpłacać pieniądze, są podane m. in. na stronach internetowych uczelni, w dziekanatach, sekretariatach instytutów.

Kiedy egzaminy, tryb odwołania

Gdzie, ile miejsc? (wybrane przykłady)

Uniwersytet Rzeszowski:
politologia - 80, anglistyka - 20 (studia zawodowe), germanistyka - 30, archeologia - 30, polonistyka - 100, polonistyka z językiem angielskim - 20 miejsc, prawo - 250, socjologia - 75, fizjoterapia-60, ekonomia - 460, rolnictwo - 220.
Politechnika Rzeszowska:
informatyka - 100 miejsc, zarządzanie i marketing - 150, budownictwo - 350, lotnictwo i kosmonautyka - 120.
Katolicki Uniwersytet Lubelski:
prawo - 200 miejsc w Lublinie, 50 w Stalowej Woli, administracja - 100, filozofia - 130, filologia angielska - 50, filologia germańska - 40, filologia klasyczna - 50, filologia Polska -100, filologia romańska - 40, filologia słowiańska - 50, historia - 120, historia sztuki - 40, ekonomia - 100 w Lublinie, 60 w Stalowej Woli, pedagogika - 75, psychologia - 100, socjologia - 100, architektura krajobrazu - 50, matematyka specjalność informatyka - 100
Uniwersytet Jagielloński:
psychologia - 85 miejsc, psychologia stosowana - 70, prawo - 450, administracja - 200, biotechnologia - 60, biofizyka - 30, archeologia - 35, germanistyka - 80, anglistyka - 50, politologia - 100, stosunki międzynarodowe - 140.

* Egzaminy wstępne na studia dzienne w uczelniach państwowych rozpoczną się ok. 25 czerwca i potrwają do połowy lipca. Wcześniej rozpoczną się egzaminy w szkołach wojskowych - akademiach wojskowych i wyższych szkołach oficerskich. Wcześniej mija także termin składania podań na te uczelnie.
* Rekrutacja na uczelnie prywatne odbywa się zwykle pomiędzy lipcem a październikiem. Selekcja kandydatów przybiera różne formy: konkurs świadectw, rozmowy kwalifikacyjne, egzaminy jak na uczelniach państwowych.
* Jeżeli nie zostaniesz przyjęty na studia z braku miejsc, lub gdy zabraknie ci kilku punktów, by zmieścić się w limicie przyjęć - napisz odwołanie. Warto, zazwyczaj w ten sposób przydziela się jeszcze kilka miejsc.
* Nieprzyjęcie na studia nie oznacza końca świata. Na wiele kierunków prowadzona jest dodatkowa rekrutacja we wrześniu. Zamiast siedzieć rok w domu, warto rozpocząć naukę na pokrewnym kierunku.

Nowe kierunki, warunki kształcenia

* Co roku uczelnie otwierają nowe kierunki kształcenia. Warto zwrócić na nie uwagę. Na Uniwersytecie Rzeszowskim otwarto np. rolnictwo. Politechnika Rzeszowska po raz pierwszy przeprowadzi nabór na lotnictwo i kosmonautykę.
* Przed wyborem uczelni warto dowiedzieć się, w jakich warunkach przyjdzie ci studiować. Wybierając szkołę niepaństwową zwróć uwagę, czy ma ona własne budynki, bibliotekę, zaplecze dydaktyczne, itp. Pozwoli ci to stwierdzić, czy szkoła traktuje swoich studentów poważnie. Jeżeli wyjeżdżasz na studia do innego miasta, zwróć uwagę na możliwość otrzymania akademika czy pomocy socjalnej. Sprawdź także, ile na twoim kierunku kosztuje np. powtarzanie roku, czy praktyki.
* Pod koniec maja i na początku czerwca, wiele uczelni rozpoczyna kursy przygotowawcze dla kandydatów. "Korki" proponują też firmy prywatne. Trwający kilkadziesiąt godzin kurs kosztuje od ok. 300 zł do 1 tys.
* Przed egzaminami, na niektóre kierunki, można kupić przykładowe zestawy testów i pytań egzaminacyjnych. Korzystając z nich, można lepiej zorientować się w specyfice egzaminu i dokładniej przygotować.

Gdzie najtrudniej, a gdzie łatwiej?

Od kilku lat, czołówka najbardziej obleganych przez kandydatów kierunków właściwie się nie zmienia. Niezależnie od uczelni, najwięcej chętnych ubiega się o indeks na psychologię, filologię: angielską i germańską, zarządzanie i marketing, stosunki międzynarodowe, informatykę.
W ub. roku o jedno miejsce na psychologii stosowanej na Uniwersytecie Jagiellońskim ubiegało się ok. 17 kandydatów! Prawie tyle samo zdawało na psychologię na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.
Tak duże zainteresowanie psychologią trwa od 2 - 3 lat.
Nie mniejszym zainteresowaniem cieszą się filologie obce. Tutaj wyraźnie dominują anglistyka i germanistyka; nie mniej popularne są: romanistyka, iberystyka. W ub. roku na 1 miejsce na filol. angielskiej na UJ było ok. 11 kandydatów, a ok. 10 na Uniwersytecie Rzeszowskim.
Najbardziej wytrwali kandydaci próbują swoich sił nawet po kilka razy.- Na anglistkę w Krakowie zdawałam już dwukrotnie. Teraz spróbuję po raz trzeci. Rok spędziłam jako au - pair w Anglii, chodziłam tam do szkoły. Mam nadzieję, że to wystarczy, aby zdobyć indeks - mówi Ania z Rzeszowa.
Kierunkiem, który ogromną popularnością cieszy się od kilku lat, są stosunki międzynarodowe. W ub. roku 1271 osób ubiegało się o 240 miejsc na Akademii Ekonomicznej w Krakowie. O przyjęcie na ten sam kierunek na UJ starało się ponad 9 kandydatów na 1 miejsce.
Nie mniejsza niż rok temu, będzie liczba chcących studiować informatykę. Ten przyszłościowy kierunek cieszył się w ub. roku ogromną popularnością na UW - na jedno miejsce startowały aż 22 osoby. Informatyka oferowana przez PRz też cieszy się zainteresowaniem od kilku lat. Z liczną konkurencją muszą liczyć się także chcący studiować zarządzanie i marketing.
Prawniczy boom wydaje się mieć ku końcowi. W ub. r. o jedno miejsce na UJ przypadło 4,75 kandydata.
Mniejszy tłok panuje zazwyczaj na kierunkach nowo powstałych. Na PRz w ub. roku najmniej osób chciało studiować chemię. Na UJ najmniej kandydatów było na: fizykę, astronomię, inżynierię materiałową, filologię ukraińską.

Uwaga!

Możliwość składania podań na więcej niż jeden kierunek wywołuje sztuczny tłok, a potem, gdy zostaną ogłoszone przyjęcia, faktyczna liczba chętnych będzie mniejsza. Nawet jeśli kandydat dostanie się na wszystkie wybrane przez siebie kierunki, wątpliwe, że podejmie naukę na więcej niż jednym.

Nie wszędzie więcej miejsc

Niezbędne adresy internetowe:

www.univ.rzeszow.pl
www.uw.edu.pl
www.amu.edu.pl
www.umcs.lublin.pl
www.us.edu.pl
studia.gery.pl (serwis, w którym znajdziecie informacje na tematy uczelni wyższych działających w Polsce. Adresy stron, informacje o rekrutacji, etc. )

Niektóre państwowe uczelnie wyższe zwiększają limity przyjęć. Na Uniwersytecie Jagiellońskim będzie o 612 miejsc więcej niż w ub. roku. 40 osób więcej zostanie przyjętych na stosunki międzynarodowe, o 50 więcej na informatykę, tyle samo na prawo i aż 80 osób więcej na administrację. Nie mniejsze będą limity przyjęć na AE w Krakowie. Nieoficjalnie wiadomo, że na niektóre kierunki będzie prowadzony większy nabór niż rok temu. Niestety, mniej osób niż rok temu, przyjmie URz na filologię angielską. Dla przyszłych studentów przygotowano tu 20 miejsc.

Akademie medyczne

Uniwersytet Medyczny w Łodzi
termin składania podań: maturzyści z lat poprzednich - do 30 maja 2003 r.; tegoroczni maturzyści - do 13 czerwca br. www.am.lodz.pl
Akademia Medyczna w Lublinie
termin składania dokumentów: maturzyści z lat ubiegłych - do 15 maja br., tegoroczni maturzyści - do 15 czerwca br. www.am.lublin.pl
Akademia Medyczna w Warszawie
termin składania dokumentów - maturzyści z lat ub. - do 30 maja, tegoroczni maturzyści - 13 czerwca br. kandydaci na elektrokardiologię, techniki dentystyczne, dietetykę, ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo i położnictwo - do 12 lipa br. www.amwaw.edu.pl
Wybrane limity przyjęć:
kierunek: lekarski - 290 miejsc, stomatologiczny - 88, farmaceutyczny - 150, fizjoterapia - 100, elektrokardiologia - 60, techniki dentystyczne - 40, analityka medyczna -50, pielęgniarstwo - 400, położnictwo - 100, dietetyka - 80, ratownictwo medyczne - 80.
Śląska Akademia Medyczna
wybrane limity przyjęć:
Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna Wydziału Lekarskiego i Oddziału Stomatologicznego w Katowicach:
kierunek: lekarski - 205 miejsc
więcej informacji: www.slam.katowice.pl
Collegium Medicum UJ
termin składania dokumentów: do 30 maja maturzyści z lat ub., do 13 czerwca - tegoroczni maturzyści. www.cm-uj.krakow.pl
wybrane limity przyjęć:
Kierunek: lekarski - 200 miejsc, stomatologiczny - 60 miejsc, farmacja - 90 miejsc
W ub. roku o 1 miejsce na kierunku lekarskim starało się 3,72 kandydata, na stomatologię - 3,88, farmację - 5,94.

Jak wyglądają egzaminy na medycynę

Na kierunek: lekarski i stomatologię zdaje się ogólnopolski egzamin testowy. Odbędzie się on 1 lipca. Obejmuje wiadomości z zakresu biologii, chemii i fizyki. Pytania są opracowywane przez Centrum Egzaminów Medycznych. Test składa się ze 120 pytań, rozwiązywanych w ciągu jednego dnia, przez cztery godziny. Za poprawną odpowiedź przyznawany jest 1 punkt. O przyjęciu decyduje liczba uzyskanych punktów. Im więcej tym, lepiej.

FLESZ: Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3